Přejít k hlavnímu obsahu
Krása

Deodoranty vs. antiperspiranty: Jak vybrat správný produkt a na jaké složky si dát pozor

Deodorant nebo antiperspirant používá téměř každá z nás. Aplikace produktu do podpaží je mnohdy tak zautomatizovaná, že se vůbec nezamýšlíme nad tím, co si na kůži vlastně dáváme. Ne každý je ale vhodný, a u některých se ve složení objevují složky, kterých je lepší se vyvarovat. Podle čeho tedy antiperspirant vybírat?

Aneta Akgül | 13. 03. 2025

Jaký je rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem?

Abychom byli korektní, je nutné si nejdříve vysvětlit rozdíl mezi deodorantem a antiperspirantem, které se velmi často zaměňují. Antiperspirant je produkt, jehož hlavním cílem je snížit pocení. Deodorant je pak kosmetický výrobek, který má za úkol působit proti zápachu pokožky. Antibakteriální látky, které deodoranty obsahují, bojují proti rozkládání potu kožními bakteriemi na zapáchající látky. Jakmile máme jasno v tom, co je co, pojďme se podívat na složení těchto produktů.

Mohlo by se vám líbit

Deodoranty na celé tělo jsou stále žádanější. Tento trend v péči o pokožku si poradí s tělesným pachem nejen v podpaží

Skin care je základ, je to ale péče o tělo, která se právě teď dostává do popředí zájmu. Jedním ze současných beauty hitů jsou deodoranty určené pro pokožku celého těla, jejichž účinek doceňujeme právě s přicházejícím létem. Pojďme zjistit, jak fungují a zda jsou skutečně tak zázračné, jak se o nich říká.
marianne.cz

Proč deodoranty a antiperspiranty obsahují hliníkové soli?

Hliník je jedním z nejběžnějších prvků vyskytujících se na zemském povrchu. V podobě rozpuštěných solí se do lidského těla může dostávat například skrz vodu, některé potraviny či léky. Do deodorantů a antiperspirantů se dávají již po desetiletí – hliník je totiž zárukou toho, že produkty opravdu fungují. Jeho soli spolu s bílkovinami umí blokovat výstupy potních žláz. Hliník zároveň zabraňuje rozkladu potu na nepříjemně zapáchající látky. Právě proto se jedná o tak častou přísadu v deodorantech a antiperspirantech – ale právě zde bliká malý červený vykřičník.

Je hliník opravdu škodlivý?

Okolo bezpečnosti obsahu hliníkových solí v deodorantech a antiperspirantech se v posledních letech strhla velká debata, která doposud nemá jednoznačnou odpověď. Hliníkové soli v antiperspirantech totiž bývají dávány do souvislosti se vznikem rakoviny prsu či Alzheimerovy choroby. Podezření vychází z pozorování, kdy v obou případech byly u pacientů zjištěny vyšší koncentrace hliníku v prsní tkáni a mozku. Ačkoliv vzniklo mnoho studií, které se souvislostí mezi hliníkem a vznikem těchto chorob zabývají, žádná z nich zatím nepotvrdila, že by byl obsah hliníku přímou příčinou onemocnění.

Mohlo by se vám líbit

Jak se zbavit pocení a koláčů v podpaží krok za krokem: Vliv může mít strava i oblečení

Přestože je pocení pro tělo důležité, občas může být velice otravné. Nikdo nestojí o koláče v podpaží nebo vlhká záda, kvůli kterým můžeme také snadno nastydnout. Eliminujte pot na minimum a vyhněte se nepříjemnému pocitu a faux pas. Poradíme vám několik způsobů, jak na to.
marianne.cz

Co se týče Alzheimerovy choroby, studie z roku 2017 poukazuje na fakt, že v mozcích pacientů sice zvýšená koncentrace hliníku je, není ovšem jasné, zda je hliník příčinou nemoci, nebo zde došlo ke změně v důsledku Alzheimerovy patologie. V případě rakoviny prsu některé studie dokazují, že v částech prsu, které jsou postiženy nádorovým onemocněním, se vyskytuje hliník víc než jinde. Vyšší koncentrace hliníku a dalších látek je však pro nádorové tkáně typická, a tak není jasné, zda se jedná o příčinu, nebo důsledek.

Prokázaný je však fakt, že hliník mnohdy stojí za vznikem zánětlivých reakcí. Jak již bylo zmíněno, umí totiž blokovat výstupy potních žláz, čímž zabraňuje vylučování škodlivých látek z těla. Nevyloučené toxiny se pak v těle mohou hromadit, a tím způsobit zánětlivou reakci.

Mohlo by se vám líbit

Když šampony ani masky nestačí: Co ještě zkusit pro zdravé a krásné vlasy?

Zkusila jste už všechno, a vaše vlasy stále nezáří zdravím? Možná ještě existuje pár způsobů, jak svou hřívu probudit k životu. Kromě drahých šamponů a návštěv u kadeřníka můžete vyzkoušet i další věci – a většina z nich téměř nic nestojí a zvládnete je v pohodlí domova.
marianne.cz

Čím hliníkové produkty nahradit?

Ačkoliv není jasně prokázáno, zda hliník stojí za vznikem rakoviny prsu či Alzheimerovy choroby, je jasné, že pravidelné používání produktů s tímto kovem zřejmě není pro tělo prospěšné. Proto je dobré se při výběru produktů zaměřit na složení – jakmile na seznamu uvidíte aluminium chlorohydrate, jedná se o produkt s hliníkem. Naštěstí však dnes už existuje spoustu alternativ, které nabízejí účinné produkty na přírodní bázi. Některé z nich najdete v naší galerii, kde se můžete inspirovat.

Na trhu dnes najdete spoustu deodorantů bez hliníku. Vyberte si z naší galerie.
Zdroj článku
Marianne je i na sociálních sítích:

Související články

Krása
V roce 2025 zapomeňte na obyčejnou francouzskou manikúru. Vyzkoušejte jemnější Ice cream nehty

V roce 2025 zapomeňte na obyčejnou francouzskou manikúru. Vyzkoušejte jemnější Ice cream nehty

Krása
Beauty trend starý 25 let ovládne jaro: Champagne cheeks dokonale rozzáří vaši tvář

Beauty trend starý 25 let ovládne jaro: Champagne cheeks dokonale rozzáří vaši tvář

Krása
Ty nejlepší produkty pro dokonale krásné rty: Jaké novinky vyzkoušet na jaře 2025?

Ty nejlepší produkty pro dokonale krásné rty: Jaké novinky vyzkoušet na jaře 2025?

Krása
Existuje způsob, jak se můžeme zbavit celulitidy navždy? Odborník vyvrací časté mýty

Existuje způsob, jak se můžeme zbavit celulitidy navždy? Odborník vyvrací časté mýty

×
  • Marianne
  • 899 Kč
  • ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • obrázek magazínu ROČNÍ PŘEDPLATNÉ MARIANNE + PÉČE MANUFAKTURA + DIGI VERZE ZDARMA
  • Předplatit