Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Proměna toalety: Stačil štetec a barvy

Záchod na chodbě starého domu není vůbec těžké přenést do 21. století. K dokonalé proměně nakonec úplně stačil štětec a pár barev.

Redakce Marianne | 19. 01. 2016

 

V čem byl problém

Každá chvilka strávená na toaletě obložené hnědými kachličkami s divným moaré byla výletem do devadesátých let. Záchod nebyl sice ve špatném stavu, ale o nějakém estetickém zážitku nemohla být řeč a působil navíc prázdně a studeně. Zkrátka člověk si vyřídil to, co potřeboval, a rychle z uniformního místa běžel zase pryč. Já jsem ale chtěla, aby se tu všechny návštěvy cítily dobře. Zároveň však, protože je přece jen záchod úplně přístupný každému, jsem netoužila do rekonstrukce investovat moc peněz ani energie.

Řešní interiérové designérky Janky Murínové

Materiál na proměnu jsem měla – v podstatě jsem zrecyklovala zbytky barev z rekonstrukce vlastního bytu. Nejdřív jsem bíle vymalovala, kachličky a dlažbu přetřela syntetickou bílou a šedou barvou. Světle zelený odstín jsem použila na policové podpěry a zkrášlila jimi taky starý vypínač. Tohle všechno jsem stihla za jediný den a pak jsem se věnovala dekoru. Vzor na stěně jsem kreslila podle pravítka a momentální inspirace.

 

1. Úložný prostor

V úzkém prostoru WC není dostatek místa pro skříňku na doplňky a toaletní potřeby, a tak jsem využila vysokého stropu a na stěnu umístila polici z překližky. Polička ve tvaru domku na okně slouží ke skladování časopisů určených pro dlouhé chvíle.

POTŘEBUJETE Desky z překližky, různé šířky, síla 15mm, Hornbach, 180Kč/m

 2. Roleta na okně

Okno jsem zakryla bílou plisovanou polyesterovou roletou z Ikea – to aby hosty nevyděsil pohled do zašlého a oprýskaného světlíku. Právě tenhle funkční detail dodal místnosti ve starém domě moderní a ucelený vzhled. Roleta, kterou jsem vybrala, je navíc samolepicí, takže jsem ji na stěnu snadno připevnila bez vrtání, a není ani problém zkrátit ji na požadovanou délku. Poloshrnutá teď ještě pěkně kopíruje vzory na stěně.

3. Dekor na stěně

Místnost jsem chtěla bílou s jen mírným nádechem došeda. Nudě jsem se ale chtěla vyhnout originálním vzorem na stěně. Pomocí pravítka a lihového fixu jsem proto vytvořila geometrickou grafiku, která trochu připomíná hory. Je to snadná alternativa, která šetří peníze za designovou tapetu.

POTŘEBUJETE Pravítko, černý lihový fix se šikmým hrotem (2ks), obojí běžné papírnictví

4. Hra na vzkazy

Také proto, že je záchod určený hostům, kteří do domu často chodí, nenašli byste uvnitř žádné úložné skříňky. Má být primárně užitkový a hezký na pohled. Taky jsem ale chtěla návštěvy něčím propojit, a protože vím, že na toaletě si většina lidí čte, napadlo mě nechat na poličce sešit, kam může každý napsat nějaký vzkaz nebo nápad. V téhle místnůstce se zkrátka fanta- zii žádné meze nekladou.

5. Toaleťák na laně

Místo klasického držáku na toaletní papír jsem napnula obyčejné barevné lano z provaznictví. Potřebovala jsem kus dlouhý dva metry, konce lana jsem spojila smyčkou a lano pak z obou stran připevnila na zeď hřebíky tak, aby bylo lehce prověšené – na napnuté by se roličky špatně nasouvaly a nevypadalo by dobře. Kousek, který byl hotový za pár minut, zatím obdivuje každý, kdo na záchod přišel.

POTŘEBUJETE 2 hřebíky, lano, Provaznictví Újezd, 15Kč/m

Proměna toalety: Stačil štetec a barvy

Související články

Byt
Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Je libo trochu pařížského stylu? Račte vstoupit!

Proměny
Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Proměna pokojíku pro malého raubíře, aby už v noci necestoval do postele rodičů, zafungovala dokonale

Dům
Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Prastarou řadovku zrekonstruoval v retro stylu

Dům
Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem

Prozkoumejte s námi venkovské sídlo ze 14. století v Jižních Čechách: Skrytý klenot  s historickým šarmem a moderním komfortem