Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Jak shodit kila a při cvičení se nenudit III

Zkoušeli jste už hot power jógu? Asi jste o ní slyšeli. Jde o jógu, která se cvičí ve vytopené místnosti. Představil nám ji Václav Krejčík.

Redakce Marianne | 4. 12. 2012

Václav Krejčík je mistrem republiky ve sportovním aerobiku z roku 1993 a zakladatelem Power Yogy Akademie. V současnosti se věnuje také power hot józe.

Proč cvičit v horku?

Místnost je vytopená na letní teploty z našich zeměpisných podmínek, takže nic extrémního, asi 30–35 ºC se zvýšenou vlhkostí vzduchu. Cílem je tělo ohřát, a díky tomu se lépe očistit, posílit a protáhnout. Teplo okolo navíc pomůže ke zvýšení účinků. Je to elixír, který oživuje každou buňku a endokrinní žlázy a pohání je k jejich rovnováze. Dochází ke zlepšení rozsahů v pozicích, uvolnění kloubů a k dobrému prokrvení celého těla.

191157_4544463300040_1311245338_o

Teplo příjemně prohřeje organismus, povzbudí ho k větší aktivitě a uvolní svalově kosterní systém. Jedná se o intenzivní trénink síly a ohebnosti, navíc má silný vliv na očistu a zdraví umocňuje pocení během cvičení. Sestavy ásan nejsou tak dynamické vzhledem k okolnímu teplu, ale i přesto se jedná o účinný trénink celého těla.

Komu ho lze doporučit, a kdo by ho naopak zkoušet neměl vůbec?

Teplo je velice příjemné. Při dostatečném pití rizika nehrozí. Pohyb se provádí pomalu a vědomě, a tedy kontrolovaně. Cvičení v teple ale nemusí být dobré pro lidi s kardiovaskulárními onemocněními, ale záleží na druhu onemocnění. Já sám mám tyto potíže a hot power jógu si rád zacvičím a užívám si ji. Nehodí se také ani pro těhotné ženy a děti. Je vhodná pro všechny, kteří chtějí zažít sílu energie, dát si do těla nebo se pořádně zapotit a ztratit hodně kalorií.

kvary08

Co se vám na hot power józe líbí?

Je komplexní a účinná. Pro podzimní, zimní a jarní dny, kdy je třeba s tělem intenzivně pracovat, je hot power jóga výborným prostředkem pro očistu a povzbuzení vnitřní síly. Podporuje imunitu a také se dobře podílí na tvarování a redukci váhy. Je vhodná proti lenosti a také pro ty, kteří jsou ‚zkrácení' a potřebují se dobře protáhnout.

Celý den pijte vodu v dostatečném množství. Na lekci si vezměte svůj ručník nebo si pořiďte ručník jógový na podložku pro absorpci potu.