Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Zábava

Kam v květnu vyrazit s rodinou za kulturou? Přinášíme 5 tipů na nejlepší akce

Květen je předzvěstí léta a všichni se už jistě nemůžeme dočkat, až zase začneme kulturně žít a budeme s celou rodinou obrážet zábavné venkovní akce, na kterých se budou bavit rodiče i jejich ratolesti. Přinášíme vám pětici tipů na ty nejlepší květnové události – na své si přijdou milovníci folklóru, muzeí, dřevěných staveb, turistiky, ale i vojenské historie.

1. Velkolepé Slavnosti svobody, 3. až 6. května

První víkend v květnu navštivte Plzeň. Obzvlášť pokud se zajímáte o vojenskou historii a baví vás téma druhé světové války. Bavit se ale rozhodně budou ti z vás, kteří kouzlu válek tolik nepropadli – bude na co koukat, co obdivovat a co objevovat. Konat se zde totiž budou Slavnosti svobody. Těšit se můžete na bohatý vojensko-historický a kulturní program. Dozvíte se toho spoustu o konci druhé světové války i o osvobození města americkou armádou. 

Mohlo by se vám líbit

10 tipů na výlety na úžasná místa, o nichž byste nevěřili, že jsou v České republice

V České republice nemáme sice moře, ale i přesto tu máme celou řadu dechberoucích míst, z nichž mnoho vypadá jako z jiné země. A spoustu z nich v zahraničí nemá ani obdoby. Přesvědčte se sami.
marianne.cz

K programu již neodmyslitelně patří například takzvaný Konvoj svobody, koncertní vystoupení a dobové vojenské kempy. Budete moct obdivovat desítky vozidel těžké i lehké obrněné techniky včetně legendárního tanku Sherman, polní kuchyně, dílny nebo vojenské ubikace. Zjistíte, jak fungovala polní nemocnice nebo tábor Československé samostatné obrněné brigády.

Slavnostní zahájení se uskuteční 3. května od 18 hodin na náměstí Republiky a při něm vystoupí například americký studentský marching band Stuttgart Legacy Drumline. O hudební program se postará Pilsner Jazz Band. Večer zakončí koncert big bandu Jazz bez hranic s Chuckem Wansleyem. Na své si ale v průběhu konání přijdou i milovníci folku a country.

2. Festival muzejních nocí 2024, 17. května až 15. června

Festival muzejních nocí navazuje na Mezinárodní den muzeí, který se koná 18. května. Tato akce nabídne zajímavý program a jedinečnou atmosféru ve stovkách muzeí, galerií a kulturních institucí po celé České republice. Zahájení 20. ročníku proběhne 17. května v Pardubicích. Až na výjimky budou veškeré vstupy zadarmo. V době, kdy festival probíhá, nabízejí instituce nejen běžné prohlídky stálých expozic, ale také spoustu doprovodného programu. Je to příležitost zažít v muzeích a galeriích něco ojedinělého a nevšedního. Na výběr máte z opravdu velké spousty míst, takže budou jistě nadšení všichni z vaší rodiny

3. Pochod Praha-Prčice nabízí dětskou trasu, 18. května

Pokud nejsou muzea pro vás to pravé ořechové a raději trávíte čas venku na čerstvém vzduchu, máme pro vás na květen další skvělý tip pro celou rodinu – nejznámější organizovaný pochod z Prahy do Prčic. Jedná se již o 57. ročník, který má každý rok více a více zájemců. Trasa Karla Kulleho přesahuje 70 kilometrů a je vhodná spíše po zdatné a fyzicky schopné jedince. Nicméně tras je na výběr přes dvacet – mezi nimi nechybí ani jedna určená přímo pro děti, vozíčkáře nebo třeba cyklisty. Pochod od vás nicméně bude vyžadovat fungování v režimu ranního ptáčete, protože se vyráží už mezi 5:00 a 6:30 ráno.

Příklady tras pochodu Praha-Prčice: 

Praha, Háje (Trasa Karla Kulleho) 70 km. Start: metro Háje 4:50 - 6:30
Čerčany 48 km. Start: železniční stanice 6:30 - 9:00
Olbramovice 35 km. Start: před budovou železniční stanice 7:15 - 10:30
Votice (dětská trasa) 23 km. Start: nám. Komenského 7:30 - 11:00
Sedlčany (Robinova trasa) 32 km. Start: Gymnázium GaSOŠE Sedlčany 7:00 - 11:15
Miličín (vozíčkářská trasa) 13 km. Start: parkoviště u motorestu 9:00 - 10:00
Praha (cyklotrasa) 74 km. Start: Háje, Komunitní centrum Matky Terezy 8:30 - 9:30
Tábor (cyklo-dětská trasa) 61 km. Start: autobusové nádraží 9:00 -10:30

4. Den dřevěné architektury, 18. dubna až 22. května

Pokud máte rádi ruch velkoměsta a rádi byste zažili trochu jinou formu kultury, přijďte si užít atmosféru dřeva a přírody a načerpat inspiraci. Od 18. dubna do 22. května probíhá na piazzettě Národního divadla v Praze výstava dřevěné architektury, která je součástí 19. ročníku Salonu dřevostaveb, festivalu a výběrové přehlídky současné dřevěné architektury v Čechách a na Slovensku. Zažijte atmosféru českého lesa a relaxujte přímo v centru hlavního města.

5. Jízda králů ve Vlčnově, 25. až 26. května

Jízda králů se odehrává na Svatodušní neděli ve Vlčnově a má tradici delší než 200 let. Jedná se o obřadní objížďku na koních s postavou krále. Doprovází ho družina chlapců na ozdobených koních a dvě pážata, pobočníci s tasenými šavlemi. Průvod objíždí celou vesnici. Jde o originální iniciační obřad, při němž jsou osmnáctiletí chlapci vítáni mezi dospělé občany obce. Každý z nich vystupuje jako člen královské družiny jen jednou v životě, králem pak je malý hoch ve věku 10 až 12 let převlečený do dívčího kroje.

Celá družina si svého krále střeží a jezdci vtipnými veršovanými vyvolávkami poukazují na dobu a vlastnosti obyvatel obce, také žádají přihlížející diváky o dar či finanční příspěvek pro krále. Pokud si uděláte výlet, abyste právě tuto pěknou tradici zažili na vlastní kůži, určitě nebudete litovat. Jízdu králů provází vystoupení folklorních souborů, koncerty dechových a cimbálových muzik, ochutnávky vína, jarmark řemesel a výstavy. Podobně jako masopustní průvody na Hlinecku byla Jízda králů zapsána na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva UNESCO.

Zdroj článku

Související články

Zábava
Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Blíží se festival Svět knihy 2024: Co byste si na něm rozhodně neměla nechat ujít?

Zábava
Kvíz: Jak dobře znáte Sherlocka Holmese, nejslavnějšího detektiva všech dob?

Kvíz: Jak dobře znáte Sherlocka Holmese, nejslavnějšího detektiva všech dob?

Zábava
Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Cestování po Plzeňském kraji: Top 10 rozhleden, které stojí za návštěvu

Zábava
Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí

Kvíz: Znáte původní konce klasických pohádek? Některé vás velmi překvapí