Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

9 věcí, které škodí naší pleti

Máte citlivou a podrážděnou pleť? Možná za to nemůže genetická výbava, ale způsob, jakým pleť ošetřujete. Co je pro nás opravdu špatné a měli bychom se tomu vyhnout, zjistíte v následujících devíti bodech.

Redakce Marianne | 23. 05. 2014


1. Použití necitlivých čisticích přípravků

Většina lidí, kteří mají problémy s pupínky či mastnou pletí, tíhne k prostředkům, které vysušují. Nejdřív nám to připadá dobré, pleť opravdu není mastná a pupínky na nějaký čas odejdou. Ve skutečnosti tím ovšem narušujeme přirozenou ochrannou bariéru naší kůže. Dochází tedy k opaku: produkce mastnoty se ještě zvýší a stav našeho obličeje se zhorší.

2. Pozor na krémy ve větších nádobách

Produkty proti stárnutí obsahují antioxidanty, které se při opakovaném vystavování světlu a vzduchu rozkládají, tj. jejich efekt mizí. Když neustále otevíráte nádobku s krémem, účinnost se každým dnem snižuje. Ideální volbou jsou menší tubičky na jedno použití, do kterých krém můžete nadávkovat rovnou. K nepříznivému vystavení tak dojde pouze dvakrát – při rozdělování a při samotném mazání.

3. Málo spánku

Dostatečný přísun kvalitního spánku má velký vliv na naši pokožku. Nočním odpočinkem se zbavíte nejen kruhů pod očima. Pokud si nedopřáváte optimální dobu spánku, vaše kůže na to reaguje tím, že je bledší a nevýraznější. Nedostatek spánku může být pro tělo tak stresující, že začne generovat volné radikály. Ty snižují hladinu antioxidantů, které nám pomáhají bojovat proti stárnutí.

4. Bavlněné povlaky na polštáře mohou uškodit

Zatlačení hlavy do polštáře, který je v bavlněném povlečení, naší pokožce neprospívá. Můžeme si tím způsobit drobná poranění kůže, včetně trvalých vrásek, za které může rozklad kolagenu. Dobrou volbou jsou povlaky saténové či hedvábné, protože způsobují menší tření. Navíc na látce se zachytává spousta nečistot, jestliže trpíte na akné, převlékejte peřiny raději jednou týdně.

5. Příliš mnoho telefonujete

Na povrchu displeje mobilního telefonu se shromažďují bakterie, takže je lepší občas zvolit hlasitý reproduktor. Pokud vám reproduktor nevyhovuje, čistěte displej několikrát denně. Buď speciálním hadříkem, nebo si pořiďte antibakteriální ubrousky, které váš telefon snese.

6. Jdete spát neodlíčená

Jedna z nejhorších věcí, které můžete své kůži udělat. I když přijdete pozdě domů, udělejte si na odmalování čas. Make-up ucpává mazové žlázy a dostává se do pórů, které pak vypadají větší. Čím jste starší, tím v kůži klesá hladina kolagenu a póry mají větší problém se zmenšit. Kromě toho zbytky make-upu mohou vést k zánětům, kterých bychom se rádi vyvarovali.

7. Máte příliš mnoho ošetřujících prostředků

Používáním rozličných produktů dosáhnete opačného výsledku. Vaše pleť nebude čistší, právě naopak – bude podrážděná a zarudlá. Pokud je vaše pokožka šupinatá a rudá, snaží se vás tím varovat, že to přeháníte. Prospěšné je mít dvě věci, které budete obden střídat. Jednou z nich by mělo být uklidňující sérum a druhou sérum aktivní.

8. Váš ošetřující proces je stále stejný

Jedním z klíčů ke skvělé péči o pokožku je následující pravidlo: aplikujte výrobky rozdílné konzistence. Vystřídejte tak tonikum, sérum a hustější krém. Pokud byste nanesla nejdřív krém, udělala byste chybu: produkty s hustější konzistencí mohou blokovat proniknutí lehčích přípravků.

9. Špatně si mačkáte pupínky

Profesionální kosmetička nebo dermatolog na pupínek působí tlakem kolmo k povrchu kůže. Když se o to pokoušíme sami, málokdy toho dosáhneme – vyvíjíme tlak z boku, což vede k prohloubení zánětu a většímu zarudnutí. Jestliže ke kosmetičce nechodíte, počkejte si, až bude pupínek opravdu zralý, pak stačí jemný nátlak například čistou žínkou. Sám vás opustí a nezanechá po sobě stopy.

Související články