Lednové blues aneb Proč máte na začátku nového roku náladu pod psa?
Těšili jste se na nový rok plný výzev, motivace a energie? Namísto toho jste ale dostali náročné první lednové dny, které vyžadují pevné nervy i několik papírových kapesníků? Vítejte na začátku nového roku, v období, kterému vládne lednové blues.
Tak dlouho se těšíme na Vánoce, až na začátku ledna zjistíme, že nám prosvištěly mezi prsty. Následně dojdeme k hořkému zjištění, že vánoční atmosféra nás čeká ař za bezmála jedenáct měsíců. Když k tomu připočteme náročné dny v práci, černočernou tmu od odpoledních čtyř hodin a povánoční prázdnou peněženku, pak dostaneme náladu, za kterou by se nemusel stydět ani mistr trudomyslnosti. A právě této posmutnělé náladě se říká lednové blues.
Lednové blues vs. sezónní afektivní porucha
„Nový rok, nové já,“ říkali jste si 1. ledna a věřili, že do roku 2022 vstoupíte s úsměvem na rtech a optimismem v duši. Jenže, namísto pohádkových lednových dnů jste se dočkali trudomyslné nálady, pesimismu a nulové energie. I když by se v takovou chvíli mohlo zdát, že trpíte sezónní afektivní poruchou, neukvapujte se rychlými soudy. Sezónní afektivní porucha totiž souvisí s nedostatkem slunečního záření. „Předpokládá se, že osoby trpící sezónní afektivní poruchou jsou ovlivněny kratší dobou denního světla. Následně jejich tělo produkuje více melatoninu, což způsobuje letargii a příznaky deprese,“ říká Alisson Kerry z organizace pro duševní zdraví pro The Sun.
Naopak lednové blues přichází ve stejnou chvíli, kdy do krabic odložíte vánoční výzdobu a uvědomíte si, že vánoční svátky jsou fuč. Celá pošmourná atmosféra je umocněná také faktem, že končí rodinné návštěvy či setkávání s přáteli. Pokud člověk žije sám, pak se nenadále musí smířit s osamělostí. Suma sumárum lednové blues přichází těsně po Vánocích a povětšinou trvá první lednový týden. Samozřejmě, v některých případech se s lednovým blues můžete potýkat ještě v půlce měsíce.
Jak se lednovým blues bojovat?
Ruku na srdce, neexistuje žádný lék, který by vám od lednové trudomyslnosti zázrakem pomohl. Vše tedy závisí především na vašem přístupu k nastalému období. V ideálním případě si dopřávejte procházky přírodou, díky kterým si pročistíte hlavu a přijdete na jiné myšlenky. Stejně tak vám pomůže zavedení cvičící rutiny, která vnese do vašeho života řád. Navíc se při sportu vyplavuje hormon štěstí! Ideální benefit, který oceníte právě v boji s lednovým blues.
Nikoho zřejmě nepřekvapí, že skvělým pomocníkem proti trudomyslnosti jsou přátelé a rodina. Zkuste tedy pro své blízké zorganizovat lednové setkání. A v neposlední řadě můžete vyzkoušet nový koníček nebo zajímavou aktivitu, o které už dlouhou dobu sníte. Zkuste zabavit svou mysl příjemnými okamžiky, věřte, že se vám následně odmění optimističtější náladou a úsměvem na tváři.
Když špatná nálada neodchází
Bohužel, může se stát, že lednové blues bude váš život ztrpčovat nejen v lednu, ale také v únoru. V takové chvíli se vyplatí, když situaci vezmete do svých rukou a požádáte o pomoc odborníka, který stanoví přesnou diagnózu. Je totiž zásadní rozdíl mezi lednovým blues, který se vyznačuje „jenom“ špatnou náladou, a depresí. A rozhodně se nevyplácí, když druhý zmíněný problém budete zlehčovat, případně přehlížet.