Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Čínská medicína: co všechno nabízí a v čem nám může pomoct?

Čínská medicína vychází z tradičního čínského léčitelství a od té západní se liší naprosto ve všem. K člověku totiž přistupuje jako k celku a nemoc nikdy nevidí izolovaně. A co všechno ‚čína‘ nabízí?

Redakce Marianne | 10. 06. 2014


Každá nemoc nebo příznak nemoci je pouze výsledkem a projevem souvislostí a oslabení, které začaly někde jinde v našem těle. Čínská medicína je zjednodušeně řečeno tedy o třech základních principech: o přístupu k člověku (kterého vnímá jako celek), o harmonii (terapeut se snaží dostat vaše tělo do harmonického stavu) a o přírodnosti (terapie čínské medicíny je založena na zcela přírodních produktech). Léčba tak může být během na dlouhou trať, vyžaduje vaše pevné odhodlání a trpělivost.

Základem je diferenciální diagnostika

Poctivý terapeut, zabývající se tradiční čínskou medicínou, by měl při posouzení vhodnosti léčby zohlednit i výsledky klasické medicíny. Léčení „čínou“ totiž není o žádné revoltě proti západním metodám, ale mělo by být jejím přirozeným doplňkem. Hlavní metodou při stanovení diagnózy nemoci a léčebného postupu je vždy tzv. diferenciální diagnostika, která vždy vychází z konkrétního člověka a jeho problémů. Podle toho se teprve nasadí léčba. Někomu pomůže bylinná léčba, někomu akupunktura a dalšímu speciální masáže a cvičení.

acupuncture2

Co vše čínská medicína nabízí?

Bylinná léčba (fytoterapie): Využívá se především v případech, že máte nějaké organické onemocnění, nebo když jste vyčerpaní. V tradiční čínské medicíně se používají různé směsi bylinek, a to v různých formách. Buď se bylinky vaří a připravují pacientovi přesně na míru (proto se tato forma považuje za nejúčinnější), nebo se bylinky předem slisují do tablet, které už nejsou tak přesné, a tedy ani tak účinné. Kromě toho nabízí čínská medicína různé bylinné masti, náplasti a podobně.

Akupunktura: Je to metoda, při níž do vás terapeut zabodává jehličky, a tím ovlivňuje akupunkturní body a dráhy. Akupunktura využívá konkrétních míst na těle, tzv. tlakových bodů pro stimulaci jednotlivých orgánů a funkcí organismu. Cílem je dosažení rovnováhy mezi jin a jang, což jsou dvě protichůdné, ale vzájemně se doplňující přírodní síly. Akupunkturní body se vybírají podle konkrétního stavu pacienta, takže sestava bodů se může v průběhu léčby měnit. Obvykle je zapotřebí osm sezení, a to aspoň 1x týdně.

Dietetika: Čínská dietetika rozlišuje pět chutí pokrmů podle pěti elementů (dřevo, oheň, země, kov a voda) a jejich účinků, které ovlivňují různé tělesné funkce. Výživa se sestavuje na základě individuální konstituce, věku a ročního období. Na rozdíl od západní medicíny, která v podstatě „rozpitvává“ potraviny podle složení (vitaminy, bílkoviny, sacharidy, kalorie atd.), východní dietetika hodnotí potraviny jako celek. Příprava jídel podle čínské medicíny není v tom, že budete vařit čínská jídla, ale v tom, že budete vařit jídla energeticky vyrovnaná. Potraviny v čínské výživě se hodnotí podle pěti elementů a také podle jejich termických vlastností (studené, chladné, neutrální, teplé a horké) a podle chuti (sladké, kyselé, hořké, ostré a slané) a také podle obsahu energie čchi (čchi označuje základní energii neboli vitální sílu, a má dvě složky, jin a jang). Co to znamená v praxi? Syrová zelenina je sice podle západní medicíny fajn, ale pro člověka, který má problémy s trávením, moc zdravá není. Stejně tak nepracuje čínská dietetika s kaloriemi – i když je bílý jogurt podle západní medicíny zdravý a hubne se po něm, u některých lidí může naopak podporovat vlhkost v těle a tedy i nadváhu. Každému elementu pak náleží i příslušný orgán v těle, roční období či emoce, a podle toho se pak jídlo připravuje. Na jaře je tedy dobré jíst první zelené bylinky, když se vztekáte, pomůže vám citronová šťáva apod.

Cvičení: Tradiční čínská medicína darovala světu spoustu různých cvičení, které s oblibou cvičí i ti, co jinak čínské medicíně neholdují. Patří sem například staré čínské cvičení Qijong, jehož základem je práce s energií, nebo tai-či, které zase vychází z bojového umění a při cvičení se klade důraz na jemné a plynulé pohyby, spojené s pomalým napínáním a uvolňováním svalstva. Pohyby tai-či zároveň masírují vnitřní orgány, díky čemuž se odplavují z těla toxiny.

Masáže: Existuje celá řada masáží, vycházející z tradic čínské medicíny. Patří mezi ně i čínská energetická masáž, která se provádí určitými soubory hmatů a působí reflexně na celkový stav organismu. Její podstatou je obnovit proudění v energetických drahách ve správném rytmu. V lidském těle je celkem dvanáct energetických drah, které spojují různá místa v těle. Čínská energetická masáž se používá při relaxaci, odstranění únavy, bolesti hlavy, zad a také jako prevence rovnováhy organismu. Masáž začíná masáží hlavy, pokračuje masáží šíje a zad, a má-li klient zájem, pak se masírují dolní končetiny a končí se masáží horních končetin.

Dnes s námi můžete soutěžit v naší letní soutěži na http://leto.marianne.cz o pět voucherů na hodinovou masáž v salonu Sabai v hodnotě 590 Kč.

Související články