Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Proměna pokoje: Pánská záležitost

Trávit celé dny studováním dost dobře nejde. Pokoj pro teenagera, který roste v muže, proto nabízí taky dost prostoru na relax.

Redakce Marianne | 26. 05. 2015

V čem byl problém

Pokoj po starší sestře Jitce se měl původně stát ložnicí pro hosty a příležitostným úložným prostorem. Jenže pak ho obsadil sedmnáctiletý Tomáš a označil ho za vlastní výsostné území. Prostor v teplých barvách a etno stylu ale nátuře mladého počítačového nadšence zrovna nevyhovoval, nemluvě o rozmanité směsi starého nábytku, kterým byl zaplněný. Jistý problém představoval také sloup uprostřed místnosti.

Naše řešení

Pokoj bylo potřeba hlavně vizuálně pročistit, mírně doladit v detailech a vtisknout mu pomocí barev výraz. Při proměně bylo nutné dosáhnout toho, aby působil jako prostor obývaný mladým mužem – útulný, ale zároveň praktický a funkční. Do celého procesu se navíc zapojil sám Tomáš s velmi jasnou představou o tom, co se mu líbí.

Nákupní košík

Nábytek 26 944 Kč

Textil 11 506 Kč

Celkem bez doplňků 38 450 Kč

 Doplňky 5436 Kč

Celkem s doplňky 43 886 Kč

Věci zděděné po starších sourozencích málokdy sednou zcela dokonale. O pokojích to platí přinejmenším dvojnásob. Tenhle podkrovní, který po své starší sestře zdědil sedmnáctiletý Tomáš, ale nakonec nepotřeboval radikální zásah. Jak se ukázalo, to nejdůležitější vyřešily dobře promyšlené detaily.

Interiérová designérka Janka Murínová se rozhodla redukovat počet věcí v pokoji a použít jen omezené množství barev v jemných tónech. „Nechtěla jsem nic křiklavého,“ dodává. Světlý dřevěný nábytek proto spíš doladila odstíny, které mu jsou příbuzné nebo jde o přírodní tóny – koberec u pracovního koutu zdobí vzor složený ze zlatohnědé, béžové a modrošedé barvy. Doplňky u postele jsou olivově zelené, polštáře na ní modrošedé a tmavě fialové.

Hned na dvou místech využila Janka černou magnetickou barvu. Natřela jí prostor mezi pracovním stolem a policemi na knihy, sešity a šanony, ze kterého rázem vznikla praktická nástěnka. Stejně ošetřila
i sloup uprostřed pokoje – ten se teď postupně zaplňuje pohlednicemi a vzkazy. Častými hosty jsou v Tomášově pokoji mladší bráchové Jan a Jakub, rádi společně hrají hry. I kvůli tomu přibyl vedle nového křesla s výhledem na monitor v pokoji také pohodlný sedací pytel. Pro tenhle účel slouží dokonale.

Hledání správné cesty

Při plánování proměny Tomášova pokoje navrhla designérka Janka Murínová další dvě varianty s barevnou výmalbou dodávající odlišnou náladu a charakter. Tmavší podoba by prostor více sevřela a podtrhla aspekt ‚doupěte’, kterému vládne hráč počítačových her. Návrh, který počítá s barevnými pruhy na stěnách, ale také se zachováním světlého sloupu uprostřed místnosti, by ve výsledku působil více teenagerovsky a byl by o něco odlehčenější. Nakonec se ale Tomáš společně s Jankou dobral k opačnému principu: k barevným doplňkům v neutrálním pokoji. „Při práci s interiérem jsem využila toho, že Tomášův pokoj byl plný teple působícího světlého dřeva, a navíc se nachází v celkem bohatě prosvětleném podkroví. Ale byl v něm příliš cítit vkus jeho sestry a maminky. Rozhodla jsem se dodat místnosti dospělejší ráz a mužský charakter, a to tlumenějšími studenými barvami. Navíc jsem chtěla dosáhnout toho, aby Tomášova vášeň pro počítače byla v interiéru, kde tráví velké množství času, jemným způsobem patrná,“ říká designérka. 

Doplňky v místě, kde Tomáš spí, mají tlumené, syté barvy. Stejně dobře by fungovaly i jako výmalba. V takovém případě by šlo o fialovou S4050-R30B, bílou S 0502-R50B a mentolovou S 2010-G40Y.

 

Proměna pokoje: Pánská záležitost
Marianne je i na socialních sítích: Rozhovory s osobnostmi

Související články

Dům
Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Před a po: Původní zchátralá vilka se po rekonstrukci proměnila v elegantní rodinné sídlo

Byt
Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Fascinující proměna: Posuvnou stěnou proměnili miniaturní garsonku na 3+1

Lidé a místa
Dům na Pálavě uprostřed vinic je inspirovaný klasickou stodolou a na jeho stavbu použili místní materiály

Dům na Pálavě uprostřed vinic je inspirovaný klasickou stodolou a na jeho stavbu použili místní materiály

Poradna
Inspirujte se tímto prázdninovým domem, který je ztělesněním pohody a vůně moře je doslova na dosah

Inspirujte se tímto prázdninovým domem, který je ztělesněním pohody a vůně moře je doslova na dosah