Přijdete do dobré restaurace a najíte se. Tak takhle to nikdy není. Obvykle si kromě jídla užijete atmosféru místa, prostřený stůl, nádherný porcelán a to, jak jídlo vypadá. Bohužel doma to pořád vypadá tak, že Češi jedí jenom proto, že musejí.
This block is broken or missing. You may be missing content or you might need to enable the original module.

Je naše škoda, že domácí jídlo a servírování odbýváme. Jídlo je malý rodinný rituál a prostřený stůl, dobře vypadající jídlo a postupně podávané chody umocní dobrý pocit ze sdíleného zážitku.

Nálada v zelené

Jaro a nadcházející léto hýří barvami, tak proč je nepozvat na náš stůl? Trhy a supermarkety budou co nevidět nabízet přehršle bylin a čerstvého koření. A nejen to. Já díky velké nabídce objevuji nové druhy salátů a různých klíčků a fazolí. To všechno se výborně hodí ke zdobení všech pokrmů. Velké porce příloh plné sacharidů, jako jsou brambory a knedlíky, se už moc nedoporučují, zbytečně ubírají místo hodnotnějším potravinám. Zkuste si dávku brambor zmenšit a místo ní dát na talíř hrstku zelených lístků s fazolemi a naklíčenými bobulemi. Nebojte se klidně zkombinovat více zeleného, třeba obyčejný salát vylepšete koprem a rukolou. Není nutné volit kontrastní barvy. Ty se hodí spíš pro dezerty nebo když chceme jídlem přesvědčit děti.

Ozdobna_skrabka

Stejné tóny barev budou působit čistým a upraveným dojmem. Nezapomeňte ani na zdobení malých jídel, jako jsou snídaně nebo rychlé večeře. Obyčejnou snídani jako chleba s máslem vylepšíte nejen vizuálně, ale nutričně, když na talíř položíte několik cherry rajčátek a chleba posypete bazalkou, pažitkou nebo klíčky. Obyčejnou zeleninu ozvláštníte tím, že ji třeba pomocí ozdobné škrabky nastrouháte na tenké proužky. Ty se dají použít do salátů, ale třeba i na chleba.

Nekrájejte, vykrajujte

Formičky, vykrajovátka, ozdobné škrabky – tyhle věci vám pomůžou vylepšit spoustu jídel a dezertů. Silikonové formičky můžete použít na lívance, sázená vajíčka, omelety, bramboráčky, ale i pudinky a různé chlazené dobroty. Vaše rodina si oblíbila jeden druh moučníku, který po vás vyžaduje pořád dokola? Zkuste například bábovku změnit přidáním přírodního barviva nebo ji dozdobte polevou. Zlepšovací trik máme i na muffiny. Pořiďte si zdobicí tužku (seženete je například v Tescomě) a těm hravějším z vás doporučíme přidat do sněhové polevy přírodní barvu. Teď už záleží jen na vaší fantazii, co s těmito proprietami provede. Na lité koláče a moučníky jsou osvědčené šablony, které posypete cukrem, skořicí nebo kakaem.

zajic_dort

Efektní jsou i šablony obrácené, myslíme tím takové, jejichž střed je plný, zdobení pak bude za okrajem tvaru. Vyrobíte si je snadno pomocí klasických šablon, které jen obkreslíte na papír a vystřihnete. Obyčejná vykrajovátka, přesně ta, která používáte na vánoční cukroví, využijete i během roku. A to tehdy, chcete-li zajímavé sendviče a jednohubky. Připravte si sendviče podle vlastního oblíbeného postupu a použijte k tomu jemný toustový chléb. Až budou hotové, vykrajujte z nich libovolné tvary pomocí vykrajovátek. Úspěch bude zaručen.