Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Móda

Slavná stylistka radí: Jak efektivně vytřídit šatník a znovu se radovat z oblečení?

Váš šatník vás nesmí ovládat. Jste to vy, kdo by měl mít nad ním moc. Tak by mohla znít obecná poučka o tom, jak přistupovat k horám oblečení s neodstřihnutými cedulkami, které se vám už několik měsíců povalují ve skříni bez povšimnutí. Jak vnést do šatníku řád a mít z něj každý den konečně zase radost? Stačí se řídit tipy od slavné stylistky Allison Bornstein.

Duben je považovaný za měsíc, který nás podvědomě nabádá k vytvoření pořádku v našich životech. Zatímco někteří se snaží vnést svěží vítr do bydlení, jiní jarní období využívají k vytřídění šatníku, v němž právě teď střídají letní kousky ty zimní. „Lpět na oblečení, které nám nesedí nebo se nehodí k našemu životnímu stylu, může proměnit každodenní oblékání v cyklus frustrace a pesimismu. Proto se vždy na jaře ráda ponořím do provětrání obsahu skříně, které vnese do života příjemné osvěžení a uvolnění,“ říká Allison Bornstein, slavná stylistka a autorka módní knihy Wear It Well.

Mohlo by se vám líbit

Kožená saka i šaty ve stylu Kate Moss: Módní trendy z devadesátých let hlásí comeback

Trendy přicházejí a odcházejí. Jestli se ale některé vracejí se železnou pravidelností, jsou to ty, které jsme obdivovali na celebritách v 90. letech. A jejich čas teď opět nastal. Která pětice módních hitů se po delší době těší velké oblibě?
marianne.cz

Bornstein zároveň tvrdí, že právě zbavení se módních kousků, které už neslouží tak, jak by měly, v konečném důsledku vede k lepšímu poznání osobního stylu. „Pravidelná údržba šatníku je nezbytná pro celkovou přehlednost a také pro sebeobjevování. Navíc, když darujete nebo prodáte něco, co vám nesedí, uděláte tím dalším lidem radost,“ dodává.

A jak zní její recept na funkční šatník, který vás nebude ubíjet, ale naopak v něm vždy najdete to, co vám zlepší náladu?

Určete si, co chcete skutečně nosit

Když stojíte před svou skříní, často je prvním kritériem při rozhodování, co si v ní ponecháte a co naopak pošlete dál, otázka: Nosím to?/ Budu to nosit? Bornstein ale v tomto případě doporučuje ptát se sebe samé ve stylu: Skutečně to chci nosit? „Tato otázka je užitečná, neboť obléct si můžete prakticky cokoliv tak, aby outfit fungoval. Důležité ale je, zda kousek opravdu chcete nosit. Budete se k němu opakovaně vracet? Kdybyste narazila na někoho, kdo ho má na sobě, líbil by se vám?“ předkládá stylistka další pomocné otázky.

Zbavte se emocí spjatých s oblečením

Bornstein, která pracuje se světovou klientelou, se často osob, jež se snaží vnést do šatníku řád, ptá ještě na jednu důležitou otázku: Chtěli byste každý den nosit to samé, v čem se cítíte skvěle, anebo byste raději oblékli něco, co se vám nelíbí? Argumentuje tím, že spousta z nás si v šatníku snaží ponechat některé kousky čistě jen proto, že k nim má citovou vazbu, případně potřebuje mít pocit, že má ve skříni několik možností, které může v budoucnu využít. „Ve skutečnosti se ale jen držíte iluze, že máte možnosti. Realita těchto volitelných kousků je taková, že vám akorát leží ladem ve skříni, a když si je při vzácné příležitosti obléknete, chcete se jít co nejrychleji domů převléknout. Neobětujte prostor ve skříni a postavte svůj šatník skutečně jen na kouscích, které vám budou dobře sloužit,“ radí.

Mohlo by se vám líbit

6 kousků, které nechybí v šatníku žádné Francouzce

Francouzky jsou už dlouhou dobu považovány za královny stylu. Cokoliv si oblečou, to jim sluší, a přitom vypadají, jako by se ani nesnažily. Jaké je tajemství francouzských šatníků?
marianne.cz

Oblečení vám musí sedět

Pořídila jste si džíny, které vám jsou upnuté, ale vy jste se rozhodla, že do nich prostě zhubnete? A co to sako, které vás táhne přes záda, ale vám se ho nechtělo vracet? V šatníku byste si podle stylistky měla skutečně ponechat jen kousky, v nichž se cítíte dobře a která vám sluší. Zní to jako klišé? Ano, ale uvést ho do praxe občas bývá pěkný oříšek. „Pokud vlastníte nostalgický kousek, který vám dělá radost, nechte si ho! Ale pokud jde o oblečení, které ve vás vyvolává negativní emoce, pošlete jej dál. Zasloužíte si vypadat a cítit se dobře, ať už vaše tělo teď vypadá jakkoliv. Čekání na to, až se do daného kousku konečně vejdete, jen umocňuje pocity negativity spjaté nejen s oblékáním, ale i s vámi samotnými,“ vysvětluje Bornstein.

