Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

Domácí mazlíčci ve Španělsku můžou dědit i zažívat střídavou péči

Info ikona
Pes

Domácí mazlíčci ve Španělsku si můžou pískat. Hned na začátku ledna vstoupil v platnost zákon, díky kterému není na psy, kočky a další domácí zvířata nahlíženo jako na věci, nýbrž jako na živé bytosti obdařené city.

Možná máte ve svém okolí někoho, kdo se rozváděl a řešil, komu po rozvodu připadne domácí mazlíček. Některé páry se domluvily na „střídavce“, a tak se domácí mazlíček ob týden stěhuje z jednoho bytu do druhého, jiné páry se rozhodly, že čtyřnohý kamarád zůstane pauze v jedné domácnosti. Ať tak či onak, domácí mazlíčky vnímá většina z nás jako právoplatné členy rodiny, a tudíž bylo jenom otázkou času, kdy obdobný pohled přejme také právo. Světe div se, jednou z průkopnických zemí je v tomto ohledu Španělsko!

Mohlo by se vám líbit
Info ikona
Pes

Jako děti

Naštěstí už dávno odzvonilo dobám, kdy domácí mazlíčci neměli žádná práva. Naopak, čím dál tím více států uznává, že jde o živé tvory, které si v první řadě zaslouží naši ochranu a pomoc. V tomto ohledu nám může být vzorem Španělsko, které 5. ledna schválilo zákon týkající se domácích mazlíčků.

Díky němu došlo ke změně právní subjektivity zvířat, a tak jsou nově domácí mazlíčci vnímáni jako bytosti obdařené city. Ruku v ruce s touto reformou jde také skutečnost, že při rozvodovém řízení mohou být domácí mazlíčci umístěni do střídavé péče, případně může být rozhodnuto o spoluúčasti na nákladech na jejich živobytí. Zároveň nic nebrání tomu, aby domácí mazlíčci po svém majiteli mohli dědit.

Zvířata a hypotéky? Ani omylem!

Zdá se, že Španělsko to vzalo pěkně od podlahy! V nové reformě hypotečního zákona totiž stojí, že hospodářská zvířata nesmí být zahrnuta do hypoték. Reforma občanského soudního řádu vyloučila, aby domácí mazlíčci mohli být považováni za ručitele v případě nesplácení dluhů.

V neposlední řadě nesmí být zvířata podle nového zákona používána jako „nástroj genderového násilí“ a samozřejmě je zcela nepřípustné, aby jim kdokoliv způsoboval utrpení nebo bolest. Suma sumárum z právního hlediska to vypadá, že Španělsko bude pro zvířata hotový ráj na zemi!

Mohlo by se vám líbit