Dnešní doba nás neustále nutí myslet na budoucnost. Snažíme se vzdělávat za účelem získání lepší práce, bereme si hypotéky, abychom v budoucnu mohli bydlet ve svém vlastním domě, nebo zakládáme penzijní pojištění, abychom měli důstojný důchod.
Promotion

Těch věcí, které pro sebe děláme za účelem lepší budoucnosti, je nespočet. Cíl je jasný: mít se dobře, spokojeně a být šťastní. Ale jak můžeme tvořit spokojenější budoucnost, když nemáme vyřešenou naší minulost?

Tak jako ve škole jsme se učili v hodině dějepisu o důležitých momentech naší historie, psali si o tom zápisky a pamatovali si důležité letopočty, měli bychom se zamyslet i nad svou ‚osobní historií‘. Ač si to mnozí z nás neuvědomují, naše tělo je schránkou zážitků, vzpomínek, pocitů, tužeb a myšlenek, které se v nás během života utvářely. Ať už každý z nás prožil dětství, dospívání či první lásku jakkoli, jedno je jisté – to, co jsme za všechny ty roky nasbírali, dnes také sklízíme. A nejen to. Podle toho se také chováme, rozhodujeme, smýšlíme, cítíme, vybíráme si své životní partnery a děláme jiná zásadní rozhodnutí.

Po vlastní ose zpět

Pro někoho může být těžké dívat se zpětně do své minulosti a uvědomit si, které momenty v jeho životě ho ovlivnily, ať už pozitivně, nebo negativně. Proto je dobré začít odzadu. Namalujte si svou vlastní osu života, na začátku bude vaše dětství, na konci současnost. Do současnosti napište, kde jste, jakou máte práci, jakého máte partnera, jaký je váš domov, co vztahy s rodiči a kamarády a jiné a jiné věci, které jsou ve vašem životě důležité. Čtěte si tyhle řádky a zamyslete se nad tím, zda to, co máte, je to, co jste doopravdy chtěla a zda jste s tím spokojená. Vidíte věci, které jsou ve vašem životě jinak, než byste si přála? Tyto si zaslouží vaši pozornost. Začněte postupovat dozadu. U každé věci, kterou jste si přála a která se vám nezdařila, se zamyslete a položte si jednoduchou otázku – proč? Odpověď, kterou dostanete, je situace, kterou si napište na osu přibližně do časového rozmezí, kdy se ve vašem životě udála.

Odpověď hledejte v minulosti

Pokud chcete pochopit důvod této situace, proč se ve vašem životě stala, zeptejte se znova. Odpověď zase zapište na osu a všimněte si, že se přibližujete k dětství. Zde pracuje základní princip příčina–důsledek. Ptejte se pořád na příčinu a všímejte si také svých pocitů. Jestliže se dostanete do bodu, kdy už nejste schopná si odpovědět, patrně jste narazila na momenty v životě, které jste nemohla ovlivnit, ale které zcela určitě ovlivnily vás. A ovlivňují vás dodnes. Teď je na vás, abyste to změnila. Důležité je, že už konečně znáte tu pravou příčinu. Možná to zvládnete sama, možná budete potřebovat odbornou pomoc. Nechte minulost takovou, jaká byla, a začněte něco dělat se svou současnou situací, neboť to je to, co můžete ovlivnit jen vy sama. Váš život se pak nasměruje přesně tam, kde byste chtěla být. A nemusíte hned zdolat maraton, stačí uběhnout prvních pár metrů.