Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

6 rad pro zahradní nadšence

Kdo má zahradu, ví, že je zdrojem radosti! A pokud jste si jen jako jedno z novoročních předsevzetí vytkli trávit více času v přírodě, jste také na správné cestě!

Redakce Marianne | 9. 04. 2013

1/ Hnůj

Ne nadarmo se dříve říkalo, že hnůj je pokladem hospodáře. Za to, čemu jsme se ještě nedávno vysmívali jako odporné páchnoucí břečce, se v současnosti platí docela slušné peníze. Jako hnojivo totiž kvalitní domácí hnůj prakticky nemá konkurenci. Pro pár záhonků a nějakou tu osázenou nádobu si však vystačíte s ‚učesanou‘ verzí sušeného hnoje v tabletách, ale pokud to chcete rozjet ve větším měřítku, měli byste se poohlédnout po statku, odkud hnůj získáte. A protože zadarmo to nejspíš nebude, žádejte kvalitu. Hnůj musí být zralý, tedy dobře zaleželý, zbytky slámy mají být zetlelé a převážnou část hmoty má tvořit… trus! Co nezaryjete do záhonů, přidejte do kompostu.

236-c01

  • Zahradní set Gardenbag obsahuje sadu nářadí v krásné tašce, která pojme i termosku a svačinu. www.bagman.cz, 1059 Kč
  • Pojízdný kbelík Lehký pojízdný kbelík oceníte všude tam, kde by tradiční kolečko zbytečně překáželo. www.mamtechnika.cz, 581 Kč

2/ Mokřad

Obsahuje váš pozemek ‚neřešitelný‘ kout, který je buď zamokřený, nebo jím třeba protéká potůček, co vytrvale vzdoruje všem snahám o svedení jinam a odvodnění? Pokud je to v místě, které pro vás z provozního hlediska není kritické a jen vám vadí, že se nedá úhledně upravit, vzdejte to – voda je mocný živel a má své metody, které nepřelstíte.

Mokřad nekultivujte, ale užijte si ho!

  • I z vlhkého temného koutu můžete udělat přednost své zahrady. Bojujte s invazními druhy, jako jsou křídlatky a netýkavky, ne s podstatou místa.
  • Investujte do lavičky z masivního akátu, který vodě dobře odolává, choďte sem lenošit a dobíjet energii. Gratulujeme, máte vlastní meditační centrum!

3/ Brambory

Oproti vžitým představám městského člověka, jak strašně je pěstování brambor náročné, nevyžaduje tato plodina zdaleka tolik práce jako třeba trávník. Pokud nechcete zásobovat celou širokou rodinu, bude vám pro začátek stačit menší záhonek. Na pár rostlinách si vyzkoušíte, co brambory potřebují, a zaručujeme vám, že příští rok latifundii rozšíříte. Pro začátek je nejdůležitější důkladné hluboké prokypření půdy. Naklíčené brambory se vysazují od poloviny dubna, a to do řádků asi 70 cm od sebe. K pěstování brambor se skvěle hodí zvýšené záhony – když budete rostoucí rostlině postupně přisypávat substrát, dosáhnete většího výnosu.

Největší brambory nemá ten nejhloupější sedlák, je to právě naopak!

Tip pro začátečníky
Nesnažte se začínat s pytlíkem brambor ze supermarketu. Ty jsou totiž většinou ošetřeny proti klíčivosti, takže i když budete mít štěstí a některé z nich vyklíčí, bude rostlinka slabá a úroda minimální. Kvalitní sadbové brambory koupíte začátkem sezony v prodejnách pro zahrádkáře, někde i na farmářských trzích.

4/ Beran zahradníkem

Pořídit si pár oveček, které by fungovaly jako čtyřnohé sekačky – už vás to také napadlo? Jako každý dobrý nápad i tenhle přináší kromě výhod také starosti, se kterými prostě musíte počítat. Základní dilema vyřešte před pořízením prvního zvířete – smíříte se na podzim se zabijačkou? Pokud ne, rovnou začněte stavět ovčín a seník, bez nich to nepůjde.

Co byste měli vědět

  • Minimální počet ovcí jsou dvě. Ovce samotou velmi strádá.
  • Vypásání trávy není dobrý nápad v okrasných zahradách, ovce brzy začnou žrát i to, co nechcete. Pro velké a těžko přístupné pozemky je toto řešení ideální.
  • Jehňata si zamluvte v dostatečném předstihu. Kontakty na chovatele poskytuje Svaz chovatelů ovcí a koz.

5/ Sazenice

Ačkoli je pro začínající pěstitele nejjednodušší navštívit zahradnictví a tam si nakoupit rostlinky připravené k výsadbě, je rozhodně dobré se o předpěstování vlastních sazeniček alespoň pokusit. Pěstovat rostlinu ze semínka je navíc docela dobrodružné, a pokud máte zvídavé děti, jděte rozhodně do toho.

Jak zvolna začít

  • Začněte s nenáročnými letničkami, ideální je hrachor vonný (Lathyrus odoratus) nebo lichořeřišnice (Tropaeolum majus). Oba druhy mají velká semena.
  • Hodně práce vám ušetří sadbovače z přírodního materiálu. Spolu s rostlinou je zasadíte do půdy, kde se beze zbytku rozloží. V úsporné ekokvětináčky můžete proměnit roličky od toaletního papíru.

6/ Dělení trsů trvalek

Jakmile ze záhonů zmizí poslední zbytky sněhu, začíná práce v okrasných trvalkových záhonech. Pokud jste přes zimu nechali na stanovišti suché rostliny, je právě nyní čas je odstranit a udělat místo novým. Tato práce není těžká, ale téměř zákonitě si při ní něco zadřete nebo se můžete říznout, takže nepodceňte přípravu a navlečte si rukavice.

Základní zahradnické umění máte už dávno v malíčku!

  • Vše suché odstřihněte nůžkami těsně u země. Dávejte přitom pozor, protože ve středech trsů již najdete rašící vrcholky nových rostlinek.
  • Květenství rostlin, které chcete nechat volně šířit, dobře vyklepejte, pár semínek z nich ještě vzejde.
  • Trsy, které už jsou pěkně narašené, jako třeba kopretiny, hosty a bergénie, můžete rozdělit na několik částí, a získat tak materiál pro založení nových záhonů a zaplnění mezer po odumřelých rostlinách. Dělení trsů zároveň stimuluje růst.
  • Rycími vidlemi obryjte a uvolněte trs. Podeberte v dostatečné hloubce a opatrně vyzvedněte. Pokud to nejde snadno, zaryjte hlouběji, pomozte si rukama – hlavně s citem, abyste nepoškodili velké kořeny. Ostrou lopatkou trs rozdělte na několik částí, dbejte na to, aby každý odkopek obsahoval alespoň jeden vitální silnější výhon. Oddělené rostliny sázejte rovnou do volné hlíny, můžete je podpořit kompostem, který přidáte na dno jamky. Slabší rostlinky zasaďte do samostatných květináčků se substrátem a pečujte o ně, dokud nezesílí.
6 rad pro zahradní nadšence