Přejít k hlavnímu obsahu

Jak se opalovat v souladu s přírodou?

Někdo tvrdí, že přírodní přípravky nechrání pokožku před slunečním zářením, někdo tvrdí, že pomáhají. Kde je tedy pravda?

 

Karoten - využijete ho po opalování
Před letní sezónou se začněte na opalování připravovat vnitřně, zvýšeným příjmem karotenu, ať už v přirozené stravě nebo v doplňcích. Karoten totiž podporuje vznik kožního barviva melaninu, který stojí za „zdravou“ barvou opálení, a jehož mají jižní národy přirozeně mnohem více než my. Karoten sice pohlcuje UV záření, ale pouze ve vysoké koncentraci a navíc UV světlem rychle degraduje. Má tedy větší smysl ve stravě. Kromě zeleniny jej najdete také v Carotino oleji.
Ochranným prostředkem je třeba natřít se včas, 20-30 minut před sluněním, a v dostatečné míře. Legislativa uvádí 2 mg / cm2, což představuje asi 6 čajových lžiček! Pokud se koupete a utíráte, je třeba ochranu obnovovat. Nezapomeňte, že UV filtr je přesně to, co říká: filtr, tedy jakési síto, jehož otvory jsou menší, čím je UV faktor vyšší, ale stále pouze síto s otvory. Nemůžeme tedy ani s ochranou pobývat na slunci neomezeně dlouho. Pozor také na pobyt u vody, u moře a na horách. UV paprsky nehřejí a mohou způsobovat spáleniny, aniž byste pociťovali teplo. Vítr kůži ochlazuje a dodává falešný pocit bezpečí, zatímco paluba lodi, plachty, voda či sníh odrážejí velké množství UV paprsků. S nadmořskou výškou se zvyšuje také jejich intenzita a působí nejen na kůži, ale také na oči.

Rostlinné oleje – mýty a fakta
Možná jste na to narazili - že oleje ze semen karotky či malin má SPF 38 – 40, či že kokosový či avokádový olej mají SPF okolo 5. Pravdou ale je, že výzkum využití rostlinných látek pro sluneční ochranu je zatím v plenkách a týká se zejména extraktů, nikoliv olejů. Přesto však máme k dispozici studii, která se zabývá oleji, používanými lidmi v tropických oblastech. Vyplývá z ní, že pokud se rostlinné oleje na pokožku natírají v tenké vrstvě, jsou pro UV záření propustné a pokožku tedy před ním nedokáží ochránit. Nejlépe ve studii dopadl nimbový olej, který v tenké vrstvě propouští přes 80 % UV záření, což ale odpovídá pouze faktoru 1,25. Prokázaný ochranný faktor mají karanjový olej (Pongamia glabra) a tamanu olej (Calophyllum inophyllum), ovšem ani zde není vyšší než 2.
Protože ze své podstaty jsou všechny rostlinné oleje triglyceridy mastných kyselin a obecně mají velmi podobné složení, je jasné, že mezi nimi žádný ochranný zázrak nenajdeme. Rozhodně se vyvarujte „zaručeného“ internetového receptu na olivový olej smíchaný s citronovou šťávou. Žádná z těchto složek neposkytuje ochranu před UV zářením. Rostlinné oleje lisované za studena se rychle vstřebávají, což je u UV filtrů nežádoucí. Neznamená to ale, že by pro ochranu pokožky neměly význam, ovšem ne jako UV filtry! Spáleniny od slunce totiž nejsou způsobené jen UV zářením, ale i extrémní dehydratací pokožky. Díky svým bariérovým schopnostem rostlinné oleje zabraňují odpařování vlhkosti z pleti a tím ji chrání před vysušením. Mají také silné antioxidační účinky a zhášejí volné radikály, které při slunění vznikají. Chrání tak pleť před sekundárním poškozením oxidačním stresem. UV záření rostlinné oleje rychle degraduje, proto je důležité, abyste oleje na pokožku nanášeli opakovaně. Výjimkou je karité máslo, díky vysokému obsahu sterolů a flavonoidů má vyšší ochranné účinky a také stabilitu.


Přírodní péče pro krásné opálení
Na ošetření pokožky před opalováním využijte vysoké stability jojobového a mokřadkového oleje a použijte je k ochraně pokožky před vysušením. K péči po opalování si vytvořte tělový regenerační olej krásné barvy z Carotina, rakytníkového a   šípkového oleje, s trochou bambuckého másla a desetinou oleje z pšeničných klíčků. Tělový olej skvěle hydratuje, díky vysokým antioxidačním účinkům chrání proti volným radikálům a svojí nádhernou načervenalou barvou podporuje vaše opálení. 
Pozor na spáleniny - vaše pokožka si je pamatuje a jejich následky se sčítají. Pokud se přeci jen připálíte, nezapomeňte na  levanduli, extrakt z Aloe vera a D-Panthenol, které můžete přidávat do olejů či másel podle libosti a potřeby nebo je používat samostatně.
Kokosový olej je výborný jako vlasová kúra po slunění i jako ochrana vlasů před solí při koupání v moři.

 

 

Jak se opalovat v souladu s přírodou?
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + SKINPERFECT PRIMER + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit