Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Na návštěvě v Tel Avivu

Soukromý byt páru izraelských designérů potvrzuje, že principy dobrého bydlení jsou všude na světě stejné. Inspirujte se. A začněte přímo od podlahy!

Redakce Marianne | 2. 07. 2013

Náš fotograf Petr Karšulín při návštěvě Izraele využil situace, že v Tel Avivu zrovna probíhá festival otevřených soukromých interiérů www.openhouseworldwide.org. Podobné akce jsou ve světových metropolích běžné a zá- jemcům o historii, architekturu, design a interiéry nabízejí unikátní možnost nahlédnout do soukromí domů, které by jinak navštívili jen stěží. V Tel Avivu patřil k nejzajímavějším prostorům byt profesionálních designérů Michelle a Dova.

izrael2

ČERSTVÝ VZDUCH. Dveře jsou stále otevřené, aby mohl do bytu proudit čerstvý vzduch. Z lodžie plné květin tam s ním přichází i jejich jemná vůně.


Poté, co vychovali svých pět dětí, přestěhovali se z menšího města do centra, aby si mohli naplno užít setkávání s přáteli, večírky, divadla, výstavy a všechno ostatní, co metropole nabízí. Přes realitní agenturu objevili byt v romantickém starém domě, postaveném v roce 1926. Vzhledem k tomu, že zdejším krajem běžely a dodnes vlastně běží dějiny opravdu překotně, rychle se staví i bourá, je původní dům se zachovalými prvky arabského stylu ve městě dnes vlastně unikátem.

  Screen_shot_2013-06-30_at_19.48.06

KUCHYŇSKÉ NEBE. Nejmilejším místem Michelle a Dov je kuchyň s průchodem do lodžie se zachovalými sloupy z arabského období.

S původními dekorativními dlažbami, opěrnými sloupy i zbytky fresek na stěnách přežil jak odtržení od Palestiny a vznik nezávislého Státu Izrael, tak i následné konflikty a sousedské války. Při rekonstrukci tak nebylo třeba dělat žádná zásadní opatření – kromě nových rozvodů vody a elektřiny zůstalo tedy vše při starém. „Památkáři jen speciálně dohlédli na to, aby zůstaly zachované vzácné fragmenty nástěnných fresek, které můžete spatřit na několika místech našeho domu,“ říká Dov. Jako odborníci přes design a milovníci historické architektury si Michelle i Dov samozřejmě zakládají na krásných podlahách, které celému bytu dávají neopakovatelný půvab. „Rozhodli jsme se, že sem nastěhujeme jen nejnutnější kusy nábytku, abychom podlahu, ten nejkrás- nější šperk našeho domu, mohli mít neustále na očích,“ dodává Michelle. Jako znovu svobodný pár, který má všechny děti z hnízda pryč, si mohou takové rozvolnění dovolit. Oba se také shodnou na lásce k otevřenému, vzdušnému prostoru. Velkolepá dřevěná dveřní křídla s patinou jsou neustále dokořán. Proudí tudy vzduch přesně podle pravidel feng-šuej, ale taky podle zásady, že svobodný, tvůrčí duch potřebuje rozlet, a když ho má doma, je to to nejlepší, co ho mohlo v životě potkat.

Na návštěvě v Tel Avivu

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem