Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Dokonalá zóna klidu

Grafik Tomáš se nastěhoval do bytu se zařízením po babičce, ale brzy si uvědomil, že by s ním měl něco dělat. Skamarádil se s námi přes Facebook, a když nám poslal fotky bytu na proměnu, nemohli jsme ho v tom nechat.

Redakce Marianne | 17. 01. 2013

Interiérová designérka: Lenka Hlaváčová

Nákupní košík

Stavební úpravy: 117 778 Kč
Nábytek: 46 217 Kč
Osvětlení: 4 686 Kč
Drobné vybavení: 989 Kč
Celkem: 169 670 Kč

Dekorace: Textil a doplňky
Dekorace celkem: 17 175 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 186 845 Kč

Vše o prostoru

Pokoj je v panelovém domě ze šedesátých let, s oknem orientovaným na sever. Babička tady měla obývací pokoj, ale Tomáš se rozhodl, že ho předělá na ložnici, kde bude jen symbolický pracovní kout.

V čem byl problém

Pod celoplošným jekorem byla nekvalitní betonová podlaha, kterou bylo třeba srovnat a položit sem něco příjemného. Také omítky bylo třeba seškrábat, a s tím se svezlo i předělání elektroinstalace.

Naše řešení

Nejdřív nastoupila zednická četa, pak elektrikáři, pak podlaháři. Výběr nábytku, velkokapacitní vestavěné skříně a návrh stolu z koupených prken byl pro naši designérku už jen lahůdkou.

Barevná paleta

Celá ložnice je vyladěná pouze do různých odstínů šedé a bílé, s hřejivým akcentem několika odstínů dřeva.

Výmalba

Cementová stěrka provedená firmou Havlín TZB; barvy: Primalex Profi tech bílý a béžový S1505-G90Y, vše Dům barev

Výsledný efekt

Tomáš má klidnou ložnici s kvalitním stavebním základem.


„Na první schůzce před proměnou mi Tomáš řekl, že si svou ložnici představuje jako dokonalou nulovou zónu. Žádné barvy ani vzory. To jsem se trochu orosila,“ vzpomíná naše designérka Lenka Hlaváčová. Jenže i ona má, jako absolventka architektury, vztah k hladkým čistým plochám a umí si představit, jak zajímavě se dá pracovat se zadáním na téma šedý beton. „Vzala jsem tuto proměnu trochu jako školní cvičení,“ přiznává. „A myslím, že dobrý vztah k šedé barvě jsme si nakonec s Tomášem upevnili oba,“ dodává. Našedlá je totiž i laminátová podlaha, a kromě stěrky na čelní stěně tu najdete i šedé povlečení, koberec i lampy. Přesto pokoj nepůsobí ani nudně, ani smutně. „Je to tak, jak jsem si přál,“ uzavírá Tomáš. „Otevřu dveře do ložnice, začnou se mi klížit oči a nepřeju si nic jiného než spát. Jedinou barvou je tu modrá židle. Koberec s růžovým proužkem jsem si zatím nenechal,“ usmívá se.

Řekli o proměně

Designérka Lenka Hlaváčová: „Tomáš je grafik, a tak jsme se celkem rychle shodli na minimalistické barevnosti, která je pro relaxaci člověka zahlceného celý den barvami určitě důležitá. Místo vzorů jsem tedy spíš kombinovala různé struktury povrchů. Jediný vzor je na skříni – stín větve mi připadá jako zenový motiv a sem se dobře hodí.“

Tomáš Střelák: „Mám za sebou několik různých barevných období, už jsem měl pokoj i pomalovaný sytými barvami, vyzkoušel jsem i to, jaké je bydlení s graffiti. Teď momentálně cítím potřebu si od barev odpočinout – hlavně v ložnici. Hlavní pracovnu mám v obývacím pokoji a tady je stůl spíš odkládací, takže žádná práce, žádné barvy. Jen ticho.“

Jak na to

  • Před proměnou rozvažte, jestli nemá smysl oškrábat staré nekvalitní povrchy. Zvlášť pokud jde o vlastní byt, je to dobré pro další úspěšné kroky ke zvýšení kvality bytu.
  • Na cementovou stěrku si najměte profesionální firmu, ale i tu pečlivě kontrolujte. Může se stát, že stěrka bude mít nerovnoměrnou strukturu, a pokud ji firma neopraví hned, naštve vás to, kdykoli se na ni podíváte.
  • Zvolíte-li si základní barevnou paletu šedá-bílá-dřevo, jste ve výběrech odstínů dřeva úplně svobodní. Kombinujte víc odstínů!

Kde jsme nakupovali

  • Cementová stěrka Na českém trhu zatím ještě není moc firem, které nabízejí kvalitně provedenou cementovou stěrku. Vsadili jsme proto na osvědčenou firmu Havlín TZB, která už několikrát stěrky v našich proměnách dělala – a opět to dopadlo přesně tak, jak jsme si představovali!
  • Laminátová plovoucí podlaha Dekor imitující jasan je od toho pravého skoro k nerozeznání a v Paradoru ho mají i za velmi dobrou cenu.
  • Pracovní stůl Tomáš nechtěl pořizovat zbytečně další stůl, potřeboval jen odkládací, ale zároveň měl být kvalitní a vypadat hezky. Lenka tedy navrhla originál ze smrkových prken koupených v Hornbachu a plastových boxů z Ikea. To, že si mohl uříznout stolní desku dlouhou, jak je libo, Tomáše doslova nadchlo.
  • Osvětlení Lampy jsme pořídili v Ikea. Zajímavé lustry jsme našli na www.bellarose.cz a www.malinadesign.com
Dokonalá zóna klidu

Související články

Dům
Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Vilu postavili holýma rukama: Podařilo se jim vytvořit dokonalé místo pro odpočinek a relaxaci

Byt
Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Zrekonstruovaný mini byt v Praze, kde nábytek z řetězce doplňují recyklované retro kousky

Lidé a místa
V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

V Prachaticích opravili  Štěpánčin park, který je teď ideálním místem pro každodenní procházky, rekreaci, zábavu i společenské akce

Byt
Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov

Příběh neuvěřitelné proměny panelákového bytu: Jak se samoživitelce podařilo pro sebe a dvojčata vytvořit moderní a pohodlný domov