Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Detox a štíhlost za pět dnů? Zní to příliš dobře, než aby to byla pravda

Všude čteme a slyšíme, jak je nutné se pročišťovat a detoxikovat, abychom byli zdraví. A pokud to vydržíme pět dnů, budeme zdraví dvojnásob. Ovšem nejsou to jen bláboly? Jistě, když nebudeme pět dnů jíst, pravděpodobně zhubneme, jenže až se pak vrátíme ke starému jídelníčku, nabereme všechno zase zpátky, a možná ještě víc.

Redakce Marianne | 30. 05. 2014


Jak to tedy je s těmi všemi detoxy, krátkodobými dietami a užíváním nejrůznějších potravinových doplňků? Autor knihy Diet Fix Yoni Freedhoff říká, že naše ledviny, játra a pokožka potřebují detoxikaci přirozenou. Znamená to tedy přizpůsobit náš životní styl přirozenému čištění, a nevrhat se slepě do nejrůznějších detoxů a diet, které nám poradily kamarádky. Všechno, co není přirozené, a je to navíc velmi rychlé, není v pořádku.

Zázrak na počkání v tubě

„Neustále mě někdo bombarduje dotazy ohledně potravinových doplňků – jednou je to kávový extrakt, jindy zelené fazole. Jenže jejich účinnost není vědecky podložena, nebo velmi málo,“ říká dietoložka Molly Morgan, autorka knihy Skinny Rules Diet. „Nemluvě o tom, že u valné většiny přípravků na hubnutí ani nevíte, co vlastně do svého těla dáváte,“ dodává. Lidé vše kupují kvůli reklamě, což je přirozené, ale někdy může být jejich užívání riskantní. Navíc žádnou záruku zhubnutí nemáte – a pokud vám někdo slibuje, že ano, tak mu nevěřte.

Cvičení vede k hubnutí

Jistě, fyzická aktivita by měla být součástí zdravého životního stylu, ale není klíčem k hubnutí. „Vědecké výzkumy ukazují, že cvičení má zásadní význam pro regulaci tělesné hmotnosti, ale jenom díky cvičení nezhubnete,“ říká Yoni Freedhoff. Odborníci se shodují na tom, že lidé jsou vedeni k tomu, aby věřili, že cvičením spálí mnohem více kalorií než změnou jídelníčku. Při cvičení se zrychlí váš metabolismus, ale pokud neupravíte jídelníček, nezhubnete. Dalším problémem také je, že když budete hodně cvičit, může to vést k vyšší chuti, a tedy k přejídání.

Je jedno, co jíme, důležitý je kalorický příjem

Opět velký omyl! Pravda, život bez sladkých dobrot je tak trochu nuda, ale porce hranolků bude mít na vaše tělo, a hlavně zdraví odlišný vliv než košík jablek stejné kalorické hodnoty jako hranolky. Kalorie, které každý den přijímáme, by měly pocházet především z celozrnných potravin, ovoce, zeleniny, mléčných výrobků a luštěnin.

Jedině bezlepkové potraviny jsou zdravé!

Lepek je v poslední době skloňovaný ve všech pádech. Když se ho vzdáme a budeme jíst jen bezlepkové varianty, budeme prý zdraví a štíhlí. Lidé, kteří trpí celiakií nebo intolerancí lepku, samozřejmě lepek ze své stravy vyloučit musejí, ovšem pokud k nim nepatříte, a hodláte tak učinit z důvodů hubnutí, měli byste vědět, že vzdát se lepku nemusí nutně pro zdraví znamenat to nejlepší. Molly Morgan říká, že jde hlavně o výběr bezlepkových potravin – sušenek, pečiva či cereálií. Když se dobře podíváte na etikety, zjistíte, že i tyto tzv. zdravé potraviny jsou plné tuku a kalorií, a to dokonce mnohonásobně víc než potraviny s lepkem.

Stačí vyloučit jednu skupinu potravin, a je to

Vědecké výzkumy ukazují, že bychom měli jíst více rostlinných potravin, méně živočišných produktů a měli bychom si hlídat kalorický příjem. Jak ale říká Joel Fuhrman, autor knihy The End of Diet, neexistují žádné relevantní údaje o tom, že bychom měli vyloučit nějakou skupinu potravin, například sacharidy nebo tuky. Samozřejmě je otázka, jaké cukry a jaké tuky budeme jíst – ale zastoupeny v jídelníčku být musejí, protože je naše tělo potřebuje. „Každá dieta, ve které chybí nějaký druh potravin, není dobrý nápad,“ varuje Joel Fuhrman.