Přejít k hlavnímu obsahu
Marianne Bydlení Objednat >
Marianne Venkov & styl Objednat >
Jídlo

Lekce lehkosti od Báry Karpíškové

Bára Karpíšková napsala krásnou kuchařku Bjukitchen, má i stejnojmenný blog, který zásobuje recepty, které jsou chutné, svěží a lehké, prostě takové, aby po jídle měla energii. Pozvala nás k sobě na brunch, abychom se z její lehkosti vaření a žití taky něco naučili.

„Hlavně se nezouvej,“ přivítala mě Bára ve dveřích a běžela do kuchyně, já jí hned v závěsu. Kuchyň, která zabírá celou stěnu, a veliký mramorový stůl jsou domintantou místnosti. Hned je vám jasné, že v téhle rodině je jídlo a vaření velké téma. Bára má ráda vegetariánská jídla, a to, že to jde i bez masa můžete mít skvělé plnohodnotné jídlo učí i svého manžela Tomáše a jeho dva syny. 

Tentokrát ale u sporáku nestojí Bára, ale Jan Všetečka, šéfkuchař z Ambiente, a zrovna se sklání nad rybou. „To je makrela, je perfektní! Chci vám ukázat, že i takové ryby, o kterých se často přemýšlí jako o podřadných, můžou být delikatesou,“ říká kuchař, vezme nůžky, odstřihne ploutve a pak nožem lehce vytvoří pár filetů. 

Bára na páteční dopoledne pozvala partu kamarádek, které rády jedí, a netradiční brunch spojila s malou školou vaření. Koukaly jsme kuchaři pod ruce, kladly Všetečkovi všetečné otázky („Tohle není rukola?“ – „Ne, to je šťovík.“), prostíraly stoly a hlavně jedly. Bylo to úžasné, a když jsem odcházela, rozhodla jsem se, že si trochu toho životního stylu podle Báry Karpíškové zkusím přenést do vlastního života. Jestli je totiž Bára na něco expert, tak na to, jak si užívat i obyčejné denní okamžiky neobyčejně. 

5 tipů pro atmosféru: 
1. Květiny dělají atmosféru! Bára má řezané kytky na stole, i na kuchyňském pultu. „Kytky si klidně kupuju sama nebo si vytvořím vlastní kytici z toho, co najdu na louce,“ říká. 

2. Nahrajte si svůj mix oblíbené nevtíravé hudby. 

3. Překvapte hosty nějakým netradičním nealkoholickým nápojem. Vodu ochuťte různým ovocem, jedlými květy, bylinkami. 

4. Pomáhá tomu otevřená kuchyň – hrnky a skleničky nechte v otevřených polících, aby se hosté mohli sami obsluhovat.   

5. Zapojte návštěvu do jednoduché přípravy pokrmů. Já jsem na náštěvě čistila houby a vyndávala hrášek z lusků. 

FullSizeRender 4
 
5 tipů na ideální menu: 
1. Zemitější chuť makrely se podpoří, když ji necháte třicet minut marinovat ve speciální směsi z cukru, soli, jalovce, citronóvé a limetkové kúry. Pokud chcete hosty překvapit, nemusíte filety grilovat ani připravovat na pánvi, ale rychle ji oflambovat pistolí. 
 
2. K rybě podávejte lehký salát, Jan Všetečka připravil salát ze šťovíku, který má příjemně štiplavou chuť, čekanky, filátek pomeranče a sladkokyselé červené cibulky. Stačí jen nakrájet červenou cibulku a zalít ji horkým nálevem z octu, cukru a vody. Jak směs chladne, tak se chutě cibulky propracují. Do salátu použijte i nálev. Jen pozor – do salátu použijte kyselý nálev až těsně před sevírováním. A opatrně také s olejem extra virgin, který je až příliš palčivý. 
 
3. Polenta zkuste připraviit trochu netradičně – uvařte ji v mléce a ve smetaně, přidejte trochu lanýžového másla (to je můj nový kulinářský objev!) a polentu rozmixujte dohladka. Pokud ji budete servírovat ve šlehačkové bombě, dostanete úžasnou krémovou nadýchanou kaši. Kaši z polenty jsme měly s orestovanými kačenkami s trochou creme fraiche, s hráškem a s mátou, jak říkal šéfkuchař Jan Všetečka: „Hrášek si s mátou skvěle rozumí.“ Talíř ještě doplnilo ztracené vejce a trochu orestovaných škvarků. 
 
4. Mezi jednotlivými chody nás Bára překvapila čistícím chodem – svěžím sorbetem ze šťovíku, citronu a máty. 
 
5. Využívejte sezonu: zrovna teď, když je chřest, nemůže být nic lepšího než, když ho na másle orestujete a až na talíři ochutíte čerstvou strouhankou z bagety a parmezánu. 
 
6. Sladká tečka? Zmrzlina!
 
FullSizeRender 6 copy