Na Holešovickém výstavišti v Praze bude již 12. března 2015 zahájena výstava o vstupu lidstva do vesmíru. Kdo sem zavítá, může si třeba na vlastní kůži vyzkoušet simulátory a trenažéry podobné těm, jaké se používají pro výcvik kosmonautů.
Promotion

Brána do vesmíru se otvírá k velkolepému pohledu do prvních okamžiků vzniku sluneční soustavy před 4,5 miliardy let, kdy se můžete rukou dotknout meteoritu, až po současné orbitální stanice, do jejichž modulu můžete vstoupit anebo si vyzkoušet pilotovat raketoplán. Exponáty, které jsou na výstavě k vidění, pochází ze sbírek americké NASA i ze sovětské éry. Jde o ucelený a objektivní soubor, kde nechybí ani kámen z Měsíce, nejcennější exponát celé expozice. Speciálně uzpůsobená vitrína chránící vzorek měsíční horniny umožní něco nebývalého - návštěvník se může prstem dotknout Měsíce!

Neméně zajímavé jsou i další exponáty, například lunární průzkumné vozidlo, soubor kosmických skafandrů, kosmické lodě či průkopnická meziplanetární sonda Mariner. Exponáty ze sbírek americké NASA přibližují na výstavě významné kroky člověka za práh atmosféry na oběžnou dráhu kolem Země i na Měsíc.

Připomínkou počátků je první umělá družice Sputnik 1, kosmická loď Vostok, nosná raketa i skafandr prvního kosmonauta Jurije Gagarina, první americká kosmická kabina Mercury, první americký kosmický skafandr, i ten současný. Jeden takový si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Nejzajímavější jsou interaktivní exponáty, které návštěvníkům přiblíží pocity kosmonautů při jejich výcviku i při práci v kosmu. Multi-Axis Trainer umožňuje rotaci ve všech osách, Free Degrees of FreedomChair s napodobením pohybu práce v kosmu, letecké pilotní simulátory stíhaček F-16, simulátor přistání raketoplánu.

www.branadovesmiru.cz
Kdy: od 12. března do 28. června 2015.