Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Poobědovým spánkem ke zdravému a dlouhému životu

Kdo by si nepamatoval poobědové spaní ve školce. Někteří z nás ho nenáviděli a raději by dali přednost hraní si. Každá maminka ale dobře ví, že hezky vyspinkané dítě je hodné a zdravé dítě. Takže pokud si stále užíváte svou polední siestu, tak věřte, že děláte správně.

Redakce Marianne | 18. 08. 2015

Vědci dokázali, jak krátký spánek během dne může snížit vysoký krevní tlak. A co je důležitější, může snížit riziko infarktu nebo jiných kardiovaskulárních příhod.

Skudie, která zkoumala přibližně 400 mužů a žen středního věku s vysokým krevním tlakem ukázala, že ti, co si dopřejí polední spánek, měli o 5% lepší výsledky, než celý den bdělí pacienti.

Výsledky byly prezentovány na výroční konferenci Evropské kardiologické společnosti v Londýně.

I když se 5% může zdát jako velmi malý rozdíl, vedoucí výzkumník Dr Manolis Kallistratos na konferenci uvedl, že i tento malý pokles může snížit riziko kardiovaskulárních příhod až o 10%. I takové malé procento může mít velký význam.

Dále výsledky studie ukázaly, jak i délka spánku je přínosná. Pokud pacient spal déle, jeho pokles krevního tlaku byl větší. Ideální dobou pro dosažení největšího efektu byla prokázána jedna hodina.

Stále se ovšem jedná pouze o výzkum formou pozorování. Má to tedy určitá omezení. Pozitiva spánku se potvrdili jen u poledního zdřímnutí si. Jiná doba během dne potvrzena nebyla. Máte-li v plánu si zdřímnout na místo po obědě, po večeři. Klidně si blažený spánek dopřejte, ale vědci vám zatím jeho pozitivní zdravotní účinky v tomto směru potvrdit nemohou.

Je třeba rovněž poznamenat, že spánek je lepší, než pouhé odpočívání. Doktor Kallistratos poznamenal, že největší pokles krevního tlaku se objevuje těsně předtím, než se dostaneme do fáze REM spánku.To naznačuje, že pouze kvalitní spánek má kladné účinky na naše tělo a náš krevní tlak.

Polední spánek je zvyk, který je v dnešní době již téměř výsadou. Kvůli pevným osmihodinovým pracovním dobám a pracovní kultuře s intenzivní každodenní rutinou, nemáme možnost si během dne jen tak odskočit si zdřímnout. Nicméně, vzhledem k možným zdravotním přínosům, bude možná prospěšné zavést do práce režim nám známý již ze školky.