Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Příběh dlažeb I

Vybíráte novou dlažbu? Tak to vám nezávidíme, protože výběr je téměř neomezený jak v rozměrech, tak ve fantastických vzorech. Dobře, aspoň trochu vás nasměrujeme…

Redakce Marianne | 9. 12. 2012

Proč nás baví nový trend starých dekorativních dlažeb

Na výpravách za historií nadšeně obdivujeme antické mozaiky i středověké dlažby, fascinuje nás nezničitelný půvab secesních keramických obkladů a pak se vracíme domů, ke svým obyčejným koupelnám a předsíním, kam jsme kdysi narychlo pořídili dlažbu vybranou podle nejnižší ceny. Je to i váš příběh?

I my jsme na tom podobně a díky podrobnějšímu průzkumu trhu zjišťujeme, že kdybychom se do rekonstrukce podlah pustili teď, bude výsledek už naprosto dokonalý, bez kompromisů. Dozráli jsme k obdivu kultivovaného dekoru, a věřte nám, na českém trhu s keramickou dlažbou je ho spousta! Objevili jsme inspirace perskými koberci, vykládanými parketami i grafickými vzory, typickými pro počátek minulého století. Mimo to jsme objevili na trhu i staré recyklované dlažby, s krásnými vzory a autentickými šrámy. Baví nás, že teď můžeme starým interiérům vrátit jejich dávný půvab a novým bytům dodat osobitost a nadčasovou hodnotu už od podlahy.

Netradičně tradiční vzory

  1. Déchirer, design Patricia Urquiola, Mutina, dlaždice z neglazované porcelánové kameniny, 48 × 48 cm, tloušťka 12 mm, Brother & Duck, od 3276 Kč/m² (foto 1)
  2. Drac Rojizo, série 1900, Vives, dlažba vhodná do secesních vil a domů, 20 × 20 cm, Los Kachlos, 998 Kč/m² (foto 2)
  3. Patchwork, staré dlaždice, kombinace různých vzorů, 20 × 20 cm, www.luxusnidlazba.cz, 1500 Kč/m² (foto 3)
  4. Ručně vyráběné plastické dlaždice staré 80 let, 20 × 20 cm, www.luxusnidlazba.cz, 1500 Kč/m² (foto 4)
  5. Terrades Basalto, kolekce 1900, Vives, historizující dlažba, kachle 20 × 20 cm, Los Kachlos, 998 Kč/m² (foto 5)
  6. Istambul Tappeto Mix 6, kolekce Natura, Fap, dlažba, tl. 10 mm, www.designitaly.cz, 19 099,80 Kč/118 × 177 cm (foto 6)
  7. Blanco My Petatillo, La Lagartija, protiskluzové, ručně vyráběné dlaždice, 10 × 10 cm, www.lagartija.cz, 49 Kč/ks (foto 7)
  8. Série Via Emilia, Cir, historizující dlažba napodobující původní benátské betony, kolekce obsahuje šest tvarů a jedenáct barev a vedle základních dlaždic nabízí víc než sto druhů dekorů, listel a tvarovek, www.rustikalni-dlazby.cz, od 1081 Kč/m² (úvodní foto)

Všechny výhody dlažby

Nechme stranou neomezenou možnost výběru barevnosti a vzorů – keramická dlažba má i podstatnější výhody. Kvalitní dlažba vydrží na jednom místě celá staletí, neodře se ani nesešlape, nevadí jí rozlitá voda a nepoškodí ji ani rozlité čisticí prostředky. S těmi se ostatně velmi ráda přátelí – dlažba se stala nejoblíbenějším typem podlahové krytiny určitě díky snadné údržbě!

Prvoplánové argumenty, že působí chladně, už neobstojí, designéři a výrobci dnes dokážou díky technologii digitálního tisku věrně imitovat v podstatě jakýkoli materiál. A protože je ideálním povrchem pro instalaci podlahového topení, může hřát nejen pohledově, ale i skutečně. Prostupující sálavé teplo pak má stejný efekt, jako kdybyste seděli třeba u kachlových kamen. Zvolíte-li správný mrazuvzdorný materiál, můžete pomocí stejného typu podlahy propojit interiér s exteriérem a opticky i pocitově zvětšit svůj obytný prostor. Do míst, kde hrozí námraza nebo vlhkost, vybírejte z nenasákavých, protiskluzových typů. I to je dobrý důvod, proč se zaměřit na dekorativní plastické vzory!

Příběh dlažeb I

Související články

Byt
Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Úžasná proměna malého bytu: Architekti odhalili skrytý potenciál a přidali úchvatné mezipatro

Proměny
Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Proměna malé terasy vysoko nad mestěm: Šarm a nadšení mladé maminky Petry přesvědčily designérku, aby se dala do práce

Byt
Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Útulnost a minimalismus spojené v jednom: Podívejte se na tento atypický byt plný inspirace

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness