Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Jídlo

Jak připravit geniální domácí brunch?

Info ikona
Brunch

Dáváte přednost dlouhým snídaním, nebo časným obědům? Pokud tápete a nemůže si vybrat, pak pro vás máme řešení! Jmenuje se brunch, zbožňuje víkendová dopoledne a svou přítomností vás potěší nejen v kavárnách, ale především ve vašich domovech!

Kavárny a restaurace se na několik týdnů zavřely, a tak nezbývá nic jiného než improvizovat a nacházet radosti v maličkostech. Nechte tedy chmury stranou a namísto obyčejné snídaně si dopřejte víkendový brunch s rodinou. Uvidíte, že dlouhé ráno plné dobrého jídla a nejbližších lidí je tím nejlepším lékem na podzimní trudomyslnost.

Breakfast nebo lunch? Prostě brunch!

Ať už patříte k ranním ptáčatům, nebo jste kovaná noční sova, občas není od věci si trošku přispat. Obzvláště v době, kdy je většina venkovních aktivit zakázána a celé dny trávíme v pohodlí domova. Nebojte si tedy tento víkend přispat, a namísto rychlé snídaně v podobě rohlíku od pátku si dopřejte brunch! Tento anglický termín vznikl ze slov breakfast (snídaně) a lunch (oběd) a jednoduše definuje dlouhou a pozdní snídani, která se přehoupne až do času oběda. Zároveň je pro brunch typické, že obsahuje studené i teplé pokrmy a čerstvě vymačkanou ovocnou šťávu. Že jsme vás ještě nenalákali? Pak vám prozradíme, že zlatým hřebem celého brunche je mimosa – prosecco smíchané s pomerančovým freshem, které se v dnešních dnech rovná hotovému léku!

Info ikona
Brunch

Jak na improvizovaný brunch v domácích podmínkách?

Pravdou zůstává, že na brunch se většinou chodí do kaváren, kde za zvuků víkendového playlistu můžete lenivě posedávat, popíjet kvalitní espresso a užívat společný čas s přáteli nebo rodinou. Navíc brunche se těší čím dál tím větší popularitě, a tak je najdete nejen v nabídce kavárenských podniků v našem hlavním městě, ale také daleko za hranicemi Prahy. I když brunch z kavárny máloco překoná, a to především z toho důvodu, že doma musíme připojit ruce k dílu, nic nebrání tomu, abyste i v domácích podmínkách připravili dlouhou a pomalou snídani, ze které se postupem času vyklube oběd. Stačí, když budete následovat tyto kroky:

1. Připravte si brunch menu

Při přípravě domácího brunche platí jedno nepsané pravidlo: čím více pokrmů si večer připravíte, tím déle můžete ráno spát. Pokud tedy nechce kvůli brunchi vstávat s východem slunce, pak si den předem připravte všechno, co následující den chcete podávat. V ideálním případě si tedy sepište domácí menu, které by mělo obsahovat: slaný chod (např. bagel s lososem, vaječnou omeletu, vejce benedikt), sladký chod (oblíbenou buchtu, vafle, palačinky, müsli s medem a cereáliemi), ovocnou šťávu, kávu a čaj, a také slibovanou mimosu. Následně si na vašem menu najděte pokrmy, které lze předpřipravit. Uvidíte, že ráno si za svou pečlivou přípravu poděkujete. Zároveň můžete do příprav brunche zapojit celou rodinu. 

Mohlo by se vám líbit

2. Buďte jako želvy

Na víkendový brunch se vztahuje jediné pravidlo. Za žádnou cenu nesmíte s jídlem spěchat! Nanoste na stůl všechny připravené pokrmy, nápoje a sladké delikatesy a nesnažte se vyhrát cenu, kdo nejrychleji sní celý stůl. Zaprvé byste si tímto přístupem přivodili žaludeční problémy, a především byste se ochudili o pravý smysl brunche, kterým je pomalý přístup k debužírování. Užijte si tedy chvíle strávené s rodinou, povídejte si, poslouchejte a také hodujte, co hrdlo ráčí. Víkendový brunch nezná zavírací dobu, a tak je jenom na vás, zda skončíte ve dvanáct nebo s úderem druhé hodiny odpolední. Pokud si navíc brunch zpříjemníte třeba rodinnou hrou nebo poslechem zajímavého podcastu, pak máte zaděláno na krásný, a především bezpečný, víkendový zážitek.

Mohlo by se vám líbit