Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

7 mýtů o opalování: co je pravda a co lež?

Máme se v létě mazat opalovacím krémem i během dne? A jaký krém zvolit? Jak dlouho vydrží? Musíme použít make-up s SPF ochranou? Může opalovací krém způsobit rakovinu? Odborníci vědí, co je pravda a co můžete klidně pustit z hlavy.

Redakce Marianne | 2. 07. 2014


Čím vyšší SPF, tím lepší ochrana

Odborníci říkají: lež! Zdá se to sice rozumné, ochranný faktor 100 bude dvakrát tak účinný než ochranný faktor 50, ale ve výsledku jde jen o pár procent efektivy navíc. SPF 15 pohltí 93 % slunečních paprsků a SPF 30 97 %, takže jak je vidno, velký rozdíl to není. „Číslo se stává irelevantní, pokud krém nepoužijete v dostatečném množství ještě předtím, než vyjdete na slunce,“ říká dermatoložka Mona Gohara z Connecticutu a asistentka na klinice dermatologie v Yale University. Většina lidí totiž nepoužívá ochranné krémy téměř vůbec nebo minimálně – dokazují to studie. Je důležité aplikovat krém na tělo třicet minut před sluneční expozicí, aby ho pokožka dostatečně absorbovala, a potom nános každé dvě hodiny opakovat. Na tvář pak aplikujte krém každý den, bez ohledu na to, jaké je počasí. Všímejte si také, zda má krém nejen SPF před UVB (chrání před spálením), ale také UVA (chrání před stárnutím). Chránit se musíte před oběma, abyste minimalizovali vznik rakoviny kůže.

Klidně můžu používat loňský opalovací krém

Proč ne – většina opalovacích krémů má životnost asi dva roky. Pokud tedy používáte opalovací krém správně, žádný by vám neměl zůstat ve skříni, protože potřebujete asi 1–2 gramy k pokrytí celého těla. Tedy jedna tuba vám vystačí tak na čtyři aplikace (samozřejmě podle toho, jak velkou tubu máte).

Opalovací krém je nutné aplikovat jen na exponovanou kůži

Chyba. Možná to nevíte, ale klasické tričko ‚nabízí‘ SPF asi 7, což opravdu téměř žádnou ochranu neposkytuje. Tmavší tkaniny sice poskytují větší ochranu než síťované bílé tílko, ale mnohem bezpečnější je používat opalovací krém na celé tělo než spoléhat na oblečení. Ještě lepší je samozřejmě používat speciální oděv vyrobený z UV ochranných látek, které blokují UVA a UVB.

Použít make-up s SPF je stejné, jako použít opalovací krém

I tohle je lež. Jistě, použít make-up, který obsahuje SPF, je lepší než nemít vůbec nic, ale není to tak efektivní jako použít opalovací krém na obličej. Obecně platí, že většina make-upů vytváří ‚praskliny‘ na kůži, které umožňují pronikání UV záření do pokožky. „Aby make-up poskytoval odpovídající ultrafialovou ochranu, musel by být aplikován v opravdu silné vrstvě, což většina žen nedělá,“ říká Jordana Gilman, dermatoložka z New Yorku.

Opalovací krém může způsobit rakovinu

Nesmysl. Jediný způsob, jak by se mohl takový krém stát nebezpečným, je ten, kdy by se krém vstřebal do těla, což se nestane. UV záření rozkládá chemické molekuly v některých opalovacích krémech poměrně rychle, a tedy ještě dlouho předtím, než mohou proniknout do kůže. Oxid zinečnatý a oxid titaničitý, které jsou obsaženy v opalovacích krémech, zůstávají na povrchu kůže jako ochranné bariéry, a do těla se nedostanou. Zkontrolujte si při nákupu také etiketu a přesvědčte se, co všechno opalovací krém obsahuje.

Když mám voděodolný krém, nemusím se znova mazat

Lež! Opalovací krémy se mohou sice nazývat ‚voděodolné‘, ale nejsou vodotěsné. Vždy se tedy přesvědčte o tom, jak dlouho odolnost proti vodě trvá. Pak se znova musíte namazat. Znamená to tedy, že byste měli opalovací krém použít každé dvě hodiny a pokaždé, když vylezete z vody.

Používání opalovacích krémů vede k nedostatku vitaminu D

Žádné obavy, ano, vitamin D naše tělo získává ze slunečních paprsků, ale to neznamená, že díky opalovacímu krému žádný nedostanete. Pořád ještě zbývá dostatek slunce, abyste získali potřebné množství vitaminu D. Horší je to v zimě a když jste starší. Pokud se přece jen obáváte, můžete užívat potravinové doplňky obohacené o vitamin D.

Opalovací krémy s antioxidanty poskytují větší ochranu před UVA/UVB

I když samotné antioxidanty neposkytují ochranu před slunečním zářením, jsou skvělým doplňkem. Antioxidanty jsou dobrý způsob, jak zachytit UV záření. Extrakty ze zeleného čaje nebo polyfenolů z rajčat či ovoce snižují tvorbu volných radikálů (malých chemických částic, které mohou rozpoutat peklo na kůži a vyvolat rakovinu kůže).

Dnes s námi můžete soutěžit v naší letní soutěži na http://leto.marianne.cz o balíček sluneční kosmetiky Vichy Capital soleil.