Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Jak hladce (ne)zrekonstruovat koupelnu

Koupelna… Místo, kde smýváme nečistoty nejen z těla, ale také z duše. Místo, kam se můžeme zamknout a užít si chvíle klidu a relaxace. Jistě, jde to i v otlučené vaně a mezi popraskanými dlaždičkami, ale není to ono. Aby nám koupelna dělala radost a čest, je třeba do ní pustit moderní materiály a současný design.

Promotion | 10. 09. 2019

Ne vždy se vše podaří. Následující příběhy uvádějí konkrétní zážitky lidí, kteří na práci najatých řemeslníků dlouho nezapomenou.

Dohodněte si detaily

Z řemeslníka byste měli mít dobrý pocit už při komunikaci. Bere vám telefony? Když slíbí, že zavolá, udělá to? Reaguje na nepřijatý hovor? Rozhodně si vyhledejte reference, abyste informace o kvalitě odváděné práce měli z první ruky. Nenajímejte si řemeslníky bez smlouvy. Správně formulovaná smlouva o dílo vám ušetří plno starostí a peněz při případných reklamacích. Věnujte velkou pozornost popisu prací a dodaných materiálů. Ve smlouvě trvejte na tom, že firma se bez vašeho souhlasu nebude pouštět do náhradních řešení. Smlouva by měla obsahovat i technickou dokumentaci (je-li nutná), ceny, materiálové položky, termíny, sankce při jejich nedodržení a požadavek vést stavební deník, který bude každý den k dispozici. Nezapomeňte uvést i klauzuli o odvozu odpadu.

Většina firem chce zálohu předem. Dohodněte si, že budete za odvedenou práci platit průběžně a na závěr si necháte motivační doplatek, například 15 % z ceny, který vyplatíte po odevzdání hotového díla a odstranění všech chyb a nedostatků.

Uvádíme příklady rozčílených a napálených zákazníků, tak jak své postřehy píší na portál www.NejRemeslnici.cz.

Stálo to kus života

Katastrofa. Řemeslník si od nás vyžádal hned 1. den zálohu 6000 Kč. Nejdřív se několik dnů ani neobjevil. Po urgencích přijel. Začal mlátit velkým kladivem jako smyslů zbavený do lepené plastové, doma dělané vaničky, místo toho, aby ji rozříznul. Celý dům se otřásal. Při tom rozbil i přívod vody do WC. Práci nedodělal, utekl od instalateřiny.

Práci dokončil až po neskutečných urgencích, a to velmi neprofesionálně, nekvalitně. Půlky odlomených dlaždic zamáznul spárovkou s tím, že si na to máme koupit a nalepit lino! Nejenže koupil zcela jiný rozměr okladaček, ale dával tam i ty špatně uříznuté – ulomené, našikmo, jeden roh zamáčklý do malty atd. Do nestejných, až 2 cm spár dal hmotu, která nikdy nezaschla. Spáry velké 2 cm ničím nezakryl. Spád plošiny vedle vaničky je nikoli do vaničky, ale na podlahu, kde není kanálek. Vaničku koupil nejmenší na trhu, i když jsme chtěli větší.

Termíny nedodržuje. Když jsme žádali opravu závad nebo náhradu škody, byl vždy opilý a odmítl to. Komunikace obtížná, lže. Tohoto nešikovného hrubiána a podvodníka nikomu nedoporučujeme. Ozvali se nám další jeho klienti, od nichž vybral i 30 000 Kč, a práci nedodělal.

pr

Pat a Mat v akci

Rozhodli jsme se pro rekonstrukci koupelny. Bohužel jsme narazila na Pata a Mata. Je hotovo a na první zběžný pohled vše vypadá OK, až na široké a křivé spáry mezi luxfery, ty zarazí každého. Jinak je vidět křivě namontovaná vanová baterie, šikmo vyvedené vývody na teplou a studenou vodu pod umyvadlem, okno z luxfer také kamsi uhýbá, zeď od WC, která je nově postavená, rovněž nezařezává. Na stropě je pořád nerovnost. Vymlouvají se na křivé panely. Jednu jejich „přechodovku“ jsme strhli, zbylé dvě si vyřezali sami, křivě nám seřízli naše podýhované dveře, které se musely zkrátit kvůli výšce plovoucí podlahy. Na vaně při spárování udělali škrábanec, byla to už druhá vana, první museli vybourat. Také máme v rozpočtu účtované roháčky značky TIEME, ale podle mého známého tam máme jen obyčejné bez filtru, stejně jako máme prý jiný vanový sifon, také levnější než si vyfakturovali. Pračkový kohout je vyvedený zešikma ze zdi.

Komunikaci bych raději nekomentovala. Ona i ta písemná, kterou mám schovanou, stojí za to. Necelé tři měsíce po dokončení nám začala téct odpadní trubka dole ve sklepě. Šikulové spoj dvou trubek umístili částečně do zdi. Nyní už to však spravili.

Příště (škoda, že už asi žádné nebude) bych před výběrem dodavatele chtěla na vlastní oči vidět nějakou rekonstrukci, kterou má firma za sebou.

pr

Řemeslník zmizel ze stavby

V den zahájení mi majitel přivezl dělníka jen s rozbruskou. Tak jsem mu zapůjčila kladivo šroubováky, ale chyběly i štafle. Volám, aby je dodali, ale ono nic, tak jsem řemeslníkovi půjčila aspoň židli. V 17 hodin bylo jádro zbourané jen z části a řemeslník odešel domů. Druhý den začalo trápení nanovo, tentokrát mi kvůli rozbrusce a vypálené zásuvce odešla elektrika v polovině bytu. Práce tím pádem skončily a čekalo se na majitele firmy a elektrikáře. Když už jsem čekání vzdávala, přišel jen elektrikář a stejně si nevěděl rady. Aspoň mi zprovoznil polovinu zásuvek. Rozebírání jádra trvalo 4 dny. Říkala jsem si, že už snad půjde vše, jak má. V této chvíli práce běží druhý týden a hotovo není skoro nic. Jen hrubá stavba a nyní se dělá nová elektrika. Stále na něco čekám, když ne na dělníky, tak na materiál nebo obráceně. KATASTROFA!

Po napsání tohoto hodnocení mi pachatel volal, že si zítra dojede pro svoje věci a naši spolupráci skončil. Nechal mě s dětmi na stavbě koupelny.

pr

Poznámka

V předchozích třech příbězích jsme vymazali konkrétní jména, IČ a další údaje o kritizovaných řemeslnících. Pokud se je však budete chtít dozvědět, najdete je na webu: www.NejRemeslnici.cz.