Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Krása

Co je slow beauty? Aneb propadněte filozofii pomalé krásy

Slow beauty se momentálně vyhřívá ve světle reflektorů. Pokud tento termín slyšíte, milé dámy, poprvé, nezoufejte. Filozofii pomalé krásy možná praktikujete, aniž byste o tom věděly.

Markéta Vörös | 28. 12. 2021

V množství článků o pomalé kráse neboli slow beauty, které se během posledního roku objevily v médiích, by se mohlo zdát, že jde o nějaký nový trend. Přitom pomalá krása je tady s námi od nepaměti. Vždyť co jiného bylo podomácku vyrobené mýdlo nebo tinktura s obsahem bylinek ze zahrádky? Jenže jak se život během 20. století stále zrychloval, staly jsme se příliš zaneprázdněnými a roztržitými na to, abychom si ji užívaly. Gigantický kosmetický průmysl chrlí jednu značku za druhou a vytváří produkty, které v minimálním čase slíbí maximální výsledky. Protože kdo má v dnešní době čas ztrácet čas, že? Slow beauty ale přesto stojí za pokus. 

Nadupaná police

Pojem má kořeny ve slunné Itálii 80. let, kdy byla založena organizace SLOW food. Jejím cílem bylo vymezit se proti trendu fast food řetězců. „Hlavní myšlenkou byla podpora kvalitních lokálních ingrediencí, poctivé přípravy jídel bez polotovarů, místních podniků a v neposlední řadě i návrat k požitku z vědomého a pomalého stolování. Prostě si představte, jaký zážitek vám přinese uspěchaná večeře v rychlém občerstvení z ingrediencí dovezených přes půl planety. A jak si užijete pomalou večeři v italské restauraci, která vaří ze surovin vypěstovaných jen o několik kilometrů dál,“ upřesňuje Kristýna Volfová, brand manažerka firmy Poetico, jež se zabývá prodejem kosmetiky na internetu.

Tento trend se postupně rozšířil i do dalších odvětví průmyslu a objevuje se ve vlnách. Snad všechny už jsme slyšely o kapsulovém šatníku složeném z kvalitních, víceúčelových kousků, které vydrží několik sezon a lze je nosit mnoha způsoby. A ke kosmetice se dá přistupovat stejně. Uvedeme to na příkladu: Určitě vám na Instagramu neunikly fotky a videa bloggerek, influencerů a kosmetických nadšenců, kteří se pyšní nabouchanou skříňkou plnou kosmetických produktů. I pro člověka, který se líčí, odličuje a maže denně, to vystačí na několik životů dopředu. Právě v reakci na přeplněné police, které vídáme na sociálních sítích, se zrodil koncept pomalé krásy.

Mohlo by se vám líbit

Jak si poradit se sezónním vypadáváním vlasů?

Všímáte si, že je na vašem hřebenu více vyčesaných vlasů, než je zdrávo? Věřte, že nejste jediná! Naštěstí existuje několik triků, díky kterým můžete sezónní vypadávání vlasů dostat pod kontrolu.
marianne.cz

Pečující rituály

Během celosvětové koronavirové krize se pomalá krása stala novým normálem. V lock­downech jsme skoro všichni zpomalili a řadu věcí jsme přehodnotili. Nepodstatné věci jsme se naučili neřešit nebo jim nevěnovat zbytečnou energii, zato jsme se dokázali odměnit – časem, který věnujeme sami sobě. 

Paradoxně jsme hlavně my ženy během tohoto období nakupovaly velké množství kosmetických přípravků – ale jinak než dřív, vědomě, nikoli chaoticky nebo za základě marketingového boomu. Přišly jsme na to, že nepotřebujeme mít na poličce deset krémů, pět sér, čtyři exfolianty a dvacet různých masek. Zato je pro nás důležitá kvalita. Odměnou nám byla a někomu možná stále je jednoduchá, pomalá rutina, která nám pomáhá zvládat stres a starosti všedního dne. „Zároveň jsme během pandemie trávily dlouhé dny doma a většina z nás na čas zcela zahodila dekorativní kosmetiku. O to větší prostor získala kosmetika pečující a nejrůznější relaxační rituály, na které jsme snad poprvé v životě měly čas a které nám během stresujícího období pomáhaly s uvolněním. I vědecké výzkumy potvrzují, že pravidelná péče o pleť je určitou formou sebepéče, která může pomoci zlepšit naše duševní zdraví. Těch deset minut před spaním, které věnujeme pomalému vědomému odlíčení a hydrataci, tak může být mnohem důležitějších, než si uvědomujeme,“ říká Kristýna Volfová. Ale nevrátit se do starých zajetých kolejí je zatraceně těžké. 

Mohlo by se vám líbit

Jak pečovat o svou pleť, když je vám 30+

Zatímco ve dvaceti si vaše pleť nevšimla ani toho, že jste usnula s make-upem, po třicítce už vám neodpustí ani drobné přešlápnutí. I proto se vyplatí, když nezanedbáte svou kosmetickou rutinu a naopak budete pleť rozmazlovat jako nikdy předtím.
marianne.cz

Z teorie do praxe

Poradíme vám, jak si udržet „lockdownový rituál“ i v uspěchané době. Sestavte ho z kvalitních, multifunkčních produktů a odolávejte impulzivním nákupům a nekvalitním, neeticky vyráběným značkám, které narušují životní prostředí i vaši pleť. 

Udělejte si na sebe čas alespoň jednou týdně. Dopřejte si pořádnou relaxační koupel, zapalte si k tomu svíčky a pusťte hudbu. Ještě než vklouznete do vany plné bublinek, očistěte pleť pomocí kvalitního peelingu a naneste si bohatou vrstvu pleťové masky. Po koupeli si dopřejte masáž pomocí kamene gua sha, hi-tech přístroje nebo zvolte to nejjednodušší, svoje ruce. Dejte si načas s aplikací očního krému, spojte ji s krátkou prokrvující masáží a nanesením séra i pleťového krému. Jednoduše si představte, že jste na profesionálním ošetření, kde vás neodbudou. Stane se z toho rituál a tradice, kterou předáte jako tajný kosmetický tip dalším generacím.

Mohlo by se vám líbit

Sportování podle věku aneb Když věk není jen číslo

Říká se, že vám je jen tolik, na kolik se cítíte. Ale když dojde na fyzickou výkonnost, je mezi dvacetiletým a padesátiletým tělem pár rozdílů. Jak se správně hýbat podle věku? A co dělá našemu tělu dobře?
marianne.cz

Související články

Krása
Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Nejkrásnější manikúra léta 2024: Vedou netradiční barvy i motiv šťavnatého ovoce

Krása
Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Nejen pro ženy 50+: Nejlepší neinvazivní omlazovací metody, které konkurují i klasickému botoxu

Krása
Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Jak se v létě nalíčit k vodě: Zjistěte, jaký make-up zvolit a čeho se rozhodně vyvarovat

Krása
Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami

Vlasové trendy 2024: Jak se učesat do horkého počasí? Inspirujte se retro stylem Brigitte Bardot nebo baletkami