Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Snižte svůj metabolický věk a omládněte s námi!

Říká se, že jsme tak staří, jak se cítíme. Pojem metabolický věk čili váš skutečný věk se dnes často skloňuje ve světě zdraví i fitness. A kdo by nechtěl být o pár let mladší? Přečtěte si, jak na to!

Redakce Marianne | 8. 02. 2013

Metabolický věk představuje v podstatě skutečné stáří organismu. Pokud budete znát jeho hodnotu, může to pomoci více porozumět vašemu zdraví a tomu, jak se cítíte. Když vám naměří nižší metabolický věk, než jaký máte zapsaný v občance, znamená to, že máte více svalové hmoty, méně tuku a jste pravděpodobně aktivnější než průměrný člověk vaší věkové skupiny. Metabolický věk se počítá z množství tuku, svalů a vody v těle a jejich poměru.

Odborně řečeno, pojmem metabolický věk vyjadřuje, jak si stojí hodnota vašeho bazálního metabolismu vzhledem k této hodnotě u jiných lidí stejného věku. „Bazální metabolismus je množství energie, které spotřebujete za 24 hodin na zajištění nezbytných životních funkcí, jako je dýchání, srdeční aktivita, udržení stálé tělesné teploty, trávení, funkce mozku, jater, ledvin atd.,“ říká přední odborník na výživu Petr Fořt.

Může vám být sto i více

Bazální metabolismus je individuální a ovlivňuje ho věk, pohlaví, množství svalů, výška a váha, ale například i stres, s nímž se denně setkáváme, nebo různá onemocnění. Metabolický věk je většinou vyšší u obézních lidí a u lidí dlouhodobě nemocných. Odborná lektorka Světa zdraví Michaela Özdogan Schafferová říká, že metabolický věk by měl být zhruba stejný jako kalendářní. „Ale čím méně, tím lépe. U většiny našich klientů je metabolický věk alespoň o deset let vyšší než věk podle data narození, často ale přijde klient, kterému je sto nebo i více let,“ doplňuje Michaela.

met_vek_1

Vydržet!

Dobrá zpráva je, že už to dávno není jen váha, která určuje, jak jste na tom. Nyní máte spoustu možností, jak ovlivnit, jestli se cítíte fit a svěží. Pokud máte v plánu ‚mládnout‘, snížit svůj metabolický věk a taky shodit pár kil, je třeba se připravit na to, že je to dlouhodobý proces. Experti doporučují, že nejlepší cesta je postupně změnit životní styl – tedy hlavně upravit jídelníček a pravidelně se hýbat. A vydržet!

„Ve světě zdraví nedoporučujeme rychlou redukci, a tak ani metabolický věk neklesá u našich klientů příliš rychle. Cílem je trvalá změna návyků a úprava životního stylu. Klienty učíme, jak získat zdravou váhu a kondici a udržet si je po celý život,“ radí Michaela.

met_vek_2

O jídelníčku, který vám bude šitý na míru, se můžete poradit s odborníky ze Světa zdraví (www.svet-zdravi.cz), kteří se vám budou individuálně věnovat. Proberte s nimi také vhodný způsob cvičení, které bude vyhovovat vašemu věku, vaší tělesné konstrukci a kondici. Věřte, že omládnout může být i zábava!

 


Jak si to ulehčit

 • 1. Zkuste si postupně zvykat na upravený jídelníček a poproste partnera, aby vás podpořil.
 • 2. Naplánujte si, co a kdy budete jíst. Důležité je jíst pravidelně (asi 5× denně, aby interval mezi jídly byl asi 3 hodiny – nebudete mít pak takovou chuť na sladké).
 • 3. Domluvte se s kamarádkou a ‚mládněte‘ spolu. Budete mít asi trochu jiné potřeby, co se stravy týče, ale například na cvičení byste mohly chodit společně.
 • 4. Vyberte si takový sport, který vás bude skutečně bavit a který pro vás na počátku nebude tak obtížný.
 • 5. Pomoci může také zbavit občas tělo škodlivých látek – zkuste zajít třeba do sauny nebo na detoxikační kúru.
 • 6. Udělejte si radost a v obchodě si vyhlédněte nějaký hezký kousek, který si koupíte, až trochu zhubnete. Uvidíte, že to půjde snadněji!

  

Zdravý jídelníček

Správný poměr potravin

 • dostatek bílkovin i sacharidů (přílohy a ovoce) a přiměřené množství správných tuků

Vhodné potraviny

 • libové maso, vejce, tofu + další rostlinné bílkoviny (luštěniny)
 • zelenina
 • rostlinné panenské oleje, avokádo, ořechy a semena
 • z příloh hlavně celozrnné a neloupané: rýže, kuskus, těstoviny, bulgur, pečivo; brambory, pohanka, jáhly, quinoa
 • ovoce (s mírou, protože některé obsahuje velké množství cukru)

Čeho se vyvarovat

 • potravin s obsahem cukru (výjimkou je ovoce)
 • smažených a fritovaných jídel
 • pokuste se omezovat potraviny z bílé mouky

Pitný režim

 • každé 2 hodiny minimálně 2 dcl neslazeného nápoje (ideální je cca 3–4 dcl tekutin na 10 kg váhy denně)

Související články