Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

10 manželských pravidel, která byste (ne)měli porušovat

Zapomeňte na staré známé recepty na dlouhotrvající a šťastné manželství a některé berte s rezervou. Ne všechno, co vám kladla na srdce vaše maminka, nebo dokonce babička, je pravda.

Že byste měla dělat se svým partnerem všechno společně, že zvládnete každé nedorozumění bez hádky a pěkně v klidu, že se budete každý večer milovat a že se nikdy, opravdu nikdy nebudete nudit – tak to ne! Tahle a další tzv. pravidla pro úspěšné manželství už dávno neplatí. Některá jsou zastaralá a jiná dokonce i škodlivá. Ve skutečnosti vašemu manželství prospěje, když zažitá pravidla porušíte. Následujících deset tvrzení můžete klidně nechat spát a vytvořit si jiná.

1. Nikdy nechoďte do postele rozhádaní

Odkud se vzalo právě tohle tvrzení? Určitě jste ho slyšela od babičky nebo maminky. Do postele byste se měla chodit usmiřovat a nikdy byste neměla usínat naštvaná na svého partnera. Tvrzení má kořeny v bibli, kde se říká, že v sobě na konci dne nemáme živit zlobu. Ovšem řešit problém v dnešní době, když jste unavená a vystresovaná – to nebude mít velký úspěch. Ať už souhlasíte, nebo nesouhlasíte, je mnohem lepší řešit neshody, problémy či nedorozumění ve chvíli, kdy jste odpočatá.

Mohlo by se vám líbit

Má manželství v dnešní době ještě smysl?

Na začátek jedna dobrá zpráva. V posledních letech pozvolna stoupal počet svateb! A to je dobře, byť statistiky rozvodovosti říkají cokoli.
marianne.cz

2. Buďte vždycky a na 100 % upřímná

V manželství není naprostá otevřenost a upřímnost nejlepší politika. Například není vždy úplně vhodné vykládat svému partnerovi o všech svých předchozích vztazích či milencích, natož mu sdělovat podrobnosti. Sečteno a podtrženo: Měla byste být zdvořilá a laskavá k partnerovým pocitům.

3. Dovolená vždycky s manželem

Trávení volného času s partnerem je sice hezké, ale tohle pravidlo má jeden velký problém, a tím je představa trávení volného času. Vy chcete jet lyžovat, on chce raději v létě na plachetnici… Dalším nebezpečím je přesvědčení o tom, že sdílet všechno s tím druhým je jednoduše nereálné. Proto je fajn, když si čas od času vyrazíte jen sama na wellness víkend a on pojede s kamarády kempovat.

Mohlo by se vám líbit

Jak rozbít svému dítěti manželství aneb O rodičích, co se nenávidí

Pamatujete, jak se k sobě chovali vaši rodiče, když jste byli malí? Drželi se často láskyplně v objetí, usmívali se na sebe, pomáhali si, podporovali se, nebo to dělali přesně opačně? No a jak to máte doma teď vy?
marianne.cz

4. Když se budete hádat, brzy se rozvedete

Naopak, výzkumy ukazují, že páry, které se nikdy nehádaly, mají vyšší pravděpodobnost, že se rozejdou. Musíte v manželství najít způsob, jak řešit konflikty, jak se efektivně a produktivně hádat (bez obviňování a nadávek). Je to mnohem lepší, než „držet jazyk za zuby".

5. Když se narodí děti, jsou na prvním místě

Taky často vídáte manžele, kteří jsou skvělými rodiči, ale zapomněli jaksi na to, být dobrými partnery? V okamžiku, kdy budete fungovat skvěle i jako jednotlivci a budete pracovat na svém vztahu, budete zároveň i lepšími rodiči. Děti potřebují vzory, takže když uvidí, že jsou rodiče v pohodě, budou i ony. Proto nikdy nezapomeňte na to, abyste pravidelně investovali čas i sami do sebe, a děti nechte babičkám, chůvám a podobně. Děti to přežijí…

Mohlo by se vám líbit

Manželství ve 21. století: Mají si ženy stále měnit příjmení?

