Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Kreativní osobnost majitelů této koupelny se odráží v netradičním využití známých materiálů, jako je například drátosklo, a v užití vtipných detailů, které tu řeší potřebné funkce.

Redakce Marianne | 1. 06. 2013

Guillaume Amossé je francouzský filmový architekt a designér, který se se svou českou manželkou a zároveň kolegyní z oboru Lucií seznámil na natáčení v Praze. Tady se také před pěti lety usadili a pronajali si byt v činžovním domě na Vinohradech. Oba pracují především doma, kde u obrovitého stolu se dvěma počítači připravují a navzájem konzultují své návrhy pro filmové a reklamní dekorace. Stejně probíhalo také zařizování jejich bytu. „Byla to skvělá partnerská zkušenost. Jeden z nás přišel s nápadem, druhý ho doplnil... Většinou jsme se shodli, což je báječné, protože si potvrdíte, že máte podobné názory a stejný vkus,“ vysvětluje Guillaume. „Navíc jsme si doma mohli vyzkoušet nápady, na které bychom si u filmu netroufli,“ doplňuje ho Lucie. I to ale mělo své limity. V nájemním bytě si totiž nemohli dovolit žádné velké zásahy, a tak jedinou místností, ve které dělali stavební úpravy, byla právě koupelna.

Screen_shot_2013-05-31_at_10.58.58


Mottem celého bytu Lucie a Guillauma Amosséových by mohlo být ‚hodně muziky za málo peněz‘.

Účelné a levné řešení dokázali povýšit netradiční volbou materiálů a vtipnými barevnými detaily. Stará koupelna v jejich nájemním bytě měla podélnou vanu, béžové obklady s mramorovým dekorem a snížený strop. „Vypadalo to tam jako ve vagoně. Přesvědčili jsme majitele, že všechno musí pryč,“ vykládá Lucie. Strop vybourali, předělali elektrické rozvody a vybrali si rohovou vanu, do které se vejdou oba i s dvouletou dcerkou Miou. Malý prostor je tak dokonale využit. Místo dlaždiček použili na stěny drátosklo. Prostor tak působí velkoryse a uceleně. „Drátosklo je průmyslový prvek, který do interiéru málokdo používá. Poprvé jsem ho viděla v bytě, který navrhoval architekt Stanislav Fiala pro naše známé už někdy před dvaceti lety,“ říká Lucie. Světlé stěny jsou uzemněny černou mozaikou, která je aplikována také na vaně. Jediným kusem nábytku je dřevěná skříňka, na které je posazeno obdélníkové umyvadlo se zaoblenými rohy. Vzhledem k tomu, že všechny rušivé předměty jsou ukryty v zásuvkách, mohli si Guillaume s Lucií dovolit smělý akcent v podobě lampiček v pastelových barvách. Koupelna se tak stala třešinkou na dortu jejich bytu.

Kombinace

Drátosklo na pastelově zeleném podkladě, černá mozaika na vaně a na podlaze, dřevěná skříňka, bílá sanitární keramika, růžové a oranžové lampy... Jak to všechno vtěsnat do pouhých 4m2, a přitom prostor neroztříštit?
Manželé Amosséovi dokázali, že je to možné. Přestože jejich řešení nešetří barvami ani materiály, působí uceleně a téměř minimalisticky. Společným jmenovatelem většiny prvků je čtvercové či obdélníkové členění ploch, které se uplatňuje v rastru bíle vyspárované mozaiky, ve vnitřní struktuře drátoskla, ale také na skříňce vyrobené podle Luciina návrhu. Ta má tvar kvádru členěného na boxy, ve kterých jsou zasunuty bedny. Pravoúhlým formám kontruje okrouhlá rohová vana a kruhové zrcadlo nad umyvadlem se zaoblenými rohy.

Humor