Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >

Žlutá je in, umí totiž pomáhat!

I letos bude 15. květen patřit Českému dni proti rakovině. Už za pár dní v ulicích narazíte na dobrovolníky ve žlutých tričkách, kteří budou prodávat stužku s měsíčkem lékařským za minimální příspěvek 20 Kč a nabídnou také informace důležité pro vaše zdraví.

Redakce Marianne | 4. 05. 2013

Letošním tématem této akce je nádorové onemocnění tlustého střeva a konečníku. Podle slov organizátorů sbírky, Ligy proti rakovině Praha, v Evropě neexistuje stát, jehož obyvatelé by tak často a zbytečně umírali na toto onemocnění. Zhoubným nádorem tlustého střeva a konečníku onemocní přes 8000 lidí ročně a takřka 5000 jich zemře.

Přitom kdybychom nebrali péči o své zdraví tak lehkovážně, hrozivá čísla úmrtnosti by mohla být až o 30 % nižší. A opravdu, stačí jen špetka odpovědnosti vůči sobě samému, poslouchat signály svého těla a nezanedbávat preventivní vyšetření. Vypadá to celkem jednoduše, nemyslíte?

Všechno počká, ale nemoc ne!

Najděte si ve svém nabitém programu alespoň chvilku na jednoduché vyšetření. Vězte, že systém plošného vyhledávání kolorektálního karcinomu je u nás velmi dobře organizován. Jeho základem je test na skryté (okultní) krvácení ze střeva. O testu vás poučí váš praktický lékař.

Ve věku 50 až 54 let má navíc každý občan nárok na bezplatné otestování jednou ročně. Od 55 let věku pak mají lidé bez příznaků onemocnění na výběr mezi zmíněným testem a screeningovou kolonoskopií. Obě vyšetření jsou schopna zachytit počátky onemocnění ještě v klinickém stadiu, takže v případě zjištění kolorektálního karcinomu lze ihned navázat úspěšnou léčbou.

283098

Přispějte symbolickou částkou, a dozvíte se víc

Potřebujete více informací? Tak navštivte stránky Ligy proti rakovině nebo si 15. května zakupte kytičku měsíčku lékařského se zelenou stužkou, a obdržíte užitečný letáček se základními informacemi o nádorovém onemocnění tlustého střeva a konečníku a o možnostech prevence vzniku těchto onemocnění.

b033994

Mezi více než 11 000 dobrovolníky, kteří vyrazí do ulic, budou i některé známé tváře. Pravidelně se sbírky aktivně účastní například herečka a moderátorka Mahulena Bočanová.

Letošní výtěžek ze sbírky bude věnován na:

• prevenci nádorových onemocnění a výchovu ke zdravému způsobu života

• zlepšení kvality života onkologických pacientů

• podporu onkologického výzkumu a přístrojového vybavení onkologických pracovišť

Více informací na www.lpr.cz


Související články