Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Proměna: Paneláková předsíň získala slavnostní nádech

Paní Oborná toužila mít při vstupu do vlastní předísně pocit, jako když vejde do starého artového kina. Přání jí pomohla splnit designérka Jana Vařechová Holoubková.

Redakce Marianne | 23. 03. 2015

V čem byl problém

Zrcadlo i věšáky na kabáty byly na stejné stěně, a proto nemělo ani jedno tolik prostoru, kolik by bylo potřeba. Kvůli ne úplně dobře vybrané tapetě a spoustě dveří navíc předsíň působila klasickým panelákovým dojmem prostoru, kde se moc nezdržujete a jen rychle proběhnete.

Naše řešení

Vyměnili jsme tapetu i podlahu, vymalovali, odstranili závěs úložného prostoru pod stropem a rodinnou galerii na stěně mezi záchodem a koupelnou jsme nahradili velkým zrcadlem ve starém rámu. Své místo tu našly i úložné boxy na drobnosti a krásná židle v novém kabátku, na kterou si může spokojená majitelka při obouvání pohodlně sednout.

Nákupní košík

Tapeta 1966 Kč

Světla 10 428 Kč

Podlaha 15 180 Kč

Nátěry 1008 Kč

Doplňky 2945 Kč

Celkem 31 527 Kč

Někomu se to může zdát zvláštní, ale Marie Oborná dobře ví, co říká. „Dřív byla kina slavnostní, vládla v nich úplně jiná atmosféra, lidé se do nich i jinak oblékali. Stejnou slavnostní atmosféru, jakou pociťuju třeba ve zrekonstruovaném kině Atlas, jsem chtěla cítit i ve vlastní předsíni.“ Byt v paneláku na praž- ském Ládví už pokusem o modernizaci prošel, ale majitelka nebyla s výsledkem spokojená. Obrátila se proto s prosbou o pomoc na interiérovou designérku Janu Vařechovou Holoubkovou a společně se pustily do výběru nové tapety.

Snimek_obrazovky_2015-03-23_v_10.55.53

PŘED

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.28.56

PO

 „Stejně jako o dojmu z kina jsem měla jasnou představu o barevném ladění místnosti – sytá, jasně růžová,“ směje se paní Oborná. Společně s Janou svezly do bytu hromadu vzorníků a postupně se jimi probíraly a zkoušely, která z krásných květinových tapet by byla nejlepší. „Jenže žádná z nich nebyla láska první pohled. V jedné bylo moc oranžové, na další zase květiny vypadaly, jako by se chystaly brzo zvadnout,“ popisuje Jana.

Snimek_obrazovky_2015-03-23_v_10.55.07

PŘED

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.29.52

PO

Nakonec vybraly tmavě šedou tapetu se stříbrnými a bílými lístky, která prostor zútulnila a pocitově uklidnila. Paní Oborná toužila zvětšit prostor pro věšení kabátů, a tak nezbylo než přesunout rodinnou galerii na jiné místo a uvolnit tak místo oválnému zrcadlu. „Jenže sehnat kousek, který by se sem hodil velikostí a nebyl příšerně drahý, se zdálo skoro nemožné. Až si známý ze severní Moravy vzpomněl, že jeden pán u nich vykupuje, opravuje a znovu prodává staré obrazy,“ vypráví.

Snimek_obrazovky_2015-03-23_v_10.56.32

PŘED

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.30.30

PO

„Poslal mi dva krásné rámy s obrazy madonek, které má teď doma srolované designérka Jana. Já jsem rámy zrepasovala a natřela. Původně byly zlaté, šedý nátěr schoval strukturu. Proto jsem polozaschlou barvu zase otřela a původní zlatá pod ní teď trochu vykukuje.“ Rámy dostaly zrcadlovou výplň a druhý Marie odvezla na chalupu, kde bude dělat stejnou parádu jako bratříček v pražském bytě. Posledním požadavkem byl větší botník místo stávajících plastových. „Nakonec jsme koupili šatní skříň a místo dveří ji zakryli závěsem. Boty jsou po ruce a přitom nekazí téměř noblesní náladu předsíně,“ říká majitelka.

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.29.24

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.36.15

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.36.46

Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.27.25Snimek_obrazovky_2015-03-20_v_13.35.54

Jana Vařechová Holoubková radí:

1. Pamatujte, že důležitý není jen vzor tapety, ale i jeho stylovost a celková propracovanost. Přesně z toho důvodu v předsíni nevypadala dobře původně koupená tapeta z Hornbachu. Nebyla precizní, působila pořád jakoby nevyzrále. Bohužel se tu potvrdilo staré pravidlo, že do kvality se vyplatí investovat.

2. Snažte se předsíň pojmout jako úvod do svého bytu, který zaujme, ale zároveň naláká. I proto by neměl být přehnaně sladký. Právě tmavě šedá tapeta a tyrkysová židle dělají z předsíně místo, kde se budou dobře cítit ženy i muži, a přitom jí ponechává slavnostní atmosféru. Záleží ale i na tom, co máte dál v bytě. Jestli je to šedobílý obývák, pak předsíň klidně snese i žlutou nebo sytě růžovou.

3. Malé předsíni byste měli vymyslet nějakou dominantu, ať to bude výrazná tapeta, nebo jiná dekorace, třeba nalepené fotky. Na protější stěnu umístěte zrcadlo, které předsíň zabydlí, a ještě znásobí zmíněnou dekoraci prostoru. V bytě paní Oborné bylo ideální oválné, protože stejně jako výrazná svítidla vyvažuje pravé úhly, kterých je tu jinak plno.

Související články

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi