Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Lehnout a snít mezi květy

Pokoj mladé rodiny v bytě starého činžovního domu měl skvělý základ k tomu, stát se téměř zámeckou ložnicí. V tu jsme ho proměnili, když jsme sem vnesli tapetu se záplavou květů, odvážné barvy a stylové doplňky.

Redakce Marianne | 1. 02. 2013

Interiérová designérka: Janka Murínová

Nákupní košík

Nábytek: 49 495 Kč
Svítidla: 14 340 Kč
Textil: 23 202 Kč
Tapeta: 7 965 Kč
Celkem: 95 002 Kč

Dekorace: Doplňky
Dekorace celkem: 18 844 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 113 846 Kč

Vše o prostoru

K pokoji přiléhá lodžie s velkými dveřmi. Jsou tu ještě dvoje dveře do jiných místností. Kvůli výklenku na jedné ze stěn nemá pokoj pravidelný půdorys čtverce. Jsou v něm parkety a štuky na stropě.

V čem byl problém

Ložnice působila nezabydleně. Nudu umocňovala bílá barva na stěnách a bílé doplňky. Byly tu postele, stará knihovna a noční stolek, chyběly úložné prostory.

Naše řešení

Vybrali jsme výraznou tapetu a umístili ji na větší část stěny naproti lodžii. Výklenek na stěně i sousední stěnu jsme natřeli odstíny šedé barvy. Změnili jsme dispozici umístění postele. Vyměnili jsme světlo, instalovali závěsy a dodali nábytek.

Barevná paleta

Tón udává tapeta, jejíž barvy přecházejí na další stěny a předměty. Magentovou růžovou doplňuje světle šedá a šedofialová.

Výmalba

Primalex, světle šedá S 2002-R50B, šedofialová S 5010-R10B, Dům barev

Výsledný efekt

Zútulnili jsme a zklidnili atmosféru. Rozmístění nového nábytku i doplňků vylepšilo funkčnost prostoru.


Fotografka Lina Németh s přítelem Tomášem získali v Praze podnájem stylového bytu ve starém domě. „Nadchl nás štukovým stropem a lodžií. Cítili jsme, že má na to, abychom v něm byli šťastní i ve třech, jen se musí zařídit,“ říká Lina. Vzhledem k narození Alexe to už ale s Tomášem nestihli. A tak poprosila o pomoc designérku Janku Murínovou.

„Na bohatě prosvětlenou stěnu naproti oknu jsem vybrala tapety ve dvou barevných variantách. Lina zvolila tu s motivem rostlin a s tmavším barevným základem, který má ale i barevný akcent v magentově růžové,“ říká designérka. Od tapety se odvíjela volba dalších barev – jemně šedé na menší část téže stěny naproti oknu i šedofialové na jedinou stěnu v místnosti, kde nejsou dveře. K této stěně jsme přemístili i postele, aby měla výrazná tapeta prostor a vynikla. Na novém místě u stěny barvy lilku získalo tmavé čelo postele zklidňující pozadí.

Pro navození intimity i jako clonu proti slunci navrhla designérka nad okno a dveře lodžie závěsy z hedvábí. Ladí s novým přehozem i s potahy polštářů na posteli a vnášejí do ložnice až slavnostní ráz. Florální dekor z tapety Janka v ložnici rozvinula nápaditým světlem z látkových květů a také květinami, s jejichž přispěním z lodžie vytvořila zimní zahradu.

Úložný prostor na oblečení pro Alexe vyřešil nákup skříňky v Ikea, téměř až zámecký nádech ložnice podtrhuje stará komoda pořízená na Aukru.

Řekli o proměně

Designérka Janka Murínová: „Tapetu jsme dali na stěnu naproti zimní zahradě, i když často se dává za čelo postelí. Pokud je ale člověk v lodžii obklopený květinami, chtěli jsme, aby i při pohledu do pokoje spočinul jeho zrak na květech, i když jen dekoračních. Odstíny šedé barvy na stěnách utlumí kontrast mezi tapetou a zbývajícími bílými stěnami včetně lodžie, kde jsme se barev záměrně vzdali. Lina měla několik krásných starých kousků nábytku, a tak jsme chtěli, aby v lodžii náležitě vynikly.“

Lina Németh: „Když pan malíř Bačovský oškrábal zdi, objevily se původní barevné vrstvy – byly trochu jako na zámku. Váhali jsme, jestli je kvůli atmosféře nezachovat. Nakonec k tomu nedošlo, protože staré malby nefungovaly při večerním světle, zatímco tapeta vypadá dobře za všech světelných podmínek. Ještě počítáme s tím, že časem na čelní stěnu nad postel zavěsíme obraz, ale už teď si prostor užíváme, protože Alex spí v kolébce v ložnici, zatímco my s Tomášem si dáváme čaj s vyhlídkou ze zimní zahrady.“

Jak na to

  • Působí-li pokoj nezabydleně a neútulně, zaměřte se na nátěr či tapetování stěn a ušetřete si investici do koberce, zvláště pokud máte zajímavé parkety, zbytečně by je skryl. Vstupuje-li do pokoje dostatek denního světla, můžete k jeho zútulnění využít i tmavší odstíny barev nebo tapet. Musí mít ale i svěží barevný akcent, jako je v našem případě magentově růžová.
  • Věnujte pozornost detailům, které budete ve variantách rozvíjet dál v prostoru. V tomto případě jsou to květinové prvky, které se objevují na tapetě či na svítidle, reálné květiny jsou i v zimní zahradě. Chcete-li mít květiny přímo v ložnici, myslete na to, že by neměly být aromatické.

Kde jsme nakupovali

  • Postýlka a hračky Prodejna Ookidoo má pestrou nabídku pro děti. Zboží je nápadité, zdravotně nezávadné a má i ekologický rozměr, ať už jde o zvířátka z biobavlny, nebo o kolébku z kartonu.
  • Stylový nábytek Krásné kousky s patinou můžete vydražit na Aukru ještě levněji, než pořídíte v antiku nebo v bazarech. Lina tak získala komodu z předminulého století.
  • Tapety i textilie Velký výběr tapet, záclon, potahových látek, dalšího textilu i koberců nabízí prodejna Besign Europe.
  • Designové doplňky Do prostoru se starosvětským základem vnesou designové doplňky esprit moderní doby, ať už jde o noční stolek, nebo sedací nábytek. Naše interiérová designérka tyto kousky vybírala z bohaté nabídky prodejny Stockist.
Lehnout a snít mezi květy

Související články

Dům
Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Mlýn ze 17. století na Vysočině majitelé proměnili v oázu klidu

Lidé a místa
Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Představitelka doktorky Quinnové strávila desetiletí za branami anglického panství a my můžeme nahlédnout do pohádkového interiéru

Lidé a místa
15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

15 metrů ohromí svou jednoduchostí a pohodlím: Minidomek v lese je ideální pro digitální detox

Lidé a místa
Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem

Hravé retro v domově mladé rodiny: Pořídila nový dům, ale zařídila ho zcela odlišným způsobem