Přejít k hlavnímu obsahu
Životní styl

Domácí mazlíčci ve Španělsku můžou dědit i zažívat střídavou péči

Info ikona
Pes

Domácí mazlíčci ve Španělsku si můžou pískat. Hned na začátku ledna vstoupil v platnost zákon, díky kterému není na psy, kočky a další domácí zvířata nahlíženo jako na věci, nýbrž jako na živé bytosti obdařené city.

Možná máte ve svém okolí někoho, kdo se rozváděl a řešil, komu po rozvodu připadne domácí mazlíček. Některé páry se domluvily na „střídavce“, a tak se domácí mazlíček ob týden stěhuje z jednoho bytu do druhého, jiné páry se rozhodly, že čtyřnohý kamarád zůstane pauze v jedné domácnosti. Ať tak či onak, domácí mazlíčky vnímá většina z nás jako právoplatné členy rodiny, a tudíž bylo jenom otázkou času, kdy obdobný pohled přejme také právo. Světe div se, jednou z průkopnických zemí je v tomto ohledu Španělsko!

Info ikona
Pes

Jako děti

Naštěstí už dávno odzvonilo dobám, kdy domácí mazlíčci neměli žádná práva. Naopak, čím dál tím více států uznává, že jde o živé tvory, které si v první řadě zaslouží naši ochranu a pomoc. V tomto ohledu nám může být vzorem Španělsko, které 5. ledna schválilo zákon týkající se domácích mazlíčků.

Díky němu došlo ke změně právní subjektivity zvířat, a tak jsou nově domácí mazlíčci vnímáni jako bytosti obdařené city. Ruku v ruce s touto reformou jde také skutečnost, že při rozvodovém řízení mohou být domácí mazlíčci umístěni do střídavé péče, případně může být rozhodnuto o spoluúčasti na nákladech na jejich živobytí. Zároveň nic nebrání tomu, aby domácí mazlíčci po svém majiteli mohli dědit.

Zvířata a hypotéky? Ani omylem!

Zdá se, že Španělsko to vzalo pěkně od podlahy! V nové reformě hypotečního zákona totiž stojí, že hospodářská zvířata nesmí být zahrnuta do hypoték. Reforma občanského soudního řádu vyloučila, aby domácí mazlíčci mohli být považováni za ručitele v případě nesplácení dluhů.

V neposlední řadě nesmí být zvířata podle nového zákona používána jako „nástroj genderového násilí“ a samozřejmě je zcela nepřípustné, aby jim kdokoliv způsoboval utrpení nebo bolest. Suma sumárum z právního hlediska to vypadá, že Španělsko bude pro zvířata hotový ráj na zemi!