Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne bydlení

11 tipů pro barevnou hru se sklem II

Krásně se kombinuje se starožitným i moderním nábytkem. Umí čarovat se slunečními paprsky a díky novým technologiím může dát sklo vašemu domovu nečekaný rozměr!

Redakce Marianne | 7. 10. 2012

6. Topné panely

Infračervené topné panely jsou dobrou volbou nejen do koupelny, ale třeba i na chodby nebo do předsíně – vyhřívají okolní stěny, na kterých se tak nesráží voda a nevznikají plísně. Skládají se z tvrzené skleněné desky, topného tělesa, termostatu a kabelu, stačí je jen pomocí hmoždinek připevnit na stěnu a zapojit do zásuvky. K panelům lze dokoupit další příslušenství, třeba podpěry pro postavení na podlahu nebo držáky ručníku.

7. Tabule

Pořádek si vytvoříte s tabulí, na kterou budete zaznamenávat všechno, co vám nesmí utéct! Skleněné desky jsou podloženy kovovým plátem, takže jsou magnetické i popisovatelné. Počítejte ale s tím, že magnety kvůli vrstvě skla nemusejí mít sílu například pro držení klíčů; lístek se vzkazem ale spolehlivě přichytí.

8. Nábytek

Na čirých plochách jsou nejlépe vidět otisky, pokud tedy nechcete každý den obíhat skříňky a stolky s hadříkem, dejte přednost mléčnému, vzorovanému nebo pískovanému sklu. Při výběru nábytku se ujistěte, že jde o tvrzené sklo, a zkontrolujte, zda má výrobek všechny hrany dobře zabroušené, aby se o ně někdo nezranil.

9. Pískování

Pokud je pískování provedeno kvalitně, vydrží v nezměněné podobě i stovky let. Pro výrobu je potřeba nejdříve vytvořit zvolený motiv v digitální podobě. Předloha se pak vyřeže na plotru do samolepicí fólie (ještě dokonalejší je leptané sklo, kde se vzor vytváří ručně) a nanese na sklo vcelku, motiv se sloupne a pískuje jemným korundovým pískem. V závěru se sklo leští brusnou lapovací pastou nebo kyselinou. Na sklo lze dostat jakoukoli kresbu i fotografi i a údržba je jednoduchá – vystačíte si s vlhkým hadříkem a saponátem.

10. Celoskleněné dveře

Vydrží nárazy způsobené průvanem i silné bouchnutí. Kromě jednobarevné varianty můžete mít i dekor. Při vytváření originálních obrazců se používá jak pískování, tak fólie s grafikou, obě varianty lze i kombinovat. Prosklení můžete pojmout originálně, i když máte klasické dveře – prodávají se i výplně s ‚živými květy‘ ve skle (např. bambus, čajová tráva, levandule) zalitými v průhledné pryskyřici.

11. Dělicí stěna

Nevíte, zda spojit kuchyň s obývákem, nebo zachovat zeď? Zvolte skleněnou posuvnou stěnu, a máte výhody obou možností! Dekor zajistí nejen estetiku, ale i jistotu, že do skla nenarazíte. Výše příplatku za vlastní motiv se většinou odvíjí od jeho složitosti. Od zpracování grafického podkladu by dodací lhůta posuvné příčky neměla překročit šest týdnů.