Vytvořte si kategorie módních kousků

Pokud se vám ve skříni hromadí spousta podobných kousků ze stejné kategorie, je na čase je roztřídit. Máte v šatníku hned tři džínové bundy? Bornstein radí seřadit je podle četnosti nošení: ta, kterou nosíte nejčastěji, má rozhodně mít ve skříni své místo. U kousku, který jste na sobě měla jen párkrát, zvažte, zda jej nepředat někomu, komu udělá více radosti. Takto postupujte u všech kategorií oblečení – od džínů přes trika až třeba po letní šaty.

Reflexe vašich módních rozhodnutí je důležitá

Až vytřídíte všechny kousky, neposílejte je hned pryč. Nejprve si zmapujte, co všechno jste vytřídila a hlavně proč jste to vytřídila.Udělejte si chvilku a zeptejte se sama sebe, zda mezi nimi není pojítko, jistý vzorec vašeho nákupního chování. Existuje u vás určitý typ oblečení, které jednoduše ráda kupujete, ale nerada nosíte? Uvědomte si tento svůj zvyk a příště se ho už zkuste vyvarovat,“ radí Bornstein.

Mohlo by se vám líbit

Trend léta 2024: Capri kalhoty jsou opět populární. Jak je nosit?

Ano, jedná se o TY slavné kalhoty, které nosila Audrey Hepburn i Marilyn Monroe. Vrátily se okolo roku 2000 a nyní se dostávají opět na výsluní. Do třetice všeho dobrého se nosí ale zase jinak.
marianne.cz

Vytvořte si dobře kombinovatelný šatník

Po vytřídění skříně se často dostaví pocit, že svůj šatník potřebujete obohatit novými kousky, abyste jej zase zaplnila. Jde ale o falešný návyk, který je dobrý si uvědomit a příště ho ideálně ignorovat. „Dejte si načas, pokuste se vytvořit účelný, dobře kombinovatelný šatník a nespěchejte s nákupem věcí, které se mohou za určitou dobu stát předmětem dalšího vyřazování,“ nabádá stylistka.

Vyhněte se impulzivnímu nakupování

Až budete mít třídění šatníku hotové, vyfoťte si skříň a fotku si ponechejte v galerii v telefonu. Až půjdete příště nakupovat, na snímek se podívejte a zhodnoťte, zda se nový kousek do vaší skříně skutečně hodí. Pokud vám tam nebude zapadat, možná jde o jasný vzkaz, že oblečení neladí s vaším osobním stylem, případně nepůjde dobře kombinovat s věcmi, které již doma máte,“ uzavírá svůj návod stylistka a zároveň dodává, že se rozhodně nemusíte bát experimentovat. Mít na paměti, co všechno ale již doma máte, vás může odradit od impulzivních nákupů něčeho, co nakonec bude jen zabírat místo modelům, které byste jinak unosila mnohem více.

Které základní módní kousky by ve vašem šatníku neměly nikdy chybět? Podívejte se do galerie.
Mohlo by se vám líbit

Nadměrné kabelky se vrací do módy: Nejstylovější trend roku 2024, který se hodí ke všemu

Stejně jako se mění módní trendy v oblečení, mění se i v doplňcích. Zatímco v minulých sezónách jsme se přikláněli spíše k menším kabelkám, zdá se, že ty velké, respektive přímo nadměrné, se ve velkém vracejí do módních trendů. Jak je nejlépe zakomponovat do svých outfitů?
marianne.cz
Zdroj článku

Související články

Móda
Jako rebelka z 90. let: Do módy se vrací kraťasy jorts. Jak je stylově nosit?

Jako rebelka z 90. let: Do módy se vrací kraťasy jorts. Jak je stylově nosit?

Móda
Zapomeňte na oranžovou i tyrkysovou: Létu 2024 bude dominovat těchto 5 barev

Zapomeňte na oranžovou i tyrkysovou: Létu 2024 bude dominovat těchto 5 barev

Móda
Jak se obléct na různé typy sportu: I při pohybu můžete být stylová

Jak se obléct na různé typy sportu: I při pohybu můžete být stylová

Móda
Módní nezbytnost na léto? Klobouk a šátek. Víme, jak oba kousky nosit

Módní nezbytnost na léto? Klobouk a šátek. Víme, jak oba kousky nosit