Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

11 tipů pro barevnou hru se sklem II

Krásně se kombinuje se starožitným i moderním nábytkem. Umí čarovat se slunečními paprsky a díky novým technologiím může dát sklo vašemu domovu nečekaný rozměr!

Redakce Marianne | 7. 10. 2012

6. Topné panely

Infračervené topné panely jsou dobrou volbou nejen do koupelny, ale třeba i na chodby nebo do předsíně – vyhřívají okolní stěny, na kterých se tak nesráží voda a nevznikají plísně. Skládají se z tvrzené skleněné desky, topného tělesa, termostatu a kabelu, stačí je jen pomocí hmoždinek připevnit na stěnu a zapojit do zásuvky. K panelům lze dokoupit další příslušenství, třeba podpěry pro postavení na podlahu nebo držáky ručníku.

7. Tabule

Pořádek si vytvoříte s tabulí, na kterou budete zaznamenávat všechno, co vám nesmí utéct! Skleněné desky jsou podloženy kovovým plátem, takže jsou magnetické i popisovatelné. Počítejte ale s tím, že magnety kvůli vrstvě skla nemusejí mít sílu například pro držení klíčů; lístek se vzkazem ale spolehlivě přichytí.

8. Nábytek

Na čirých plochách jsou nejlépe vidět otisky, pokud tedy nechcete každý den obíhat skříňky a stolky s hadříkem, dejte přednost mléčnému, vzorovanému nebo pískovanému sklu. Při výběru nábytku se ujistěte, že jde o tvrzené sklo, a zkontrolujte, zda má výrobek všechny hrany dobře zabroušené, aby se o ně někdo nezranil.

9. Pískování

Pokud je pískování provedeno kvalitně, vydrží v nezměněné podobě i stovky let. Pro výrobu je potřeba nejdříve vytvořit zvolený motiv v digitální podobě. Předloha se pak vyřeže na plotru do samolepicí fólie (ještě dokonalejší je leptané sklo, kde se vzor vytváří ručně) a nanese na sklo vcelku, motiv se sloupne a pískuje jemným korundovým pískem. V závěru se sklo leští brusnou lapovací pastou nebo kyselinou. Na sklo lze dostat jakoukoli kresbu i fotografi i a údržba je jednoduchá – vystačíte si s vlhkým hadříkem a saponátem.

10. Celoskleněné dveře

Vydrží nárazy způsobené průvanem i silné bouchnutí. Kromě jednobarevné varianty můžete mít i dekor. Při vytváření originálních obrazců se používá jak pískování, tak fólie s grafikou, obě varianty lze i kombinovat. Prosklení můžete pojmout originálně, i když máte klasické dveře – prodávají se i výplně s ‚živými květy‘ ve skle (např. bambus, čajová tráva, levandule) zalitými v průhledné pryskyřici.

11. Dělicí stěna

Nevíte, zda spojit kuchyň s obývákem, nebo zachovat zeď? Zvolte skleněnou posuvnou stěnu, a máte výhody obou možností! Dekor zajistí nejen estetiku, ale i jistotu, že do skla nenarazíte. Výše příplatku za vlastní motiv se většinou odvíjí od jeho složitosti. Od zpracování grafického podkladu by dodací lhůta posuvné příčky neměla překročit šest týdnů.

11 tipů pro barevnou hru se sklem II