Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Alkohol a hubnutí – jdou dohromady?

Hubnete a každý večer si dopřejete sklenku nebo dvě bílého vína v domnění, že se vůbec nic nestane? Ale ano. Alkoholické nápoje jsou totiž velkým zdrojem energie.

Redakce Marianne | 25. 09. 2013


Alkohol sice bourá zábrany a snižuje intenzitu stresu, v menším množství také riziko vzniku trombózy či žlučníkových kamenů, ale na druhou stranu zase zvyšuje riziko vzniku rakoviny jícnu, zánětů jater a slinivky a chudokrevnosti. ‚Vyplatí‘ se vám tedy pravidelná konzumace alkoholu?

Pravidelně a málo, nebo jednou za čas a pořádně?

Jak říká RNDr. Petr Fořt, Csc., člen lékařské rady Světa zdraví, rozhodně je lepší pít málo, ale pravidelně. Pravda, pravidelná konzumace už by se dala nazvat alkoholismem, ovšem jednorázové vypití třeba jedné lahve vína je už rizikové. Bohužel se tohle riziko týká hlavně žen, které mají sníženou vrozenou schopnost alkohol metabolizovat. Ovšem otázka je – kolik je přiměřeně? „Na základě jakési platné dohody medicína považuje za přiměřené množství 30 g alkoholu denně pro muže a 20 g pro ženy. Pro muže je to tedy asi 3 dl vína nebo dva panáky tvrdého alkoholu,“ říká dr. Fořt.

S alkoholem nezhubnete ani náhodou

Sklenka vína sice někomu dobře chutná, ale i ta má v sobě spoustu kalorií. Cukru pak najdete mnohem víc zejména v míchaných nápojích, třeba v cinzanu, long drincích, jako je mojito apod. A čím více cukru, tím hůře pro vaši linii. Když tedy hubnete nebo nechcete zbytečně nabírat, hlídejte si, co pijete. Rozhodně je lepší dopřát si výše zmíněnou sklenku vína než míchaný nápoj, který obsahuje mnohonásobně více kalorií. Ovšem s počtem skleniček to nepřehánějte – když vypijete 3 dl červeného vína, je to v přepočtu 1000 kJ, a to už je docela dost.

Souvislející články