Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Nádherný dům v Maroku

Annette a Christianovi není vášeň pro krásné věci jen koníčkem, ale také povoláním. Svoje vytříbené estetické cítění a smysl pro detail naplno zúročili při zařizování svého letního sídla v severozápadním cípu Afriky.

Redakce Marianne | 24. 10. 2014

Annette Nordstrøm, která se živí jako fotografka a interiérová designérka, se do Maroka, konkrétně do jeho třetího největšího města Marrákeše, bezhlavě zamilovala před sedmi lety, kdy do něj poprvé zavítala coby turistka. Jako rodilou Finku bydlící v Norsku ji nadchlo, že se tu střetává několik kultur – arabská, berberská a francouzská. Díky tomu je dnes Marrákeš na jedné straně moderní kosmopolitní metropolí a na té druhé tu v místních křivolakých uličkách neustále narážíte na starobylou architekturu a původní způsob života. Když se seznámila se svým manželem Christianem Thorsbyem, podařilo se jí pro toto krásné město nadchnout i jeho. 

01

02

Před dvěma lety pak marně odolávali jedinečné nabídce koupit si v historické části města tradiční dům, tzv. riád. Pro něj je typické, že je postavený z kamene a zvnějšku nemá žádná okna, pouze vstupní dveře. O to větší překvapení ale čeká na příchozí uvnitř! Každý riád má totiž centrální nádvoříčko, do něhož směřují všechna okna z pokojů rozmístěných po jeho obvodu. Díky tomu je uvnitř stavby velmi příjemně, i když venku panuje nesnesitelné horko. Arabština slovemriád označuje zahradu. Pojmenování i pro dům vychází z toho, že na nádvoří tohoto tradičního obydlí bývala rajská zahrada s pomerančovníky nebo citronovníky, popřípadě i s fontánou, které osvěžovaly sluncem rozpálený vzduch. V průběhu historie se podoba domů lehce změnila, ale jejich základ je při navrhování marockých obydlí používán dodnes. 

03

04

Riád, který zakoupil mladý pár, byl sice zchátralý, ale plný původních architektonických prvků, a těm se rozhodli během kompletní rekonstrukce vrátit ztracený lesk. Annette se v návrhu nového interiéru rozhodla zkombinovat světlou severskou barevnost s tradičními orientálními tvary a vzory. Veškerý nábytek v domě nechala vyrobit místními truhláři podle vlastních návrhů. Také si dala velmi záležet na výběru použitých materiálů, chtěla totiž, aby co nejvíce odolaly opotřebení, protože se s Christianem dohodli, že v době, kdy budou pobývat v Norsku, dům pronajmou. Domu tak dnes kraluje původní terakotová dlažba, mramora masivní dřevěný nebo kovový nábytek. Ten je opatřen bílým nátěrem a doplňují ho režné potahy. Látky interiérová desig- nérka zakoupila na súku – tradičním arabském tržišti – a pak je nechala ozdobit výšivkami, na jejichž podobě spolupracovala s norskou výtvarnicí Lisou Stibeck. Ta jí také pomohla s návrhem malovaného vzoru na postel do ložnice. 

05

06

Během probíhajících rekonstrukčních prací manželé trávili v Maroku maximum volného času a rozhodně nelelkovali! Sluncem a směsicí koření prosycené město obehnané starobylými hradbami je inspirovalo pro rozjezd nových kreativních projektů. Annette vymyslela vlastní kolekci interiérového textilu, kterou pro ni vyšívají ženy v místní manufaktuře. Polštáři a povlečením vybavila nejenom svůj letní dům, ale prodává je i v Norsku. Módní stylista Christian se rozhodl začít vyrábět v severozápadním cípu Afriky vlastní řadu kosmetiky. Založil si také blog www.lifebychristian.com, který se zakrátko stal velmi populárním lifestylovým magazínem. Na něj v současnosti přispívá také Annette. Se svými čtenáři se oba dělí o to, co mají nejradši – inspirativní módu, bytový design, vybrané jídlo a zážitky z cest.

07

08

09

010

011

012

Související články

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Byt
Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem