Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Nový trend ve cvičení: 30 minut stačí!

Myslíte si, že k vysněné postavě vede dlouhá trnitá cesta? Tak to pro vás máme dobrou zprávu. S kruhovým tréninkem vám bude stačit pouhých třicet minut dvakrát až třikrát týdně. Jak toto účinné cvičení v praxi vypadá, jsme se zeptali trenérek ze sítě tělocvičen pro ženy Expreska.

Redakce Marianne | 8. 04. 2013

Buďte pánem svého času!

Kruhový trénink spočívá v základních čtyřech úkonech, které na sebe navazují. Jeho výhodou je to, že se jedná o rychlé střídání různých druhů cvičení, takže se u něho nebudete vůbec nudit. Slibovaná půlhodinka (ano, opravdu tak krátkou dobu celý trénink trvá!) navíc bude vyhovovat všem zaměstnaným ženám, které pro pohybové aktivity ve svém nabitém programu marně hledají čas.

Zároveň se nemusíte stresovat dobíháním do posilovny na určitou hodinu. Přijdete zkrátka tehdy, kdy se vám to hodí, a vůbec nemusíte sledovat harmonogram lekcí. Zacvičit si můžete kdykoli během otevírací doby a v kterékoli Expresce v České republice, ostatně jak to vysvětluje třiadvacetiletá trenérka Andrea z ostravské pobočky: „Vaše cvičení začíná ve chvíli, kdy přijdete. Nastoupíte na jakékoli volné stanoviště a přesouváte se v kruhu stejným směrem jako ostatní.“ Seznam poboček Expresky naleznete ZDE.

Takže konec všech výmluv a s chutí do toho!

EXPRESKA_kruhovy_trenink

Rychle a intenzivně

Trenérka Petra (34) z Ústí nad Labem doporučuje: „Při vstupu do kruhu cvičte na každém stanovišti pomalu po dobu prvních tří až pěti minut. To samé udělejte na konci kruhu.“ Johana (21) z pražské Expresky v Krči dodává: „Tím se vaše tělo na začátku prohřeje a na konci cvičení opět zklidní.“ Po zahřátí můžete začít cvičit intenzivněji.

Při pohybu v kruhu si posílíte rovnoměrně všechny části těla. „Silový i kardiovaskulární trénink probíhá zároveň, a to je důvod, proč je kruhový trénink považován za nejefektivnější formu cvičení, při kterém rychle spálíte nadbytečné tukové zásoby a zformujete postavu,“ shrnuje výhody kruhového tréninku pětadvacetiletá trenérka Klárka z pražské pobočky v Holešovicích.

EXPRESKA_detail_kruhoveho_treninku

4 kroky k dokonalé postavě

1. Zahřátí

Správný kruhový trénink by měl vždy zahrnovat důkladné počáteční zahřátí. Jana (27) z liberecké Expresky radí: „Může to být třeba jen několik minut běhání na místě. Prostě cokoli, čím se vaše tepová frekvence zvýší, váš dech se zrychlí a tělo zahřeje.“

2. Aerobní cvičení

Cílem aerobního cvičení je udržovat optimální tepovou frekvenci po dobu nejméně dvaceti minut. Prodlouženým aerobním cvičením totiž tělo začne využívat tukové zásoby, aby získalo energii.

3. Silový trénink

Silový trénink je nutný pro zachování svalů. Trenérka Alice (34) z Brna vysvětluje: „Ženy se snaží snížit svou hmotnost za každou cenu. Měly by však myslet na to, že chtějí shodit tukové zásoby, ne svalovou tkáň. Svaly je naopak nezbytné posilovat, abyste mohla snížit svou váhu a následně si ji udržet. Navíc sval se rovná tvar a vytvarování těla je přece přesně to, co chcete.“

4. Strečink

Po silovém a aerobním cvičení jsou vaše svaly pěkně prohřáté a připravené na protažení. Na řadu pak přichází strečink, jenž pomáhá zachovat ohebnější klouby a zvyšuje rozsah pohybu. Zároveň zvyšuje efektivnost silového cvičení, zlepšuje rovnováhu a zajišťuje zdravější záda.

Více na http://www.expreska.cz/

Související články