Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Proměna: Pokoj pro dvě princezny

Vytvořit pokojíček, kde se děti budou cítit skutečně příjemně, není vždycky snadné. V bytě na pražském Starém Městě nakonec pomohla kombinace severského stylu a pohádek.

Redakce Marianne | 26. 01. 2016

Kdo tu bydlí

Mladá rodina bydlí v historickém centru Prahy už asi rok. Maminka je Češka, tatínek Američan a jejich malým dcerkám jsou dva a čtyři roky. Byt zařizují postupně, ale pokojíček pro ně byl jasnou prioritou – šlo o to, aby tu děti byly spokojené a cítily se v novém bydlení co možná nejpříjemněji. Původní zařízení dětského pokoje bylo dobré na přechodnou dobu, ale nyní již nesplňovalo jejich požadavky.

V čem byl problém

Dětský pokoj pro dvě princezny ve věku dva a čtyři roky trpěl hned několika neduhy. A to i přesto, že starší dům na Starém Městě si zachoval svého ducha, dobré rozložení místností i kvalitní základ v podlahách a oknech. Původnímu zařízení pokojíčku chyběl jasný nápad. Nábytek byl stylově i barevně promíchaný, stejně jako doplňky. Hlavní potíž ale byla v tom, že ani jedna ze sester se v něm necítila úplně dobře a celkem pravidelně se stávalo, že raději přespávaly v ložnici rodičů. 

Naše řešení

Designérka Andrea Kroupová se rozhodla dát pokojíčku řád, vtisknout mu dívčí jemnost, dětskou hravost a barevně ho sladit. Klíčem se ukázala být nebesa nad oběma novými postelemi, který prostor sjednocují a dávají mu až pohádkový šarm. Prostor jasněji rozčlenila na zóny, kde si sestřičky mohou společně hrát, kde se budou v budoucnu učit a chystat do školy, a v neposlední řadě i místo určený pro odpočinek.

Eva Lonie
Majitelka obchodu Ma Maison

 „Zadání bylo vytvořit holčičí království a nad postýlkou mít nebesa. Tenhle návrh skloubil nebesa přes celý pokoj s čistým designem nábytku a doplňků. Nejsem příznivcem neustálého obměňování dětského nábytku, takže i když jsou holčičky zatím malé, vybrali jsme postele ve standardní velikosti, které jim vydrží spoustu let. A to kvalitou zpracování i materiálem, kterým je smrkový dřevěný masiv. “

Variabilní prostor

Pokud zařizujete pokojíček pro menší děti, je nezbytné myslet na to, že se jejich vkus a potřeby budou v čase vyvíjet a proměňovat. Některé kusy nábytku by jim přesto měly sloužit dlouho. I proto se designérka Andrea rozhodla pro postele v neutrální šedé barvě, která se bude snadno kombinovat s novou tapetou nebo výmalbou, až obě sestry povyrostou. Podobné je to i s nočními stolky ve formě úložných domečků: jejich skladba a uspořádání se dají během chvilky změnit podle toho, jak budou zrovna děti potřebovat.

Snění na nebesích

Elegantní způsob, jakým dětskému pokoji propůjčíte pohádkovou atmosféru. Nebesa ale také umožňují část místnosti oddělit a vytvořit v ní soukromé doupě, kde se z princezen mohou klidně stát pirátky. Světla natažená po obvodu nejsou pouze na efekt – děti při nich klidněji a beze strachu usínají.

Andrea Kroupová
Interiérová designérka Ma Maison 

„Při tvorbě dětského pokojíčku je důležité si dopředu promyslet, na jak dlouho ho zařizujete, a základní kusy nábytku vybírat s rozvahou, aby mohly posloužit i v budoucnu. Obecně řečeno je lepší držet se v jemných přírodních či pastelových odstínech a jednoduchých tvarech. Barevné akcenty pak používejte jen v drobných detailech, o dostatečně výraznou barevnost se totiž obvykle postarají samotné hračky.“

 

Postel Bateau, smrkový masiv, 200 x 90 x 90 cm, 13 950 Kč/ks, pompomy, různé barvy, hedvábný papír, 315 Kč/3 ks, světla Isabel, 20 LED světel, d. 100 cm, 745 Kč, vše Mamaisoninteriors.cz; nebesa, 100% polyester, š. 300 cm, Latky.cz, 169 Kč/bm, lanko Dignitet, ocel, d. 500 cm, Ikea, 129 Kč 

Tapeta Marketa violet, vlies, š. 53 cm, Lavmi.cz, 1285 Kč/10 m; poličky, Bloomingville, dýha, krychle XL 35 x 35 x 26 cm, 1085 Kč/ks, krychle M 25 x 25 x 20 cm, 675 Kč/ks, hexíček L, 47 x 40 x 21 cm, 1360 Kč/ks, domeček M, 40 x 55 x17 cm, 1190 Kč/ks, domeček S, 30 x 50 x14,5 cm, 920 Kč/ks, předložka, ovč. kožešina, 50 x 90 cm, 3890 Kč, vše Mamaisoninteriors.cz

Proměna: Pokoj pro dvě princezny

Související články

Lidé a místa
Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Vytvořte si na zahradě kancelář, pokoj pro hosty nebo hernu: Nechte se inspirovat tímto modulárním domkem

Dům
Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Historická perla Jizerských hor: Zrekonstruovaná chalupa s moderním vybavením a saunou

Inspirace
Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Architektonický skvost v Praze: Byt ve slavné vile byl přestavěn pro moderní rodinný život

Dům
Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi

Neuvěřitelná přeměna: Jak se fara z 15. století stala luxusním domovem se sedmi ložnicemi