Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Předsíň zralá jako víno

Naší designérce Denise Bartošové se její venkovský dům zdá příliš moderní, a tak mu postupnými proměnami dává patinu a styl. Tentokrát přišla na řadu zbytečně malá předsíň. Podívejte se, uzrála jako víno.

Redakce Marianne | 4. 01. 2013

Interiérová designérka: Denisa Bartošová

Nákupní košík

Dlažba: 15 320 Kč
Sádrokartony: 4 720 Kč
Palubky: 9 327 Kč
Práce: 8 600 Kč
Nábytek: 6 020 Kč
Svítidla:  649 Kč
Celkem: 44 636 Kč

Dekorace a doplňky
Dekorace celkem: 6 509 Kč

PROMĚNA + DEKORACE: 51 145 Kč

Vše o prostoru

Předsíň je součástí staršího rodinného domu. Dělicí příčky jsou ze sádrokartonu, takže nebylo těžké měnit dispozici.

V čem byl problém

Vstupní prostor v rodinném domě o 200 m2 byl nepoměrně malý a nepraktický. S dětmi a s nákupem tu nebylo k hnutí.

Naše řešení

Změnou dispozice se předsíň příjemně zvětšila. Na podlaze je položená replika historické dlažby, stěny mají obložení z bílých palubek. Praktické ukládání řeší vlastnoručně vytvořený nábytek z recyklovaných materiálů.

Barevná paleta

Přestože se barevnost nezměnila nijak výrazně, nálada tu výrazně jiná je. Bíle natřené dřevěné obklady totiž působí příjemněji než hladká bílá stěna a v kombinaci se starým dřevem s patinou sem vnáší dotyk romantiky staré Anglie.

Výmalba

Na obklady Denisa použila bílý Primalex mat na interiérové dřevo.

Výsledný efekt

Předsíň je teď dostatečně velká jak pro velkou rodinu se psem, tak pro spoustu návštěv. Její atmosféra se navíc přiblížila příjemně zabydlenému starému stavení.


Předsíň naší designérky Denisy Bartošové působila jako vstup do panelákové garsonky, přitom vás měla přivítat s velkolepostí prostorného rodinného stavení. „Od samého začátku, kdy jsme dům kupovali, jsem si říkala, kdo to takhle vymyslel a proč, protože se tu vlastně nedalo pohodlně ani přezout,“ vzpomíná Denisa. „Je mi jasné, že dřív se na reprezentaci vstupních prostor moc nedbalo, ale moje představy o opravdovém domově jsou takové, že má působit kompaktně a že už v předsíni se mají příchozí cítit stejně příjemně jako v ostatních částech domu.“

Maličká předsíň byla naštěstí vymezená jenom sádrokartonovými příčkami, takže když se Bartošovi rozhodli, že se pustí do práce, nebyla změna dispozic moc složitá. Odstraněním jedné příčky se totiž lehce probourali do bývalé pracovny a o tuto místnost mohli předsíň rozšířit. Získali tak mimo jiné i okno, které už samo o sobě dává vstupnímu prostoru pocit příjemného pokoje.

Původní dlažbu z předsíně a laminátovou podlahu z té části pracovny, která se připojí, odstranili. Po srovnání povrchu sem pak položili repliku staré historické dlažby, která do prostoru okamžitě vnesla pocit dávné zabydlenosti, a dvě předchozí místnosti spojila v nový prostor s takovou přirozeností, jako by to tak bylo odjakživa. Vzniklo báječné místo pro niku, do níž po obložení stěn bílými palubkami přišla široká lavice ze starých hoblovaných prken. Věšák nad ní vyřízl kamarád truhlář ze smrkové spárovky podle šablony, kterou mu Denisa nakreslila.

Přesně v jejím stylu jsou i nové kusy nábytku, které rozšiřují praktické možnosti využití tohoto místa. Staré zásuvky z rozpadlé skříňky a velký lodní kufr toho schovají opravdu hodně, a navíc dokonale naplňují Denisinu touhu po prostředí s přátelskou patinou.

Řekli o proměně

Designérka Denisa Bartošová: „Neustálý proces proměn našeho domu směřuje k tomu, že dům postupně postaršuji. Na podlahu jsem chtěla použít opravdu historickou dlažbu, ale starožitné dlaždice jsou bohužel příliš vysoké a my bychom museli kopat podlahu, což se nikomu z nás nechtělo. Nakonec jsem sehnala dlaždice nové, ale je to replika historické dlažby a jsem s nimi opravdu spokojená. Od takového základu se totiž nový styl najednou mnohem líp ladí. Navíc podlaha je opravdu krásná, a i když je světlá, snadno se udržuje.“

Jak na to

  • Pokud vám malá předsíň nevyhovuje a máte kam postupovat, neváhejte a změňte dispozici ve prospěch svého pohodlí.
  • Bíle natřené dřevěné palubky vnesou do interiéru odlehčenou náladu víkendové chaty.
  • Toužíte-li po zabydleném interiéru, který bude působit, jako by v něm bydlela třeba už třetí generace, dejte do něj nábytek, který má něco podobného odžito, nebo nový nábytek, který tak aspoň vypadá.
  • Nebojte se recyklovat – když z nepoužitelné skříně zbudou zásuvky, dejte jim kolečka a využijte je jako pojízdné kontejnery.
  • Myslete na to, že v předsíni byste měli mít pohodlí pro všechny úkony, které tu děláte. Při zouvání a obouvání se rádi pohodlně posadíte? Dejte sem židli. Na zavěšení kabátů připravte víc místa, než je nutné, aby zbylo i pro návštěvy. Na odkládání mokrých kabátů slouží krejčovská panna – rychle na ní oschnou.

Kde jsme nakupovali

  • Stará skříňka a drobnosti Spolehlivou a prověřenou adresou je Magabazar Čertík ve Vesci, kde si vyberete od základního nábytku až po poslední hrnek na kávu. „Když nevím, co přesně potřebuju, ale potřebuju to, jedu právě sem a tady to stoprocentně najdu,“ říká Denisa.
  • Stylová dlažba Se starou původní dlažbou je někdy zbytečně moc práce, a tak když se podaří najít odpovídající vzor na nové dlažbě, můžete překvapivě i ušetřit. V koupelnovém studiu Eden je na výběr i spousta rustikálních vzorů dlažeb za dobré ceny.
  • Úložné systémy Praktické velké krabice s víkem najdete vždy spolehlivě v Ikea, která se na promyšlené ukládání zaměřuje, a vždycky tu najdete i vychytávky, které by vás ani nenapadly. Podobně rozmanitou nabídku najdete i v Kika, krabice má i This & That nebo Jysk.
Předsíň zralá jako víno