Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Má smysl připlatit si za prevenci?

Zdraví je ta nejcennější věc. Zní to jako klišé, ale skutečně je tomu tak. Zašli jsme proto na nadstandardní preventivní vyšetření a víme, zda se vyplatí do něho investovat.

Redakce Marianne | 20. 05. 2013

Privátní klinika Centrum prevence nabízí hned několik typů vyšetření. Své si zde najdou patologické dietářky a ženy toužící být šlank (program Zdravé hubnutí a Zdravý životní styl s nutričním a fyzioterapeutickým poradenstvím), ale také lidé, kteří mají v rodokmenu nepříznivé geny způsobující závažná onemocnění (Moje krev). Stres a napětí pak pomohou odbourat programy Poznej sám sebe a Zdravá psychika, které vás rovněž proškolí v komunikačních dovednostech a zmapují vaši osobnost.

A když máte chuť na vyvážený mix typu ‚od každého trošku‘, můžete zajít na komplexní zdravotní vyšetření, které jsem podstoupila i já. Samotnému vyšetření předcházelo vyplnění podobného dotazníku a odběr krve. Při další návštěvě jsme šli rovnou na věc.

Totální proklepávačka

Víte, jaká byla moje představa, když jsem na vyšetření šla? Říkala jsem si, jak mě pěkně pochválí, že mám všechny výsledky v normě a že výstražně zdvižený prst bude maximálně jeden. No, bylo jich sakra víc…

Se sympatickou internistkou jsme probrali moje nechvalné výsledky. Zjistilo se totiž, že mám vysokou hladinu cukru (ajajaj!) a cholesterol taky vystrčil své drápky. Nepotěšilo mne ani doporučení urychleně vysadit antikoncepci a zajít si na jaterní testy.

S lékařkou jsme podrobně probraly rodinnou anamnézu, moje stravovací návyky a životní styl. Doporučila mi zajít si na glykemický test, kontrolovat tukový metabolismus, zvýšit příjem vlákniny a aerobní pohyb alespoň 3× týdně.

Začínám si říkat, že tady se dnes pochvaly asi nedočkám…

Ach, ta moje strava!

Nutriční specialistka byla od té dobroty, že mi přeměřila metabolický věk. A výsledek? Pokoušely se o mě mrákoty! O 14 let více, než je můj fyzický věk, takže pěkná čtyřicítka, co jí táhne na padesát… Když viděla moje výsledky z krevních testů, pídily jsme se po tom, kde se vzal onen vysoký cholesterol. A výsledek našeho kvízu? Moje milované sýry! Polévá mne pot a říkám si, co mi zbude, když nejím maso? Nutriložka však situaci zachránila tím, že mi doporučila několik rychlých jídel z listového špenátu (listová zelenina cholesterol snižuje), který patří mezi moje oblíbence.

Všimla si také mého zoufalého výrazu, a tak mě potěšila zprávou, že když nemám čas si dát sváču mezi jídly, že je lepší cokoli než nic. I sušenka (pokud to ovšem s mými glykemickými testy dopadne dobře…)!

Dala mi také několik tipů na potraviny, o kterých jsem nikdy neslyšela. Byl to například mladý ječmen, řasy chlorella a spirulina, semínka chi a kustovnice čínská. Zařadila jsem je do svého jídelníčku a musím říci, že na sobě pozoruji změny. Mám více energie a chuť na sladké již není tak intenzivní jako dřív.

Sportem ku zdraví?

Příjemný byl nakonec i pokec s fyzioterapeutem. Probrali jsme moje vleklé zranění kolena, na které se s oblibou vymlouvám, když má dojít na sport. Doporučil mi také změnit držení těla a několik dobrých cviků, jak v kanceláři uvolnit ztuhlou šíji. Ukázal mi také cvik na břišní svaly, který je geniálně jednoduchý, zato však účinný:

Lehněte si na záda, zvedněte nohy v pravém úhlu tak, aby lýtka byla rovnoběžně se zemí. Kříž a pánev tlačte co nejpevněji k zemi. Vydržte 5 až 10 vteřin, povolte a opakujte.

A nakonec pitomec?

Vyvrcholením celého programu byl pohovor s psychologem. Musím přiznat, že jsem měla celkem problém otevřít se někomu, koho jsem viděla poprvé v životě, a navíc s vědomím, že je to jen na půl hodinky a že si pak každý půjdeme po svém. Paní psycholožka však byla velmi fajn, velmi dobře odhadla, co jsem zač, a dala mi i pár tipů na autogenní trénink, se kterým se lze zbavit napětí.

Připlatit či nepřiplatit?

Tento komplexní program, který jsem absolvovala, stojí 4500 Kč. Částka je to poměrně vysoká, ale na druhou stranu jsem měla pocit, že se mi zde všichni maximálně věnovali. Jednání všech specialistů bylo velmi na úrovni a konečně jsem pochopila termíny jako lékařská etika či příjemné zacházení, které mi v běžné zdravotnické péči chybějí. Zejména doporučení internistky a nutriložky mě donutila více přemýšlet o tom, co a jak jím.

V zahrnujících službách a ceně vyšetření bych však uvítala i následné testy, které mi byly doporučeny, a také jejich následný rozbor se specialistou. Takhle totiž zůstalo jen u toho, že vím, že bych si na zmiňované testy měla dojít, ale v reálu jsem si ještě nenašla čas je absolvovat. A to navzdory tomu, že vím, že zdraví by nehledě na pracovní vytížení mělo být vždy na prvním místě…

Více informací o Centru prevence najdete na http://www.centrumprevence.cz/.

Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články