Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Chaty a chalupy

Domek, který se dá jednoduše zkompostovat

Info ikona
Domek, který se dá jednoduše zkompostovat

Změny klimatu inspirovaly nizozemské architekty k návrhu originální stavby ze slámy, vlny, dřeva a konopných vláken. Domek snadno převezete z místa na místo, dá se postavit za jeden den, nebo ho přímo na místě zkompostujete.

Terezie Benoni | 29. 10. 2022

Oteplování značně urychlilo řadu změn, na které se snaží nizozemští stavitelé reagovat. Rozhodli se použít takové stavební materiály, které jsou ekologické. Domy, které navrhuje tým mladých nizozemských architektů ze studia Woonpioniers, se skládají z prefabrikovaných částí vyrobených výhradně z přírodních materiálů a lze je kdykoli zmenšit i zvětšit nebo rovnou rozebrat a převést na jiné místo.

 

Galerie: Udržitelný a recyklovatelný domek
Mohlo by se vám líbit

Bílý rustikální domek, kde bystě chtěli zapomenout na všední starosti

Designéři Dave Coote a Atlanta Bartlett vytvořili dokonalou chatku, která je ztělesněním britské elegance, odpočinku a venkovské pohody. Nechte se inspirovat, jak se dá jednoduše vyčarovat místo, kde zapomenete na všední starosti.
marianne.cz

Budoucnost je v propojení architektury s krajinou

Studio Woonpioniers se stává průkopníkem v oblasti stavebních materiálů na bázi bio z mokrého zemědělství. Protože rozvodnění krajiny a kyselá půda způsobují změny v možnostech pěstování vhodných stavebních materiálů, hledají stavitelé řešení, jak využít například sítinu či rákos, kterým se v takových podmínkách daří. Protože stavitelství je v této oblasti stále ještě v plenkách, bylo studio pověřené Innovation Center Veenweide (VIC), aby zkoumalo, jak se dají zmíněné plodiny použít v praxi. Výsledkem tohoto pokusu je jednoduchá minimalistická dřevostavba, postavená kromě jiného ze sítiny, konopí a černé olše. Pokus dopadl víc než úspěšně a architektům se podařilo potvrdit, že stavitelství je možné ještě víc propojit s přírodou. Výsledné domky jsou maximálně zdravé, udržitelné a recyklovatelné. Stavitelé minimalizují umělé a toxické materiály. Při stavbě dochází k redukci plýtvání materiálem a energií, prefabrikace pak umožňuje sestavení domu přímo na pozemku během jediného dne. V případě potřeby není problém stavbu následně demontovat a přesunout na jiné místo nebo její jednotlivé části ekologicky recyklovat. Domy lze dokonce zmenšovat či zvětšovat.

 

Mohlo by se vám líbit

Starému mlýnu vdechli nový život

Domek mlynáře, přestavěná stodola, prosklené chatky ve skandinávském stylu. To všechno vytvořili za rok a půl a přivedli staré opuštěné místo znovu k životu.
marianne.cz
Zdroj článku