Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Co nám doma říkali a nebyla to pravda

V domácnostech kolují různé mýty. Předávají se z generace na generaci a často jsou to, s odpuštěním, bludy. Tak například...

Klára Mandausová | 3. 12. 2015
že je koření škodlivé…
… hlavně pro játra a ledviny, které neúměrně zatěžuje, a dokonce prý stojí za vznikem různých kamenů a písků v těle. Naopak, vědecké studie dokazují, jak moc nám koření prospívá, některé lze dokonce považovat za přírodní lék. Například taková kurkuma působí blahodárně na srdce, játra, kůži, omlazuje, a dokonce prý funguje i na rakovinu. Nebo pálivé chilli, má dobrý vliv na zažívání, vyhání parazity a považuje se za afrodisiakum. Díky skořici klesá hladina cukru v krvi i cholesterol. Hřebíček uleví od bolení v krku… Příkladů zdravého koření by se našlo mnoho. Takže sypat, kořenit, dochucovat, co hrdlo ráčí a snese.
 
že nejzdravější je zelenina utržená přímo na zahrádce
To je sice pravda, ale musí být dokonale omytá. Pokud vytáhneme mrkev a jen z ní, aby se neřeklo, oklepeme hlínu, koledujeme si o nezvanou návštěvu – parazity, kteří v půdě žijí a čekají na oběť, ve které se budou mít jako v pokojíčku a rozmnoží se. Takže čerstvou zeleninu jíst, ale důkladně omytou a nejlépe i oškrábanou.
 
že na kašel je nejlepší horký čaj s medem a citronem
Není. Vařící vodou zničíme vitamin C z citronu a med dráždí kvůli své konzistenci podobné krystalkům krk. Takže kašlete ještě víc. Zkuste spíš jitrocel, sirup nebo čaj, nebo odvar z cibule.
 
že budeme mít vši, když půjdeme spát s mokrou hlavou
A kde by se tam vzaly? Vlhké vlasy je opravdu negenerují, i když si je zapaříme pod peřinou. Kdyby ano, měli bychom je nejspíš všichni. Stačí, že pobíháme po bytě s turbanem z ručníku, hovíme si s mokrými vlasy na pohovce nebo nám v kadeřnictví udělají zábal, aby líp fungoval kondicionér.
 
že mimina je nutné pravidelně mydlit, koupat a natírat
Mimino není horník ani zemědělec, aby bylo zaprášené a všelijak umouněné. Stačí ho opláchnout čistou vodou od potu (a umýt zadeček, to jistě). Mýdlo a olejíčky jsou začarovaný kruh, mýdlem smýváme ochranou vrstvu pokožky – odmašťujeme, olejíčkem (krémem) se zase snažíme doplnit, co jsme před tím odmastili.
 
že si při čtení za šera kazíme oči
Oční lékaři říkají, že to není pravda. Sice jsou oči dříve unavené a možná vás i rozbolí hlava, ale dioptrie vám kvůli tomu nestoupnou. Stejně jako pokud budete hodně koukat na televizi nebo do monitoru. Hrozí ale, že vám budou oči víc slzet a pálit.
 
že nám ve stanu vleze do ucha škvor a prokousne bubínek
Kvůli ucholářovi, jak se mu doma přezdívalo, jsem lezla do stanu hluchá – s ušima vycpanýma vatou, aby brouk nenapáchal nenávratné škody. Jediný výsledek byl, že jsem pravidelně vstávala poslední. Všichni už byli v umývárně, já spala jako budulínek, protože okolo mě bylo krásné ticho. 
 
christmas button 48b80

Související články