Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

5 nejhorších chyb při strečinku a jak se jim vyhnout

Protažení těla před sportem i po něm je základ úspěšného a dobrého cvičení. Ovšem ne vždy ho provádíme správným způsobem. Špatný strečink pak může vést k bolesti svalů a šlach, případně i k jejich částečnému natržení. Podívejte se na pět nejčastějších chyb, kterých bychom se měli vyvarovat.

Redakce Marianne | 14. 04. 2014


1. Tvrdé odrazy

Pokud po sportovním výkonu začnete na místě poskakovat, může dojít k natržení šlach a svalů. Kvůli nárazům do tvrdé podložky, kupříkladu asfaltu, podlahy ve fitness centru, se na ně vyvíjí velký tlak, který brání důležité relaxaci svalu. Protáhněte je nejdříve krátkým napnutím od 10 do 15 sekund, aby došlo k uvolnění.

2. Špatný postoj

Necítíte při protažení pnutí? Nejspíš jste v nesprávné pozici. Může se stát, že zamýšlený sval opomíjíte, aniž o tom víte. Použijte volnou ruku a položte ji na daný sval. Měl by být napjatý a po skončení strečinku uvolněný.

3. Pozor na poranění

Jestliže vás sval nebo šlacha v určité části těla bolí, není dobré je zapojovat do protažení. Předejdete tím jejich přetržení a zhoršení zranění. V případě, že bolest neustane, měli byste vyhledat odbornou pomoc. Až se budete vyléčení vracet ke cvičení, do strečinku zraněný sval či šlachu zapojujte postupně a se zvýšenou opatrností.

4. Zapomněli jste se rozehřát

Protahování nezahřátého svalu často vede k jeho namožení nebo přetržení. Proto je vhodné rozehřát se jízdou na rotopedu, případně během nebo lehkými poskoky. Jakmile se začnete potit a zrychlí se pulz, nastal čas pro úvodní strečink.

5. Nic se nesmí přehánět

Protahování může být lehce nepříjemné, ale nikdy nesmí být bolestivé. Dávejte si tedy pozor, abyste tuto tenkou hranici nepřekročili, a pracujte se svými svaly postupně. Po relaxaci svalů byste se měli cítit naprosto uvolněně. Pokud tomu tak není, strečink ještě jednou zopakujte.

Související články