Příběh devětatřicetileté Jany Karešové není ani trochu veselý. Zdá se totiž, že její rodina je snad postižena nějakým prokletím. První syn Ondřej zemřel ve třech letech na leukemii, další děti – dvojčata, trpí genetickou poruchou, která vede k tomu, že se v těle vytvářejí zhoubné nádory a budou se objevovat neustále. A aby toho nebylo málo, rakovinu diagnostikovali lékaři i paní Janě. Kde bere sílu k boji? A co může dětem pomoct?


Šest let po smrti prvního syna Ondry se podařilo paní Janě po umělém oplodnění otěhotnět. Narodila se vymodlená dvojčata Adam a Verunka. Jenže štěstí si moc dlouho neužívali. Když jim byl rok, objevila se u ní rakovina prsu. Porazila ji, ovšem pak musela na komplikovanou operaci plic. Ani to zřejmě osudu ještě nestačilo – záhy lékaři paní Janě sdělili, že dvojčátka trpí onemocněním zvaným Fanconiho anémie. Jde o zřídkavou genetickou chorobu, jejímž problémem je selhání kostní dřeně. Léčba může proběhnout pouze v zahraničí, bohužel, pro blízké těchto pacientů jde o celkem bezvýchodnou situaci, protože je nutné soukromé zafinancování operace. A cena zákroku není nízká.

Navsteva_v_nemocnici

Návštěva dětí v nemocnici

A že je situace skutečně velmi akutní, o tom svědčí zdravotní stav dětí. Adámek v roce 2013 onemocněl nádorem na ledvinách a byla mu odstraněna jedna ledvina a Veronice diagnostikovali nádor v mozku. Do této doby už Verunka podstoupila dva neurochirurgické zákroky a bohužel přestala chodit. „Verunka měla po operaci velkou sepsi, nefungovala jí střeva a byla oteklá. Po druhé operaci se zahájila chemoterapie s biologickou léčbou, která bude trvat jeden rok,“ vypráví paní Jana. Ví, že operace v zahraničí by dětem pomohla, a tak hledají pomoc všude. „Léčbu by děti potřebovaly co nejdříve, tlačí nás čas,“ říká. Česká zdravotní pojišťovna sice uhradí léčbu, ale neuhradí stravu, doprovod, pobyt a překladatele. Proto rodina zřídila transparentní účet, na který lze posílat příspěvky. A co dává paní Janě sílu vše zvládnout? „Sílu čerpám od své starší dcery Martiny, které bude osmnáct let, a od své kamarádky Janiny, která je vždy dobře naladěná a pokaždé mě přivítá úsměvem. A samozřejmě mi dodávají sílu rodina a přátelé,“ dodává Jana Karešová.

starsi_dcera_Martina_s_Verunkou

Starší dcera s Verunkou

Chcete se o rodině a nemoci dozvědět víc? Více informací najdete na http://www.karesovi.cz/.

Chcete přispět na léčbu? Číslo účtu veřejné sbírky: 2500557795/2010