Přejít k hlavnímu obsahu
Lidé a místa

Pro Helenu s Lukášem nebyl byt pouze přestupní stanicí, proto se pustili do zásadní proměny

Byt potřeboval proměnit tři malé nefunkční chodbičky ve smysluplný prostor, vytvořit přirozené centrum v prostřední ze tří větších místností a dostat do celé hloubky světlo z jediné řady oken. Na vše dohlížel pes Joris.

Na první pohled to nevypadá, ale designéři Ondřej Červený a Kristýna Kouřilová ze Studia Muck udělali z třípokojového bytu malý zázrak. Změnou dispozic a prací se světlem vytvořili z nesmyslného uspořádání prostoru parádní bydlení pro Helenu, Lukáše a jejich syna Theodora. „Pro Helenu s Lukášem není tenhle byt přestupní stanicí, ale místem, kde se chtěli usadit a vytvořit domov pro rodinu – malý Theodor byl v době prvních plánů už na cestě. V bytě po starém pánovi zůstala spousta starých kusů nábytku a labyrint dveří a chodbiček. Hlavní práce proto spočívala v novém naplánování jednotlivých místností a jejich vzájemného propojení. Protože jsou v domě nosné překlady, které vedou ve snížených částech stropů, mohli jsme si dovolit bourat a také rozšířit centrální pokoj,“ říká Ondřej a Kristýna ho doplňuje: S novou dispozicí jsme řešili hlavně pevné prvky: parkety jsou někde repasované, někde nové, dlažba s designem terrazza navazuje na tradici činžáků a velké posuvné dveře a stěna z drátoskla úžasně pouštějí světlo do prostoru. Spolu s řešením koupelny spolkl tento základ většinu rozpočtu, takže vybavení je v úspornější verzi, třeba kuchyň z Ikea tu ale na rozdíl od podlah nemusí být navěky.“

Galerie: Z třípokojového bytu malý zázrak

Čtěte také: Bratislavský stoletý byt získal dechberoucí moderní vzhled: Dřív členitý prostor se proměnil v otevřený a plný světla

Byt na okraji Starého Města, zasazený do unikátní rondokubistické budovy z 20. let 20. století, představuje dokonalé spojení historie a moderního designu. Díky citlivé rekonstrukci, která zachovává původní architektonické prvky a zároveň otevírá prostor do všech směrů, vznikl vzdušný interiér plný světla.

Drobnosti, které pomáhají vytvářet geniální bydlení

„Jsem městský člověk a bydlení vybírám hlavně podle lokality,“ říká majitelka Helena. K Dejvicím mám silné vazby, proto jsme se usídlili právě tady. Kvůli památkové ochraně jsme nemohli zvětšit okna ani instalovat venkovní rolety proti světelnému smogu, ale jinak je to tu paráda! S Ondřejem a Kristýnou se pracovalo moc dobře, na většině věcí jsme se okamžitě shodli. Váhala jsem jen nad stěnou z drátoskla: instalovala se v době, kdy už jsme v bytě bydleli, a zdálo se mi, že přijdeme o kus prostoru v hlavní místnosti. Jenže si to nemůžu vynachválit! Pocitová lehkost zůstala, ale chodba za hlavními dveřmi je oddělená a nevcházíme hned do obýváku.“ Spokojený je i Lukáš: „Líbí se nám industry prvky i drobnosti dotažené do detailu, třeba obklady, které mají zaoblený roh, takže na parapetu či schůdku v koupelně nebylo potřeba hranových lišt. Tyhle drobnosti vám prostě dělají dobře. A k nezaplacení je komora s bojlerem, pračkou a sušičkou. Všem jen doporučujeme!“ usmívá se Lukáš.

3 otázky pro designéry:

Co je základem při plánování podobné rekonstrukce?

Věci, které na první pohled nejsou moc vidět a způsobují, že se vám v bytě pak dobře žije: dispozice, smysluplné využití prostoru, světla a materiálů, aby všechno působilo tak nějak samozřejmě. Bez designéra či architekta ale většinou nemáte šanci tak složitý proces zvládnout.

Je pak těžké vybrat vybavení? Proč jsou v obýváku police kovové, a ne třeba dřevěné?

Nechci to zlehčovat, ale nakonec je malinko jedno, jestli máte tenké bílé dřevěné police, nebo kovové. Jestli je svítidlo z opálového skla, nebo papírový lampion. Pokud všechno funguje a v principu se vybavení drží základní koncepce a souladu, možností pro řešení detailů je víc.

Zbývá ještě pokojíček. Jak s úzkým půdorysem pracovat, aby z toho nebyla „chodbička“ mezi skříněmi a postelí?

Byt má vysoké stropy, takže plánujeme patro. Mělo by být napříč v zadní části místnosti, čímž se zmírní hloubka prostoru. Dole bude relaxační koutek nebo lůžko pro sourozence. K „rozsekání“ úzké místnosti můžou posloužit třeba částečné příčné závěsy či policové stěny, ale musíte vždy propojit design s funkcí.

Mohlo by se vám líbit

Malý byt plný odvážných nápadů: Majitelka dokazuje, že se vzorů ani barev není třeba bát

Hlavní myšlenkou rekonstrukce bytečku bylo, aby odrážel povahu majitele. Ten je podle všeho hravý, veselý, excentrický, ale také pořádkumilovný a praktický.
marianne.cz
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Lidé a místa
Zahrada jako z pohádky: Podívejte se, jak norská majitelka přetvořila zahradní domek na zimní útočiště pro ptactvo

Zahrada jako z pohádky: Podívejte se, jak norská majitelka přetvořila zahradní domek na zimní útočiště pro ptactvo

Lidé a místa
Jak mladá rodina proměnila dům z roku 1927: Užívá si tu pravou vánoční pohodu

Jak mladá rodina proměnila dům z roku 1927: Užívá si tu pravou vánoční pohodu

Lidé a místa
Vánoce ve stylu Itálie: Kouzelný venkovský domov se dvěma stromečky

Vánoce ve stylu Itálie: Kouzelný venkovský domov se dvěma stromečky

Lidé a místa
Svým vyráběním a romantickou zimní zahradou okouzlila sociální sítě

Svým vyráběním a romantickou zimní zahradou okouzlila sociální sítě

×