Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne bydlení

Ponor do hlubin modré

Vybavit malý pokoj nájemního bytu pro jednoho člověka je vlastně to nejjednodušší. Stačí postel, stůl, židle… Ale už při jejich vyslovení vnímáte to prázdno, a my chceme naplnit prostor atmosférou příjemného domova!

Redakce Marianne | 24. 01. 2013

Interiérová designérka: Zuzana Bernasovská

Nákupní košík

Nábytek: 11 787 Kč
Textil: 11 287 Kč
Tapeta: 6 614 Kč
Koberec: 31 400 Kč
Celkem: 61 088 Kč

Dekorace: Vázy, světla, boxy a pocelán
Dekorace celkem: 34 687 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 95 775 Kč

Vše o prostoru

Malý byt s jedním pokojem a kuchyní v chodbě je v cihlovém domě v Praze.

V čem byl problém

V pokoji bylo třeba nejen vhodně rozmístit nábytek, ale také vytvořit příjemnou atmosféru, v níž by Gábině bylo dobře.

Naše řešení

Gábina se do bytu přistěhovala s postelí, šatní skříní a skříňkou pod televizi. Pomohli jsme jí dokoupit stůl, židli, stolek, poličky, zrcadlo, koberec a textil, rozvrhnout dispoziční řešení pokoje, a především zvolit jeho barevné ladění a vybírat ze široké nabídky dekorů látek.

Barevná paleta

Základem je bílomodrá kombinace, v níž ovšem modrá rozehrává své tóny a působivou hloubku. Doplňkem je zlatá.

Výmalba

Barvy na stěny Primalex, sytě modrá S2060-R80B, světle modrá S2030-R80B

Výsledný efekt

Jednoduché vybavení dobře plní své praktické funkce. Látky, které bývají obvykle považovány za nejméně podstatné, tady hrají prim a dokazují svou působivou sílu – vytvořily v pokoji přímo relaxační atmosféru, v níž si člověk odpočine i načerpá nových sil.


„Nastěhovala jsem se do velmi malého nájemního bytu, kde na mě zářila jedna stěna žlutá, druhá zelená. Chtěla jsem se i v té jedné malé místnosti cítit dobře. Celý den sedím v kanceláři, a přitom tak ráda cestuju!“ říká Gábina. Naše designérka Zuzana Bernasovská v jejím pokoji vykouzlila pocit moře a exotických krajin.

„Gábina mi vyprávěla svoje zážitky z cest, viděla jsem, že jí to chybí, a tak jsem pokoj stylizovala tak, aby se po příchodu z kanceláře domů v myšlenkách přenesla do krajin, kde měla krásný pocit,“ říká Zuzana. „Za základ jsem zvolila modrobílou kombinaci. V ní jsou laděné látky s výraznými vzory, tapeta je plná čínských draků, na zem jsem dala koberec, který vypadá jako ošoupaná džínovina a také evokuje vodu. Jako kontrastní akcent jsem zvolila zlatou, která současně vnáší pocit luxusu. Zrcadlo má zlatý rám a zlatá je také uvnitř lustru a na stolku. Hlavní efekt vytvářejí kvalitní krásné látky. U nich jsme si dovolili vyšší cenovou skupinu, protože nábytek jsme pořídili velmi levně. Pomocí látek jsem z postele vytvořila příjemné doupě v orientálním stylu. Protože je tady vysoký strop, dala jsem nad postel baldachýn, od nějž lze spustit další látku k zemi, a uzavřít tak prostor postele. Krásný efekt dělá také záclonovina ve světle modré barvě. Skrze ni proniká do místnosti modré světlo a člověk se opravdu cítí jako pod mořskou hladinou. Všude se tu rozechvívá hluboká modrá, která dává pocit klidu a míru.“

Řekli o proměně

Designérka Zuzana Bernasovská: „Úkol naplnit tento pokoj stylovou atmosférou s příslibem vůní exotických dálek a moře jsem si opravdu s radostí užila. Modrá je i moje oblíbená barva a probírat se všemi jejími tóny a vzory látek bylo potěšením. V posteli pod baldachýnem je útulno, světlo pronikající vlajícími modrými závěsy vnáší romantiku a zlaté odlesky zvyšují pocit komfortu. Důležité jsou i rozestavěné lampy, které udělají různou světelnou atmosféru podle toho, jak kterou rozsvítíte.“

Gábina: „Byt je nájemní, a tak jsem chtěla jen nezbytné praktické věci, které budu moci přenést do jiného bytu. Podařilo se nám například pořídit stolek, který má skládací boky, a dá se tak zmenšit nebo rozšířit podle toho, kolik lidí bude stolovat. Do malého bytu ideální a prakticky použitelný kdekoli.“

Jak na to

  • Tvary nábytku by v malé místnosti měly být jednoduché, praktičnost by měla mít přednost před zdobností.
  • Rozhodněte se pro jednu barvu nebo barevnou kombinaci tón v tónu. Druhou výraznou barvu přidejte jen jako doplňkovou na drobném nábytku nebo dekoracích.
  • V rámci jedné barvy se nemusíte krotit ve volbě výrazných vzorů, dokonce jich můžete kombinovat více, a vytvořit tak velmi pestrý – ale nikoli křiklavý – interiér s puncem originality.
  • Textil je mocný čaroděj a pomůže vám pokoj kdykoli proměnit, takže uniknete z jednotvárnosti malého prostoru.

Kde jsme nakupovali

  • Látky V touze vytvořit pomocí látek opravdu krásný dekor jsme vsadili na kvalitu vyšší cenové kategorie a vybírali jsme v obchodě Dream House Prague, který zastupuje světové značky.
  • Nábytek a vybavení Chtěli jsme dobrý poměr kvality a ceny, proto jsme zašli do Ikea, a navíc jsme měli štěstí, protože se právě doprodávala ojedinělá kolekce True Blue za výrazně snížené ceny. Díky tomu bylo i sladění věcí ulehčeno!
  • Exotické doplňky Dát pokoji zámořský styl pomohly doplňky z obchodu Snel Furniture, který dováží výrobky z Asie.