Nemá cenu si nic nalhávat, očekávání, že si žena vezme po svatbě mužovo jméno, je založené na patriarchální tradici – vyjadřovalo, že právně už nepatřila svému otci či bratrovi, ale svému manželovi. Co s tím v genderově vyvážené době?
marianne.cz

6. Nikdy nespěte v oddělených ložnicích

Je to mýtus, že páry, které spí společně, jsou šťastnější. Jeden z vás může být noční sova a druhý zase skřivan, takže nic moc. Pokud se tedy čas od času jeden z vás přestěhuje do pokoje pro hosty nebo dětského pokoje, hlavně v tom nehledejte nic dramatického. Dobrý spánek je důležitější pro zdraví vaší mysli, těla i manželství než společná postel. Samozřejmě je ale dobré ujistit se, že oddělené ložnice neničí vaši initimitu.

7. Společné koníčky jsou pro manželství nezbytné

Umíte si to vůbec představit? Trávit společný čas naprosto totožně? Je sice fajn zajít společně do kavárny, restaurace nebo do kina, ale pokud právě teď trénujete na maraton nebo jste se rozhodla cvičit zumbu, nemusíte to chtít po svém partnerovi přece také. Šťastnější kvůli tomu určitě nebudete. Vzdát se svých vášní a koníčků je hloupost – vzdala byste se nezávislosti a závislí lidé jsou jako v pasti. Takové manželství spěje k záhubě.

Mohlo by se vám líbit

Kolik sexu je normální? Psychoterapeut odpovídá na palčivou otázku

Ruku na srdce, kterou z nás nikdy nenapadlo srovnat svůj sexuální život s ostatními? Kolikrát jste přemýšlela, jestli jste s partnerem v tomto ohledu dostatečně aktivní? Pojďme se blíže podívat na to, kolik sexu je tak akorát. A dá se vůbec na tuto otázku odpovědět?
marianne.cz

8. Nuda v manželství je špatná

To je problém dlouholetých vztahů. Lidé se dost často domnívají, že když jsou v klidu a pohodě, je to špatně, protože ve vztahu chybí vzrušení. Z dlouhodobého hlediska je pro zdraví ale lepší mít tak trochu doma nudu než pořád skákat bungee jumping.

9. Jakmile zmizí jiskra, s manželstvím to jde z kopce

Mnohé manželské páry rozumově pochopily, že omámení z prvotního nadšení netrvá věčně. Ale přesto hodně z nich věří, že když jiskra vyhoří, jejich vztahu hrozí konec, a tak hledají jiskru jinde. Dlouhodobé vztahy přežívají nikoli díky jiskře, ale díky lásce a důvěře. Největší chybou je myslet si, že můžete žít celý život jako při ohňostroji.

10. Musíte se milovat s partnerem, abyste mu udělala radost

To je hlavní problém zejména žen, které se staly matkami. Sex máte v položce na seznamu úkolů, které byste měla zvládnout, a tak se s manželem milujete, abyste mu udělala radost, přestože na to nemáte vůbec chuť? I když ani to není úplně špatně, neměl by to být důvod jediný. Sex je záležitost obou!

Mohlo by se vám líbit

Opravdu platí, že kdo nežárlí, ten nemiluje?

Žárlivost jsme zažili asi všichni. Kde se bere a dá se jí vyvarovat? Vydejte se s námi na cestu do hlubin žárlivcovy duše.
marianne.cz

Související články

Životní styl
Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Apetit piknik je za dveřmi: Krok za krokem průvodce největšími lákadly letošního ročníku

Životní styl
Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Jak si v práci vyjednat lepší plat a podmínky: Klíčem jsou důkladný průzkum a realistická očekávání

Životní styl
Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Profesionálně vařit jsem začal z hecu, říká semifinalista MasterChefa a módní návrhář Pavel Berky

Životní styl
Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě

Lelí Hnidáková z Lelí's Cupcakes: Nápad na sladké podnikání se zrodil na svatební cestě