Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

KLÁRA KOTÁBOVÁ: Nedaří se vám být šťastná? Zkuste se přes bažiny smutku přenést. Efektivně.

Info ikona
Happy

Co říká Wikipedie o slově neštěstí: „Duševní rozpoložení člověka způsobené jeho negativním vnímáním situace.“ Ne, že by byl tento zdroj ve všem směrodatný, ale pro naše účely je momentálně skvělý.

Klára Kotábová | 23. 02. 2021

Pocit neštěstí je vnitřní postoj, který zaujmete k nastalé skutečnosti nebo události. Pokud neumíte se svými emocemi zacházet, velmi rychle se dostanete do stavu negativity. Navozovat v sobě pocity zmaru, nejistoty, smůly nám všem jde na jedničku. A protože jak se říká: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech“, určitě jste se s pocitem neštěstí u vás nebo jiných setkali. 

Jaký je možný návod, jak se přebrodit vlastním neštěstím? Návod na překročení vlastních smutků dodala koučka JUDr. Dagmar Morozová: 

Prevence:

Vezměte v úvahu vlastní odolnost a zvažte, kolik unesete na bedrech. Pod jakým tlakem jste ještě v pohodě? Kde je ten pomyslný práh bolesti, který je už nad vaše možnosti? Trochu se poznat a uvědomit si, jak si momentálně stojíte.

Formulujte přesně:

Tedy nelžete si do kapsy a nestrkejte hlavu do písku. Vaše trápení za vás nikdo nevyřeší. Pomyslné růžové brýle, které někdy spadnou, jsou těžkou zkouškou v životech lidí. Chce brát v potaz realitu a neplout na obláčku nevědomosti. Kolikrát podvědomě stejně cítíte, že se blíží katastrofa nebo jiná forma neštěstí. Vy ji pouze ignorujete a pak se divíte.

Mohlo by se vám líbit

Trénujte svou odolnost:

Cíleně a pomalu zatěžujte svůj nervový systém se zvládáním emocí. Neviďte problém, ale výzvu. To je cesta, která vede k pestrosti, jak věci řešit.

Šetřete síly:

Vždy zvažujte, kam nasměrujete svoji energii. Jestli jsou to malichernosti, které vám kradou pozornost nutnou pro důležité věci.

Poznejte se:

Se znalostí sebe sama máte daleko lepší vyhlídky zvážit vaše vnitřní rozpoložení. Neupadnout rovnou „šupem“ do deprese – neštěstí. Vybrat si úhel pohledu na situaci. Zaujmout stanovisko. Uvědomit si, že téměř vše, je ve vaší režii, jak se k problému postavíte. Přece nejste ovce před porážkou!

Jste svébytné osobnosti, které nemusí k neštěstí přistupovat jako k finálnímu stavu bez možnosti úniku, ale jako ke krizi, která právě probíhá. To znamená, že můžete do ní vstoupit a změnit její směr k vašemu prospěchu. Růžovým brýlím vale a duševní odolnosti zdar!

Mohlo by se vám líbit