Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Energická nostalgie

Jak proměnit ložnici v pronájmu tak, aby byla skutečně vaše, ale vše cenné jste mohli v případě stěhování odnést? Barvami stěn!

Redakce Marianne | 5. 06. 2013

 

Interiérová designérka Zuzana Bernasovská:

Nebojte se dělat věci netradičně. Tapety mohou být z novin a postel z palet."

Rychlý průvodce

V ČEM BYL PROBLÉM

Pokoj byl klasickou ložnicí svobodného třicátníka – s matrací namísto postele, ale zato s kvalitní aparaturou pro hudbu a televizí. Parkety by si zasloužily zbrousit, jenže Petr se nechtěl pouštět do přílišných investic. Protože malování stěn se však kvůli olupování množství vrstev přemaleb vyhnout rozhodně nedalo, chtěl alespoň barvu, která by byla osobitá.

NAŠE ŘEŠENÍ

Dispozice pokoje se nijak zásadně nezměnila, ale prostor jsme využili tak dokonale, že je tu kromě ložnice i malý obývací kout. Atmosféru změnila výrazná výmalba a originální tapeta. Vše ostatní se dá v případě stěhování odnést – cenné lampy, malá pohovka i originální postel z palet.

BAREVNÁ PALETA

Barvy Candis, podkladovou Fondo ATF Bianco, 699Kč/2,5l, a odstíny Etnika Bronzo Etnico – tmavší 36 a světlejší 45, 2499Kč/2,5 litru, www.eshop.candis.sk. Do pánského stylu je přitvrzují bílé a černé doplňky, kontrastní nadsázku vnášejí růžová, červená a fialová.

NÁKUPNÍ KOŠÍK

PROMĚNA

Nábytek 10 978 Kč
Výmalba 6 396 Kč
Retrodoplňky 24 600 Kč

Tapeta z novin 440Kč

Celkem 42 414 Kč

DEKORACE
Celkem 10 037 Kč

PROMĚNA + DOPLŇKY
Celkem  59 451 Kč

 

"Petr Fišera se zatím ze svého pronájmu v Praze 3 rozhodně stěhovat nehodlá, ale úvahy, do čeho se vyplatí investovat, jsou namístě a pro proměnu ložnice byly určující. Žádné další požadavky designérka Zuzana Bernasovská splnit nemusela. Úložný prostor řeší šatna, takže ložnici nezatíží. Petr si chtěl ponechat jen staré skříňky na gramofon, reprobedny a televizi. S jedním námětem však přišel – líbila by se mu postel z průmyslových palet, kterou je mu ochoten vyrobit kamarád. Zuzana nejen souhlasila, ale přinesla jim několik námětů, jak by mohla postel vypadat. Originální kus nábytku je osobitým řešením, a přitom je plně funkční. „Zuzana z mála věcí odhadla můj styl naprosto přesně,“ usmívá se Petr.

Screen_shot_2013-06-04_at_22.47.58


Nová ložnice ho baví. Má rád výrazné barvy, a když je na dvě stěny dostal v odstínu světlejší a tmavší mědi, byl nadšen. Působí velmi efektně, provedeni této malby je však lepší nechat odborníkům, postupuje se totiž podobně jako při stěrkování, barva se roztírá kovovou špachtlí. Třetí stěnu pokryla neobvyklá tapeta. „Zaujal mě Petrův komentář v průběhu proměny,“ vypráví Zuzana. „Po seškrábání asi sedmi vrstev malby se Petrovi líbila obnažená zeď a uvažoval o tom, že by ji mohl ponechat nenatřenou. Pan malíř byl ale rychlejší, a než jsme se na finální podobě dohodli, byla zeď natřená nabílo.“ Protože Petr nechtěl investovat do drahých tapet, navrhla Zuzana velmi vtipné řešení – stěnu vytapetovali starými novinami (dají se pořídit například v antikvariátu). Lepí se stejně jako papírové tapety, výrazné grafické řešení v kombinaci s dobovými články z 20. let je ale daleko zábavnější. „Nejvíc se mi líbí články s radami, jak přibrat, protože hubenost hyzdí,“ směje se Zuzana. Pobavily nás i fotografie finalistek Miss Brno anebo reklama na zaručený přípravek proti odstávajícím uším. Ani další zásadní zásahy a klíčové kusy nábytku nebyly drahé. „Díky rozmístění nábytku se do pokoje pohodlně vešla i malá pohovka z Ikea. Pohovku sice Petr do pokoje původně nechtěl, když ale zjistil, jak výhodná je cenově, bylo rozhodnuto,“ říká Zuzana. Ložnice tak má i malý obývací prostor, který volně přechází k terase za francouzským oknem. Také plechová komoda a koberec jsou z Ikea. Větší investice se týkala položek, které mají pro Petra hodnotu jako sběratelské kusy, například veliká lampa jako z polní nemocnice, houpací křeslo a další ‚pánské‘ doplňky, třeba lampa buřinka. Retrostyl Zuzana záměrně narušila nečekanými detaily – rámečky na fotografie a obrazy zavěsila šikmo a na terasu za velkými okny umístila průhledné červené židle. Ty původní dřevěné, které tam stály od doby, kdy se Petr nastěhoval, byly totiž tak autentické retro, že už se na nich nedalo sedět."

 

Řekla o proměně

Designérka Zuzana Bernasovská:

„Nečekaně použité barvy a materiály vytvoří úplně jiný dojem. Jsou dekorativní, takže nemusíte investovat do doplňků. Novinami vytapetovaná stěna, šikmo zavěšené rámečkym kovový nátěr radiátoru nebo postel z palet vytvoří zajímavější prostor než drahý design."

Kde jsme nakupovali

 

 

Retronábytek a designové kusy z 50. a 60. let seženete v internetových obchodech www.novoretro.net nebo www. retroobjects.com. Nejlevněji vše pořídíte v bazarech nebo přes aukro.cz, kde to chce trpělivost při hledání a pohotovost při přihazování, ale je to dobrodružné. Koberec a kovovou skřínku, které retrostyl výborně doplňují, jsme pořídili v Ikea. Lampy a lustry jsou z Rendl Light Studia.

Energická nostalgie

Související články

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Lidé a místa
Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Lidé a místa
15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

Lidé a místa
Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem

Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem