Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Marianne bydlení

Spíme v jedné posteli I

Čím víc jsme sami sebou, tím líp nám to funguje spolu. To platí pro náš vztah i naše matrace. Zapomeňte na jednu matraci přes dvojlůžko – vlastně se oba musíte přizpůsobit jí. Vyberte si každý svou podle svých vlastních potřeb!

Redakce Marianne | 2. 11. 2012

Začněte poznáním materiálu

Pěny

Pěny, latex, gely – to jsou umělé materiály, které mají různou hustotu, tvrdost, elasticitu. Polyuretanová neboli PUR pěna je tvarově stálá a snese vyšší zatížení. Studená neboli HR pěna je pružná a provzdušněná. Viscoelastická pěna neboli paměťová či líná pěna mění svou tvrdost v závislosti na teplotě, a díky tomu se nejvíce přizpůsobuje tvaru těla. Bio či eko pěna vzniká obohacením výše jmenovaných pěn o přírodní materiály v podobě olejů či extraktů. Tyto pěny jsou vzhledem ke svým rozdílným vlastnostem do jedné matrace různě kombinovány, případně doplněny dalšími materiály, jako je latex či gely. Pokládají se na lamelové (i polohovací) rošty, které napomáhají k provzdušňování matrace.

Přírodní materiály

Vlna, bavlna, len, koňské žíně, přírodní kaučuk, kokosové vlákno – to jsou materiály, které se objevují v přírodních matracích. Jejich přirozenou vlastností je vzdušnost, pružnost, absorbování a odvětrání vlhkosti, samočisticí schopnosti. Fungují stejně jako lidské tělo a napomáhají jeho přirozené termoregulaci ve spánku.

Pružiny

Pružiny jsou ocelová péra, vzájemně spojená do potřebného rozměru plochy. Jsou-li jednotlivá péra balená v textilních pouzdrech, říká se jim taštičky a do plochy matrace jsou k sobě lepená. Pružiny jsou vyráběny v různých tvrdostech a bývají součástí jak přírodních, tak pěnových matrací.

Materiály jsou v matraci vrstveny na sebe. Z jejich spolupůsobení vzniká kvalita celku.

Vybírejte i tělem

  1. Rozměry Matrace má být nejméně o 10 cm delší, než je vaše výška. Matrace do dvojlůžka volte podle toho vyššího z vás.
  2. Materiál Zvolit správný materiál je nejdůležitější. Nelitujte času zjistit o něm všechny informace.
  3. Elasticita Kvalitní matrace má mít bodovou elasticitu a prohýbat se jen tam, kde ji právě stlačíte. Když si lehnete, nemá vás nikde nic tlačit a v poloze na boku máte cítit, že je vaše páteř v rovině. Až se otočíte zpět na záda, neměla by se vám nijak zvlášť propadat bedra.
  4. Tvrdost Vybírat můžete z pěti stupňů tvrdosti matrací (1 nejměkčí – 5 nejtvrdší). Ortopedi nejčastěji doporučují stupeň 3 a víc. Záleží ale i na vašem věku a zdravotní kondici.
  5. Zóny Matrace mají být po délce rozčleněny na několik zón pevnosti odpovídající intenzitě zatížení lidským tělem. Nejkvalitnější jich mají i sedm.
  6. Zkouška Matrace testujte tak, že si na nich v obchodě nějakou chvíli poležíte. Porovnejte různé typy a zeptejte se, zda si vybraný produkt můžete přes noc vyzkoušet doma.

Stejné ale jiné

Výrobci používají termín ‚partnerské matrace‘ pro matrace s rozdílnou tuhostí stran, takže ve dvojlůžku může mít každý z partnerů totožnou, ale svou matraci a zvolí tu stranu, s jejíž tuhostí je spokojen. Pokud chce každý z partnerů jiné materiály, je třeba myslet na to, aby matrace měly stejnou výšku. Mezeru mezi matracemi zrušíte pomocí tenké, tzv. svrchní matrace v rozměru celé postele.

Související články

Dům
S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

S důrazem na jednoduchost a funkčnost postavili domácí wellness

Dům
Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Z předchozích staveb a od rodinných příslušníků jim zbyl stavební materiál a svépomocí postavili dokonalé místo pro odpočinek

Byt
Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Byt s krásnou kuchyní, tradičním krbem, dřevěnými podlahami a kouzelným dětským pokojem

Dům
V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný

V Ostravě vyrostl mini domek z původně hospodářské budovy a je kouzelný