Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Relaxujte v těhotenství s jógou

Jóga by se dala popsat jako umění žít a radovat se, jako cesta k vnitřnímu klidu a štěstí, jako získávání nové energie a sebedůvěry. Proto ji mnozí odborníci doporučují coby ideální cvičení těla i ducha, které lze provozovat i v těhotenství. Nejlepší je najít lekce jógy přímo pro těhotné, kde poradí cviky na míru!

Redakce Marianne | 10. 03. 2013

Jóga je ‚pomalá‘ disciplína, v níž jde o individuální rozvoj, ne o soutěžení, a tělo i duše jsou v ní spojené nádoby. Při pravidelném pěstování jógy vám bude odměnou vnitřní klid a vyrovnanost, jež pomohou zvládat různé životní situace. Tedy i těhotenství, kdy se nálady někdy střídají, tělo se mění a potřebujeme si také zvyknout na novou životní situaci. Jóga pomáhá připravit tělo i mysl na porod, ulevuje od bolestí hlavy, otoků a křečových žil, napomáhá odbourávání stresu i strachu a je to čas, kdy se soustředíte jen na sebe a své dítě. ‚Umění‘ jógy sice vyžaduje trpělivost, ale stojí to za to!

Spolu s britskou cvičitelkou jógy Lisou Powell, která se józe věnuje už mnoho let a je také lektorkou jógy pro těhotné (www.lisapowell.co.uk), vám přinášíme tipy, jak zůstat i v těhotenství ve formě s pomocí prastarých jógových technik.

LisaPowell3

Lisa Powell

1. Benefity jógy v těhotenství

Jednotlivé jógové pozice jemně uvolňují záda a kyčle, posilují nohy a prsní svaly. Napomáhají správnému držení těla, které je kvůli rostoucímu bříšku i prsům obtížnější. „Dechová cvičení umožňují lépe se vypořádat se stresem nejen během těhotenství, jsou i nepostradatelným pomocníkem při porodu. Relaxace pomáhá ženě zvládat emoce a obavy, cítí se silnější,“ říká Lisa.

2. Kdy s jógou v těhotenství začít

Odborníci doporučují začít s těhotenskou jógou raději až ve druhém trimestru. „V prvním trimestru není placenta ještě úplně vyvinutá a kvůli plodu je lepší počkat,“ radí Lisa. Určitě si aspoň na začátek najděte kurzy jógy pro těhotné, které vede zkušený učitel (podívejte se např. na www.yogapoint.cz, www.yogame.cz nebo www.joga.cz). Poté můžete mrknout třeba na www.kosmas.cz, kde se dají koupit různé knihy o těhotenské józe.

3. Jak jóga pomáhá připravit se na porod

Skvělá jsou dechová a relaxační cvičení, na něž bychom se měly v těhotenství zaměřit a která pomohou při prodýchávání stahů. „Obvykle je hodně bolesti při porodu způsobeno samotným strachem z něj. Jógové techniky umožňují naučit ženy, aby přistupovaly k porodu se sebedůvěrou a s vírou, že jejich tělo bylo stvořeno k tomu, aby se dítě narodilo přirozenou cestou,“ vysvětluje lektorka Lisa.

Depositphotos_6277392_s

4. Jaké relaxační techniky vyzkoušet

Relaxovat je jednoduché: můžete stát, sedět nebo si lehnout. „Soustřeďte se na kontakt se zemí, podle toho, jakou částí těla se dotýkáte podložky. Představte si, že se touto částí zanořujete do země o kousek hlouběji,“ popisuje Lisa. Pak se zaměřte na svůj dech, začněte dýchat zhluboka a dech prodlužujte. „Pokaždé když vydechnete, nechte své vědomí klouzat směrem od hlavy až k nohám a nechte tak odejít stres a napětí,“ říká Lisa.

5. Jak cvičit svaly pánevního dna

Jedním z nejdůležitějších cvičení je posilování a následné uvolňování svalů pánevního dna. Podle Lisy je podstatné, aby svaly pánevního dna byly posílené, ale zároveň pružné a uvolněné, aby dítě mohlo snáze projít porodními cestami. Nejprve si pohodlně sedněte a soustřeďte se na svaly pánevního dna. „Zhluboka se nadechněte, jako by se vám chtělo na malou a vy jste to musela ještě chvíli zadržet. Pak vydechněte a úplně svaly uvolněte,“ radí Lisa. (Pozor, tento cvik nezkoušejte při močení.) Často se uvádí, že si můžete představit výtah, který jede nahoru, tam se na chvíli zastaví a s výdechem jede zase dolů, a svaly se uvolní. Uvolnění s výdechem je podle Lisy pro porod důležité, protože dítě se s výdechem posunuje dopředu a dolů.

Depositphotos_10233957_s

6. Čeho se vyvarovat

Obecně lze říci, že nevhodné jsou rotace, při nichž se břicho stlačuje, hluboké záklony, posilování přímého břišního svalu a obrácené pozice, jako je třeba svíčka (odkrvují dělohu a zatěžují srdce), dále polohy na břiše a delší výdrže na zádech. Nechoďte ani na hodiny hot power jógy a vyhněte se dynamičtějším formám jógy. Záleží vždy také na aktuálním zdravotním stavu.