Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Životní styl

7 pravd a mýtů o zdravém životním stylu. Budete koukat

Info ikona
Jídlo

Pod pojmem zdravý životní styl si většina z nás představí stravování se zdravými potravinami, pravidelný pohyb, absenci cigaret a ideálně také alkoholu. Jenže je to opravdu tak jednostranné a jednoduché?

Karolína Peřinová | 13. 08. 2019

Mýtus 1: Tělo musíme pravidelně detoxikovat

Detox je slovo, které oklamalo tisíce lidí a stále se mu to daří. „Lidské tělo je vybaveno pokročilým systémem na vylučování toxinů a díky biochemickým procesům je různým buňkám v těle umožněno, že samy zlikvidují mikroorganismy a jiné škodlivé látky. Enzymy v buňkách jater pomocí dalších procesů vyloučí nežádoucí látky do ledvin a odpadní látky jsou pak vylučovány močí. Stejně tak se o detoxikaci těla starají játra, plíce a potní žlázy,“ vysvětluje princip detoxikace zakladatelka a instruktorka jógy Věra Vojtěchová z Domu Jógy v Praze. To, že jsou detoxikační diety nesmyslný trend a skvělý marketinkový nástroj potvrzuje i hlavní nutriční specialistka Ing. Monika Bartolomějová ze Světa zdraví: „Při hubnutí je důležité zbavit se nechtěného tuku, což se ale nerovná ztrátě hmotnosti. Trvale zhubnout je možné pouze tehdy, když se začnete stravovat takovým způsobem, který vám bude příjemný, budete mít dostatek energie a hlavně se takto dokážete stravovat celoživotně.“

Mýtus 2: Po sacharidech se přibírá, zvlášť po páté večer

Současným trendem je dehonestovat sacharidy, které jsou některými označovány za příčinu obezity a vznik různých chorob. „Ačkoliv jsem příznivcem nižšího podílu sacharidů a vyššího podílu tuku ve stravě, nelze označit jednu složku ve stravě za viníka všech problémů. Přibírá se z energetického nadbytku. Stejně tak se nepřibírá více ve večerních hodinách. Přibírání do tuku závisí na tom, kolik toho sníte během celého dne a pak samozřejmě na dalších okolnostech – nedostatečný pohyb, špatný výběr potravin, stres, přejídání se,“ vysvětluje nutriční specialistka Bartolomějová. Hlavní trenérka Mgr. Kateřina Hollerová z fitness centra pro ženy Contours k tomu dodává, že sacharidy jsou důležité palivo a zároveň kvalitní výživa pro aktivní sportovce, bez kterého se těžko obejdou.

Mýtus 3: Snídaně je základ dne

Dlouhodobě je nám vštěpováno, že snídaně je nejdůležitějším jídlem dne. Ve skutečnosti je mnohem důležitější a pro zdraví i štíhlou figuru prospěšnější, když budete poslouchat své tělo. Nechcete snídat? Nesnídejte. „Když ráno vynecháte snídani, neznamená to, že budete bez energie, hladoví, zpomalíte si tím metabolismus a začnou se vám rozpadat svaly. Ztráta svalů i hmotnosti je efektem celkového kalorického deficitu nebo nízkého příjmu bílkovin. Není způsobena tím, že vynecháte snídani. Udělejte si ráno přesně takové, jaké vašemu tělu vyhovuje,“ radí fitness trenérka Hollerová.

Mýtus 4: Cvičením nalačno se spálí více kalorií

Pokud jste ranní ptáče nebo se vám lépe cvičí před snídaní, klidně si jděte zaběhat. Jestli děláte kardio či jiné cvičení nalačno jen proto, protože jste někde četli, že je to pro hubnutí efektivnější, nemá to smysl. „Neplatí, že cvičení nalačno je pro hubnutí efektivnější. Dokonce to může být přesně naopak. Budete-li cvičit hladoví, i váš sportovní výkon bude nižší a kromě toho vás to nebude bavit,“ tvrdí fitness trenérka. Hodně záleží i na tom, jaký sport se chystáte dělat. „Vhodným cvičením ještě před snídaní je lehká jóga. Krátké cvičení jógy ráno nalačno a s koncentrací na dech vás nastartuje, zbaví stresu, ztuhlosti, bolesti a pomůže vám i při formování postavy. Jednoduché pozice ásan, které můžete provádět i v posteli navíc podpoří trávení a ranní vylučování,“ doporučuje instruktorka jógy Věra Vojtěchová.

Mýtus 5: Je možné hubnout lokálně

Máte štíhlou postavu, ale trápí vás přebytečný tuk na bříšku? Bylo by příjemné, kdyby šlo hubnout lokálně, ale nic takového jako lokální hubnutí bohužel neexistuje. „I když se zaměříte na konkrétní partii, tak se vám nepodaří spálit z této partie přebytečný tuk. Můžete dělat třeba 200 sklapovaček denně, ale krásné bříško vám to nezaručí. Konkrétně při budování břišních svalů hraje nejdůležitější roli procentuální zastoupení tělesného tuku a mimo jiné i genetická predispozice,“ vysvětluje fitness trenérka Kateřina Hollerová. Nutriční specialistka Monika Bartolomějová k tomu dodává, že ne nadarmo se říká, že vypracované břicho se dělá v kuchyni. Nejdůležitější ze všeho je v tomto případě správná strava, nikoliv počet sklapovaček za den.

Mýtus 6: Chcete být úspěšní? Musíte cvičit každý den

Abyste zhubli, nebo naopak nabrali svalovou hmotu, nemusíte strávit cvičením každý den. „Ke štíhlému a zdravému tělu se musíte projíst a žádá si i pravidelný pohyb, ale stejně tak potřebuje regeneraci. Cvičení i hubnutí bude podstatně efektivnější, pokud nebudete tělo dlouhodobě přetěžovat,“ tvrdí trenérka Hollerová. Zároveň vyvrací mýtus o tom, že krátké cvičení nemá žádný efekt. „Žádný pohyb není zbytečný. Dvacetiminutová procházka pro vás bude mít rozhodně větší přínos než sledování televize z gauče,“ říká Hollerová. V obou případech každopádně platí, že je důležité poslouchat své tělo.

Mýtus 7: K budování svalů musíte jíst maso

Při budování svalů i při hubnutí má významnou roli příjem kvalitních bílkovin. Mylné je ovšem tvrzení, že vypracovanou postavu získáte pouze při konzumaci masa. „Svalnatou postavu a dostatečné množství energie můžete mít i při rostlinném stravování. Důležité je jíst rostlinné bílkoviny, jako jsou tofu, tempeh, cerie, ďobačky, dále pak luštěniny a řadu dalších potravin,“ doporučuje hlavní nutriční specialistka Monika Bartolomějová. Fitness trenérka Kateřina Hollerová k tomu na závěr dodává, že rostlinné stravování člověka nepřipraví o svaly, naopak může významně zlepšit jeho zdravotní stav. Důležité je, aby byl jídelníček plnohodnotný.