Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Oblečení s nálepkou BIO

Svět se zbláznil do všeho, co je bio. Tento trend se nezastavil jen u potravin a kosmetiky, ale zasáhl i oděvní průmysl. Jaké ale vůbec ekologicky šetrné oblečení je a jak ho v záplavě zboží rozeznat?

Redakce Marianne | 15. 01. 2013

V čem je biobavlna jiná?

Zuzana_Sedmidubska_-_Bio_kolekce_StripesRozdíl oproti běžné bavlně a stejnojmenném textilu v biokvalitě spočívá především v pěstování této rostliny a jejím následném zpracování při výrobě tkaniny. Podléhá přísným biotextilním standardům. Mimo jiné to znamená, že se nesmějí používat chemikálie nebezpečné pro zdraví a přírodu. Ocení ji tak nejen fanoušci zdravého životního stylu, ale i dlouhodobě nemocní či citlivější lidé, jako jsou alergici.

Proti nebudou ani vytříbení estéti, neboť dobře vědí, že z biomateriálů šijí své kolekce například Natálie Steklová, Zuzana Sedmidubská, americký návrhář Jeff Garner nebo Britka Katharine Hamnett.

Podle čeho se orientovat?

1. Čtěte cedulky na tričku

V obchodech naleznete i různé směsi biobavlny s ‚obyčejnou‘ bavlnou, ale třeba také s polyesterem. Nakupujte však raději zboží ze 100% biobavlny nebo s maximálně pětiprocentním přídavkem elastanu, který se přidává pro zvýšení pružnosti.

2. Vyberte si správný certifikát

Chcete-li mít jistotu, že nakoupíte správně, nespoléhejte se na to, že každý certifikovaný výrobek slibuje totéž. Některé certifikáty garantují například jen 5 % obsahu biobavlněných přízí a ten nejpřísnější (GOTS) zase minimálně 95 %. Americká certifikace Organic Exchange, kterou naleznete v nabídce většiny supermarketů, dohlíží jen na pěstování, nikoli na následnou výrobu. Snadno se zorientujete ZDE.

3. Bio není jen bavlna

Poohlédnout se můžete i po jiných materiálech. Bio může být i denim, flanel nebo třeba i hedvábí. Při získávání mírumilovného hedvábí nejsou usmrcovány ještě nevylíhnuté larvy bource morušového, jak je tomu u běžného hedvábí, ale používají se kokony, ze kterých se motýli už vylíhli.

biobavlna

Co říkáte, není načase pořídit si nějaký ten ‚mírumilovný‘ kousek oblečení?

Související články